SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'nin "Hedef İktidar" kurultayı yapılıyor

Kuruluşundan bugüne 36 olağan ve 19 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP'de 37'nci Olağan Kurultay bugün toplanıyor. Kovid-19 önlemleri kapsamında yarı açık gösteri merkezi Bilkent Odeon'da "Hedef İktidar" sloganıyla yapılacak kurultayda Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda tüm hijyen ve sosyal mesafe kuralları uygulanacak.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2020 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2020 10:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'nin "Hedef İktidar" kurultayı yapılıyor

CHP 37'nci Olağan Kurultayı Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde bugün başlıyor. "İktidara yürüyüş kurultayı" olarak tanımlanan ve iki gün sürecek olan kurultay alanına "Hedef İktidar" pankartı asılacak. Ayrıca, "Özgür toplum için iktidar", "Milli irade için iktidar", "Özgürlük, barış ve demokrasi için iktidar" gibi pankartlar alanı süsleyecek.

Kurultayda bugün Genel Başkanlık seçimi, yarın da Parti Meclisi (PM) seçimi yapılacak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun alana gelmesinin ardından eski genel başkanların mesajlarını içeren videoyla, Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin bir video gösterilecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak Genel Başkanlık seçiminde 80 il başkanının imzasıyla 6'ncı kez aday olacak. 68 delegenin imzasını alabilirlerse İlhan Cihaner, Tolga Yarman ve Aytuğ Atıcı Kılıçdaroğlu'na rakip olacak. Ancak kulislerde adaylık için yeterli imza sayısına ulaşsalar bile, bu üç ismin Kılıçdaroğlu karşısında şanslarının olmadığı belirtiliyor.

Kovid-19 önlemleri alınacak

Kovid-19 önlemleri kapsamında yarı açık gösteri merkezi Bilkent Odeon'un kiralanmasını kararlaştıran CHP'de, kurultay sırasında Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda tüm hijyen ve sosyal mesafe kuralları uygulanacak. Katılımcıların kurallara uyup uymadığı ise sürekli denetlenecek.

44 sandık ve bu sandıklara bağlı 132 kabin hazırlandı. Her kabinde 10 kişi yer alacak. Oturma düzeni de sosyal mesafeye göre yapıldı. Alanda 4 bin koltuk olacak. 1356 delege ile önceki dönem genel başkanlarının hangi koltuklara oturacağı tek tek belirlenerek minderlere isimler yazıldı. Alana delegelerin yanı sıra, 9 il başkanı ile 5 belediye başkanı, 4 eski genel başkan ve aday adaylığını açıklayan üç isim girebilecek.

Partililer ateşleri ölçülerek alınacak ve maskesiz dolaşılamayacak. Maske ve dezenfektanlar da hazır edildi. Delegelere verilen çantada maske ve dezenfektan bulunacak.

Kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak. İlk gün seçimlerinin akşam erken saatlerde bitmesi beklenirken, ikinci gün yapılacak PM seçimlerinin ise çarşaf liste olması halinde uzayabileceği ifade ediliyor.

CHP'de 60 kişiden oluşan PM'nin 8 üyesi, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan (BYKP) seçiliyor. Delegeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gösterilen adaylar arasından 8'ini seçerek PM'ye gönderiyor.

Özlem Çerçioğlu önerilecek

CHP kurultayında Divan Başkanlığını kimin yapacağı da netlik kazandı. 37'nci Olağan Kurultayda, genel merkez tarafından Divan Başkanlığı için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun önerilmesi bekleniyor. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden aday olduğu kurultayda, eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, PM üyesi İlhan Cihaner ve Prof. Dr. Tolga Yarman aday adaylığını açıkladı.

CHP'de Genel Başkanlığa adaylık için yüzde 5 delegenin imzası gerekiyor. Kayıtlı 1376 delegesi bulunan partinin Diyarbakır'daki bir delegesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle kurultaya 1375 delegenin katılması bekleniyor.

Kurultayı izlemek için yerli ve yabancı 500 civarında basın mensubu akreditasyon başvurusu yaptı. Pandemi nedeniyle basın mensupları için gösteri merkezinde özel bir alan hazırlandı. 

Kılıçdaroğlu'ndan "anahtar liste"

Kurultayın ikinci günü gerçekleştirilecek PM seçimlerinin ise büyük bir yarış halinde geçmesi bekleniyor. 

10 kurultay delegesinin imzasıyla aday olunan PM üyeliği için başvuru sayısı her kurultayda 500'lere ulaşıyor. Pandemi nedeniyle bu sayının biraz daha az olması beklense de şimdiden parti kulislerinin hareketli olduğu biliniyor. 

Tüzük gereği PM seçimlerinde "çarşaf liste" yönteminin benimsendiği CHP kurultaylarında, aday çokluğu nedeniyle oy pusulası zaman zaman 1 metreye ulaşabiliyor. 

Öte yandan her PM seçimi öncesi kurultay salonlarında "anahtar liste" karmaşası yaşanıyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun hazırladığı "anahtar liste"nin yanı sıra çok sayıda liste de salonda delegelere dağıtılıyor. Hangi listenin kim tarafından hazırlandığının bilinmemesi ise çoğu zaman kargaşaya neden oluyor. 

37'nci Olağan Kurultay öncesi çalışmalarını sürdüren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan 70-80 kişilik bir anahtar listenin de bu kurultayda PM seçimi öncesinde delegelere dağıtılacağı öğrenildi. 

Parti içindeki bazı oluşumların bu kurultayda da yine "maymuncuk liste" hazırlayacağı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu 80 il başkanıyla yemekte buluştu

Bu arada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi 80 il başkanıyla, Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı'nın düzenlediği yemekte buluştu.

Kılıçdaroğlu'nun, il başkanlarına yedekli bir liste hazırladığı, 52 kişilik PM üyeliği için 70-75 kişilik aday listesi çıkaracağını söyleyerek, "Delegeler bu adaylar arasından özgürce tercihini yapsın. Salonda anahtar liste çıkarsa benim değildir. Sizden bu listeye bağlı kalarak değerlendirme yapmanızı istiyorum" dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, Onur Kurulu üyelerinin arzu etmeleri halinde konuşmalarına izin verilmesini istediğini de söyledi.

En yetkili ikinci organ

Parti Meclisi CHP'de en yetkili organ. Sayısını Genel Başkanın belirlediği Merkez Yönetim Kurulu, PM üyeleri arasından seçiliyor. 

En geç iki ayda bir Genel Başkanın çağrısı üzerine ve Genel Başkanın başkanlığında toplanan PM'de, parti programı, kurultay kararları ve seçim bildirgeleri doğrultusunda iç ve dış gelişmelerle ilgili politika ve strateji kararları alınıyor. 

Seçimlere katılıp katılmama ve seçimlerde yasa ve tüzük kurallarına göre aday saptama yöntemini belirleyen kararları alan PM, yerel ve genel seçimler öncesinde merkez adaylarını ve merkez yoklaması yoluyla belirlenmesi gereken adayları da belirleme gibi görevleri üstleniyor. 

Bu arada CHP PM ve YDK başvuru formları partinin internet sitesi üzerinden yayımlandı. 

Kemal Kılıçdaroğlu 2010'da koltuğa oturdu

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin genel başkanlık koltuğuna 2010'da, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33'üncü Olağan Kurultay'da oturdu.

Bu tarihten itibaren, 18-19 Aralık 2010, 26 Şubat 2012, 27 Şubat 2012, 5-6 Eylül 2014 ve 9-10 Mart 2018'te olağanüstü, 17-18 Temmuz 2012 ve 16-17 Ocak 2016 ile 3-4 Şubat 2018'de olağan kurultaylar gören Kılıçdaroğlu, şimdi 37'nci Olağan Kurultay'a hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından 5 Eylül 2014'te yapılan 18'inci Olağanüstü Kurultay'da Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışan Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkanlığa seçildi. CHP'de bu tarihten sonra 9-10 Mart 2018 'de 19'uncu Olağanüstü Kurultay gerçekleştirildi. Bu kurultayda bazı tüzük değişiklikleri yapıldı.

Kılıçdaroğlu'nun karşısına, 3-4 Şubat 2018'deki 36'ncı Olağan Kurultay'da da yine Muharrem İnce çıktı.

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı'nda 790 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlığa yeniden seçildi. Muharrem İnce ise 447 oyda kaldı.

CHP'nin ilk kurultayı Sivas Kongresi kabul ediliyor

CHP'nin ilk kongresi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi (4-11 Eylül 1919) olarak kabul ediliyor.

Partinin 15 Ekim 1927'de gerçekleşen ikinci kurultayı, Atatürk'ün "Büyük Nutuk"u okuduğu kurultay olarak tarihteki yerini aldı. Kurultay kapsamında, 15-20 Ekim arasında toplam 36 saat 33 dakika konuşma yapan Atatürk, 19 Mayıs 1919'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın tüm dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş koşullarını belgelere dayanarak anlattı.

"Gençliğe Hitabe" bölümüyle sona eren kurultayda, "Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik" partinin dört temel ilkesi olarak belirlendi.

Sonrasında, 10 Mayıs 1931'de yapılan üçüncü olağan kurultayda da CHP'nin ilkelerine "Devletçilik ve Devrimcilik" eklendi. Böylelikle, partinin amblemi olacak "altı ok"un felsefesini oluşturan altı ilkenin, parti programına ve tüzüğüne giriş süreci tamamlandı.

CHP'nin 9 Mayıs 1935'teki dördüncü olağan kurultayı ise Atatürk'ün katıldığı son kurultay oldu.

Parti, ilk olağanüstü kurultayını Atatürk'ün vefatı üzerine 26 Aralık 1938'de yaptı. Genel başkanlığa seçilen İsmet İnönü, yaklaşık 33 yıl bu görevi sürdürdü.

İnönü'nün istifasının ardından partinin başına, 14 Mayıs 1972'de yapılan 6. Olağanüstü Kurultay'da Bülent Ecevit geçti. 24 Mayıs 1979'daki 24'üncü Olağan Kurultay ise CHP'nin Ecevit'li son kurultayı oldu. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 30 Ekim 1980 tarihli dilekçesiyle "genel başkanlıktan ayrıldığını" açıklayan Ecevit, bir daha CHP'ye dönmedi.

Darbenin ardından kapatılan parti, 9 Eylül 1992'de yapılan kurultay sonrası genel başkanlığa seçilen Deniz Baykal ile tekrar siyaset sahnesinde yerini aldı.

CHP'de Hikmet Çetin ve Altan Öymen de genel başkanlık koltuğuna oturan isimler arasında yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.