SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Milletvekili Özkan'dan Marmarabirlik'e ziyaret

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa arasında, Afrin'den zeytin alımı ve üreticinin mağduriyetine ilişkin yaşanan restleşmenin ardından CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'ın Marmarabirlik'e yaptığı ziyaret dikkat çekti. Ziyarette Asa, Özkan'a yaşanan sıkıntılara ilişkin bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2018 20:15
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa arasında, Afrin'den zeytin alımı ve üreticinin ürününün alınmamasına ilişkin yaşanan restleşmenin ardından CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'ın Marmarabirlik'e ziyarette bulundu. Asa ziyarette Özkan'a yaşanan sıkıntılara ilişkin bilgi verdi.

Marmarabirlik'in Başköy Tesisleri'nde gerçekleşen ziyarette, Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, CHP'li Yüksel Özkan'a ürün alımları ve yaşanan sıkıntılar hakkında bilgiler verdi. Yapılan görüşmede sinek vuruğunun sofralık zeytine verdiği zarar ve Afrin'den ürün alımı konularında değerlendirmeler yapıldı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytin zararlısı sinek vuruklu olan ürünün Marmarabirlik tarafından alınmasının mümkün olmadığını belirterek, "Marmarabirlik'in kalite standartları bellidir. TSE sofralık zeytin standartlarının dışında ürünün alımının yapılması durumunda, yıllarca büyük emek verilen dünyanın en büyük sofralık zeytin üreticisi olan Marmarabirlik markasına büyük zarar verir."dedi. Asa, bu konunun Tarım İl Müdürlükleri ile görüşülerek, birlikte yürütülecek kapsamlı bir çalışma ve Marmarabirlik tarafından verilecek desteklerle sorunu kökten çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi.

'Afrin tartışmaları üreticiye zarar veriyor'

"Buradan özellikle siyasi büyüklerimize sesleniyorum. Afrin'den ürün alındığı yönünde yapılan açıklamalar nedeniyle üreticimiz büyük zarar görmektedir." diyen Asa, şunları söyledi:

"Marmarabirlik'in Afrin'den zeytin aldığına dair yapılan asılsız açıklamalardan sonra üreticimizden özel sektör temsilcileri tarafından hem zeytin hem zeytinyağı düşük fiyatlardan alınmak istenmektedir. Afrinden zeytin geldi şeklinde yapılan açıklamalarla fırsatçılara gün doğmakta, Marmarabirlik'in 12,65'e aldığı ürün özel sektör tarafından 8-9 TLye alınmak istenmektedir. Azami teslimat miktar sınırlamasının uygulandığı bu dönemde nasıl olur da zeytin alınır. Marmarabirlik'in, Afrin'den 1 kilo bile zeytin almamasına rağmen adının anılması 32 bin ortağımız adına üzüntü vericidir.

2010 yılından bugüne toplan 125 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirildi. Bu kapsamda 27 bin tonluk CTP (Cam Takviyeli Polyester) modern depolama tesisleri yapıldı. Bununla birlikte kapasitemiz 80 bin tonlara ulaştı. Marmarabirlik'in 52 bin ton alım planı var. Ekim ayının başında ilk altı ayda yeni alınan ürün olgunlaşıncaya kadar satışa sunulacak olan geçtiğimiz yıldan devreden stoğumuz var. Birçok kooperatifimizde uzun yıllar önce yapılan ve şu an atıl durumda olan betonarme depolar var. Kısaca, alım planımız kapsamında depolarımız ihtiyaca ancak karşılık vermektedir."

'Marmarabirlik stratejik öneme sahip'

CHP Bursa Milletvekili Özkan da ziyarette yaptığı konuşmada, Marmarabirlik'in faaliyet bölgesindeki sofralık zeytinin 1/3'ünü aldığını söyledi. Özkan, "Üreticilerimizin taleplerine karşılık verebilmesi için öncelikle depolama kapasitesinin arttırılması zeytin üreticisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu anlamda tarımsal üretimin temsilcisi olan Tarım Satış Kooperatiflerinin piyasaları regüle edebilmesi için devlet desteğinin verilmesi gerekmektedir. İhracatta da özellikle Balkanlar'a önem verilmelidir." dedi.

Marmarabirlik'in tarımsal üretimde stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydeden Özkan, "Üreticimizin geleceği için Marmarabirlik'e hepimizin sahip çıkması gerekmektedir. Bizler, üreticinin ve sektörün sıkıntılarını dinleyip, çözüme kavuşturulması yönünde her türlü desteğe hazırız. Amacımız zor dönemler geçiren üreticimizin refah seviyesinin arttırılmasıdır." ifadelerini kullandı.

Sinek vuruğu konusuna da değinen Yüksel Özkan, şöyle devam etti:

"Üreticinin üretim anlamında yaşadığı her sıkıntı Marmarabirlik'e yansımaktadır. Bizim görevimiz yaşanan bu sıkıntılar sebebiyle çözüm odaklı çalışmalara katkıda bulunmaktır. Yaşanan sinek vuruğu ve zirai hastalıklar kapsamında il ve ilçe tarım müdürlüklerince koordineli bir çalışma yürütülerek, çözüme kavuşturulmalıdır.

Dünyada zeytin üretimi yapan ülkelere baktığımızda üreticiye destek verilmektedir. Bugün Marmarabirlik ne kadar ürün alırsa alsın, ne kadar iyi fiyat açıklarsa açıklasın, üreticinin zirai hastalıklar ve zararlılar nedeniyle oluşan kayıplarını karşılaması mümkün değildir. Zeytin üreticisi mutlaka desteklenmelidir."

Marmarabirlik Genel Müdürü İsmail Acar ile kurum müdürlerinin de hazır bulunduğu ziyarette, Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'a sektörün sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir dosya sundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.