SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Nilüfer'de değişim; Özgür Şahin başkan oldu

Kıran kırana bir yarışa sahne olan CHP Nilüfer İlçe Kongresi'nde Özgür Şahin, rakibi Fırat Yılmaz karşısında 4 oy farkla yeni başkan seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2023 18:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2023 00:55
https://www.bursaport.com
CHP Nilüfer'de değişim; Özgür Şahin başkan oldu

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İlçe kongreleri devam ediyor. İki adaylı Nilüfer İlçe kongresi, 26 Ağustos Cumartesi günü Özlüce'de bulunan Karya Davet'te gerçekleştirildi. Mevcut başkan Fırat Yılmaz ve Özgür Şahin arasında yapılan oylamada, 417 delegenin 398'i oy kullandı. Oyların 201'ini alan Özgür Şahin, 4 oy farkla ilçenin yeni başkanı oldu.

Açılış konuşmasını yapan Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, "Kongremiz, ülkemiz açısından çok önemli ve tarihsel bir dönemde toplanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi köklerini Anadolu topraklarının kadim kültüründen, tarihinden alan ulu bir çınardır. Anadolu uygarlığın beşiğidir. Bu kültürün birikimi de birleşimi de Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Gelin bir olalım, zoru kolay kılalım. Partimizin iktidara yürüyüşünde insanların insanca yaşayacağı baskı ve saltanatın son bulacağı bir ülke yaratmak için hep birlikte el ele, omuz omuza vererek mücadele edelim. Çoban ateşini Nilüferi'mizden yakalım. Zafere gidilecek yolun taşlarını öreceğimiz kongremize hepiniz tekrar hoş geldiniz" ifadelerini kullandı.

Divan Başkanlığını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, seçilecek olan yönetime başarılar diledi. Ardından milletvekilleri ve delegelerin konuşma yapması için 5 dakikalık söz hakkı verildi.

'TOPLUMUN KURTULUŞUNUN SOL DURUŞTAN YANA OLDUĞUNU GÖSTERMELİYİZ'

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, seçimde beklenilen oy oranını alamadıklarını belirterek, bundan sonra atılacak adımların önemli olduğunu söyledi. Pala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önümüzde hem yerel seçimler hem de Türkiye'nin çok yakıcı bir gündemi var. Hükümet kendi merkez bankası başkanının öngördüğü enflasyon oranından daha düşük bir memur zammını utanmadan memurlara ve memur emeklerine teklif edebildi. Bizim bu koşullarda hem yerel seçimlere hazırlanıp topluma güçlü bir mesaj vererek çok daha fazla belediyeyi alacağımızın güvencesini vermek zorunluluğumuz var. Yalnızca mecliste değil sahada ve sokakta etkin bir muhalefet yürütmesine şiddetle ihtiyacımız. Bu nedenle bugüne kadar yaptıklarımızı yaparak yola devam etmemiz mümkün değil. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleyemeyiz. O zaman değişmeliyiz, değiştirmeliyiz. İlk olarak bizim tüzüğümüzde demokratik bir sol parti olduğumuz yazıyor. Solcu kimliğimizi, demokratik sol duruşumuzu, sosyalist enternasyonal üyesi olduğumuzu toplumla daha çok buluşturmamız gerekir. Sağ politika değil, toplumun kurtuluşunun sol duruştan yana olduğunu daha güçlü göstermemiz gerekir. Bir yandan değişim deyip değişmek için alkış tutarken öte yandan blok listelerle seçime gidemeyiz. Eğer gerçekten değişimin yanında duruyorsak, çarşaf listelerle seçime gitmemiz gerekir. Burada biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir aileyiz sözünde samimiysek aile içi iktidarı bu kadar sert, bu kadar kutuplaştıran bir yapıyı hepimizin reddetmesi gerekir."

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Bozbey, yaptığı konuşmada seçimlerde başarısız olduğunu söyledi. Bozbey, "Üzülerek söylüyorum ki Nilüfer'de de başarılı olamadık. Dört partiyle beraber beş parti aynı sandığa oy attı. Netice olarak 2018'in oyunu ancak yakaladık. Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu iyi anlatamadık. Ülkemizin ve Bursa'mızın bize ve sosyal demokrat belediyeciliğe ihtiyacı var. Gazırlıklarımızı da en üst düzeyde yapan bu eksiklerimizi de gidererek tamamlayıp seçimlerde sadece Büyükşehir değil, 17 ilçede iddialı olmak zorundayız" dedi.

'DURUŞUMUZDAN ASLA ÖDÜN VERMEDİK'

Adaylardan Özgür Şahin, "Biz arkadaşlarımızla birlikte örgütsel bir değişim başlatıyoruz. Sahada olan, insana dokunan, üyesine dokunan, üyesiyle selamlaşabilen, üyesine sarılan, üyesini tek tek isim isim tanıyan bir örgüt yapısını kuracağız. Yaşam tarzımıza, özgürlüğümüze, umutlarımıza pranga vurmaya çalışan bu iktidarı göndermek boynumuzun borcu. Bunu yapabilecek güç Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütün hücrelerinde var" dedi. 30 yaşında ilçe başkanı olduğunu söyleyen Şahin, "Ben bu süreçte o kadar çok çalıştım ki ben 19 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim. Gençlik kollarından başlayarak bugünlere geldim. Görev al denildi, aldım. İstifa et denildiyse, ettim. Dur denildiyse durdum. Yürü denildiyse yürüdüm. Milletvekili adaylığı için istifa ettim, bırakıp gitmedim. Duruşumuzdan asla ve asla ödün vermedik" diye konuştu.

'NİLÜFER HİÇBİR YERE GİTMEYECEK'

Adaylardan Fırat Yılmaz, "Biz eğer Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında siyaset yapıyorsak iç çalışmalardan ziyade dış çalışmalara yönelmeliyiz. Dışa dönük siyaseti büyütmeliyiz. Ne mutlu ki bu 3 yıl 8 ay boyunca dışa dönük siyasetin merkezi Nilüfer olmuştur Bursa'da. Ben örgütün insanıyım. Örgütün ilçe başkanı olmak üzere yola çıkmışım. Ben bir sonrakinde il başkan adayı olmak için yola çıktım. Nedir kardeşim sizin korkunuz? Bırakın AKP'liler korksun, bırakın Alinur Aktaş korksun" dedi.

Yerel seçimlerde Nilüfer ilçesinin kaybedileceğine ilişkin söylemlerin olduğunu belirten Yılmaz, "Bizler ölmediğimiz sürece Nilüfer hiçbir yere gitmeyecek. Nilüfer yanına yenilerini katacak. Mustafa Bozbey de 2024'de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olacak" dedi.

Konuşmaların ardından yönetim kurulu üyelerinin isimleri okundu. Bir buçuk saat süren oylamanın ardından açıklanan sonuçlara göre, 201 oy alan Özgür Şahin, yeni ilçe başkanı seçildi. Zafer konuşmasını yapan Şahin, yerel seçimlere çalışacaklarını belirtti.

Şahin'i tebrik eden Mustafa Bozbey, "Önümüzdeki seçimlere kitlenelim. Bütün örgütü kucaklayacağınıza eminim. Hedefimiz önce Büyükşehir" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.