SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP'liler Bursa'ya bir türlü gelmeyen hızlı tren için yürüdü

CHP Bursa İl Örgütü, yapımına 10 yıl önce başlandığı halde ilerleme kaydedilemeyen Bursa yüksek hızlı treni 23 kilometrelik yürüyüşle protesto etti. CHP Bursa İl Başkanı Karaca, “Eğer yap-işlet-devret modeli olsa, yolcu garantisi verilseydi bu proje çoktan bitmişti” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 01.04.2022 19:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2022 22:29
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Bursa İl Örgütü, Bursa’da yapımına 10 yıl önce başlandığı halde ilerleme kaydedilemeyen yüksek hızlı tren projesinin tamamlanamamasını 23 kilometrelik yürüyüşle protesto etti. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Eğer burası yap-işlet-devret modeli ile olsaydı, yolcu garantisi verilseydi, eğer yolcu başına belli bir miktar dolar, avro garantisi verselerdi çoktan bitmişti” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Yüksel Özkan, CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri Umut Akdoğan, Müslüm Sarı, Hasan Efe Uyar, Eren Erdem'in yanı sıra CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ve ilçe başkanları da yürüyüşe destek verdi.

“DEMİRYOLU İÇİN YÜRÜYEN İLK VE TEK MİLLETVEKİLİ OLDUM”

Yürüyüşe geçmiş dönem Bursa milletvekilliği yapan Kemal Demirel de katıldı. Bursa’ya demiryolunu getirmek için yıllarca mücadele eden Demirel, kanser hastalığı nedeniyle kemoterapi sürecinde olmasına rağmen yürüyüşe katıldı. 22 ve 23'ncü dönem Bursa Milletvekili Demirel, “Bundan 25 yıl evvel Bursa’ya ve Türkiye’ye demiryolu gelmesi için kampanya başlattım ve 25 yıl içerisinde 90 bin kilometreye yakın yol kat etmişim. Dünyada ve Türkiye’de demiryolu için yürüyen ilk ve tek milletvekili oldum ama şimdi pek çok milletvekili ile beraber yürümekten onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu.

Geçmiş dönem CHP Milletvekili Kemal Demirel açıklama yapıyor.

“10 YIL ÖNCE İKİ BAKAN ‘İKİ BAŞKENTİ BİRLEŞTİRİYORUZ’ DEDİLER”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'nın hızlı tren hikayesini şöyle anlattı:

"Bulunduğumuz noktada bundan 10 yıl önce, üç tane bakan, birisi ulaştırma bakanı; ‘iki başkenti birleştiriyoruz' dediler, Osmanlı’nın başkenti Bursa ile Cumhuriyetin başkenti Ankara 2 saat 15 dakikada yüksek hızlı tren konforuyla birleşiyordu. Hiç kimse itiraz etmedi hepimiz umutla bekledik. Fakat konuyla bilgili bilgisiz tüm AKP’liler, kimin yolu Bursa’ya düştüyse müjde üzerine müjde yağdırdı, sonuç şu an bir şose yoldan başka bir şey yok. İhaleler yapıldı ama bir türlü Bursa Yüksek Hızlı Tren’ine kavuşamadı. Daha sonra baktık ki milletvekilimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu önerge vermiş eminim birçok AKP’li de ondan sonra öğrendi. Bizim yüksek hızlı tren gitmiş yerine yük treni gelmiş. Ona da razıyız, dedik maalesef o da yok. Eğer burası yap-işlet-devret modeli ile olsaydı, yolcu garantisi verilseydi aslında buradan AKP’nin yandaşlarına bir çağrı yapalım bizi de kurtarın bu zulümden; size ekmek var burada, eğer yolcu başına belli bir miktar dolar, avro garantisi verselerdi çoktan bitmişti."

"AKP BU TRENİ BURSA'YA GETİREMEYECEK, BİZ GETİRECEĞİZ"

CHP ve sivil toplum örgütleri, Bursa’da 10 yıldır yüksek hızlı tren yapılmamasını protesto etmek amacıyla 23 kilometrelik yürüyüş güzergahının ilk 8 kilometresini, Çağlayan Köy Viyadüğü'nde düzenlenen basın açıklamasıyla tamamladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, "2016’da açılacağını beklediğimiz, bize söz verilen hızlı tren hala bekleniyor, hala 2023 deniyor" dedi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Karaca Kayışoğlu, "Bu beceriksiz, tutarsız AKP bu treni Bursa'ya getiremeyecek, kim getirecek, biz getireceğiz" diye konuştu. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise, “AK Parti’nin devleti hortumlamak için kullandığı birçok sistematik yöntem var. Belki de en iyi yaptıkları şey budur. Dünyada bir sıralama yapsalar AK Parti kendi hazinesi hortumlayan partiler listesinde birinci sırayı başka hiç kimseye bırakmaz” dedi.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca açıklama yapıyor.

"BİTMEYEN DEMİRYOLU YAPMIŞLAR"

‘Yüksek Hızlı Tren diye yola çıktık, bizi yük trenine mahkum ettiler’ yazılı pankartla yürüyen partililer, ünlü halk türküsü ‘Kara Tren’i seslendirdi. Yürüyüş sırasında “Bitmeyen demiryolu yapmışlar,” “Bursa’ya masallar,” “Bursa’nın treni nerede,” yazılı dövizleri taşındı.

Çağlayan Köy Viyadüğü’nde yapılan basın açıklamasında ilk olarak kürsüye CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca çıktı. Karaca, “Bursa’ya verilen değer, önem, siyasi iktidarın Bursa’da nasıl bir rahatlık içerisinde olduğunu göstergesidir. Bir tane kamu yatırımı yok. Bu hat yap-işlet-devret ya da yap-ihya ol-devret olsaydı, yolcu başına garanti verilseydi böyle enkaz halinde kalır mıydı? Buradan AKP’nin yandaşlarına mı seslenelim, gelin size burada ekmek var mı diyelim” dedi.

KARABIYIK: BİZ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, hızlı trenin kendi iktidarlarında tamamlanacağının belirterek; “2016’da açılacağını beklediğimiz, bize söz verilen hızlı tren hala bekleniyor, hala 2023 deniyor. Her basın açıklamasında bunu dile getirmeye çalışıyoruz, Meclis’te, Plan Bütçe Komisyonu’nda her yerde bizi oyalayacak cümlelerle açıklamalar yaptılar, hafriyat sorunu dediler, şunu dediler bunu dediler ama bugüne geldik. Bugün arkadaşlarımızla bir arada bu mücadeleyi devam ettiriyoruz. Mücadelemizi başarıyla sonlandıracağız zaten biz gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

KAYIŞOĞLU: BECERİKSİZ, TUTARSIZ AKP BU TRENİ BURSA’YA GETİREMEYECEK

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, şunları söyledi:

"Bursalılar hızlı treni 2012’den beri bekliyorlar, 2012’de temel atıldı 2016’da bitecekti, bitmedi. Önce dediler ki güzergah yanlış, daha önceki valimiz ‘400 milyon çöpe gitti’ dedi. Sonra verdiğimiz soru önergeleriyle hızlı trenin adının değiştiğini öğrendik, hızlı tren olmadığı öğrendik. Her verdiğimiz önergeye farklı cevap verdiler, 2018’de bitecek, 2019’da, 2020’de, 2021’de, 2022’de, 2023’de bitecek dediler en son verdikleri cevap 2025’te, bu demek ki beceriksiz, tutarsız AKP bu treni Bursa’ya getiremeyecek. Kim getirecek, evet biz getireceğiz."

Bursa Milletvekili Erkan Aydın, iktidara seslenerek “1800’lü yıllarda Bursa’da tren vardı, 21. yüzyıldayız AKP 10 yıl önce temel attı 2023 diyor ama bu gidişle 2033’e anca yetişecek. Hala çalışma olmayan yerler var. Bu ülkeyi yönetenler, zam üstüne zam yapanlar birazcık daha zamları bırakıp bu ulaşım sorununa, bu tren sorununa yönlerini çevirirler ve bu hasret artık biter” dedi.

ÖZKAN: BURSA, CHP’NİN MİLLET İTTİFAKI’NIN İKTİDARINDA HAK ETTİĞİ YERİ ALACAKTIR

Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Bursa’nın AKP iktidarlarında hayal projelerle tarihe geçtiğinin vurguladığı konuşmasında; “Bu projelerden bir tanesi de yüksek hızlı tren. Bugünkü yürüyüşle başından itibaren kara tren şarkısını söyleyerek yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bu projeyi bizler gerçekleştireceğiz, kimse ümitsizliğe kapılmasın. Bursa, CHP’nin Millet İttifakı’nın iktidarında hak ettiği yeri alacaktır” diye konuştu.

YAVUZYILMAZ: AK PARTİ’NİN DEVLETİ HORTUMLAMAK İÇİN KULLANDIĞI BİRÇOK SİSTEMATİK YÖNTEM VAR

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli projesinin ihalesinde yaşananların CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirildiği anımsattı. Yavuzyılmaz, şöyle konuştu:

“3 Nisan 2018 tarihinde Devlet Demir Yolları’nın yaptığı bir ihaleyle Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi olarak ihale sonuçlanıyor. İhaleyi kazanan bir firma var, 2 milyar 498 milyon lirayla kazanıyor. Açık ihale usulüyle yapılıyor. Ancak bu AK Parti’nin hoşuna gitmiyor ki ihaleyi iptal etmek için türlü türlü entrikalar çevirmeye başlıyorlar ve diyorlar ki; ‘Biz girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle bu ihaleyi iptal ediyoruz’ diyorlar. Bu ihaleyi kazanan şirket iptale itiraz ediyor mahkemeye başvuruyor, ben diyor bu fiyatlarla bu işi yaparım ancak AK Parti ihaleyi iptal ediyor. Artık ihaleye herkes katılamayacak duruma geliyor. Sadece 5 davetli şirket ihaleye katılıyor. Kısaca isimlerini söyleyince bu 5 şirketi anımsayacak mısınız? Kalyon, Kolin, Limak, İçtaş ve neticesinde 9,5 milyar liraya ihale yeni şirkete veriliyor. Şimdi deniliyor ki; ‘İkinci yapılan ihalenin kapsamı genişletildi’ o zaman bizde soruyoruz, bu işle ilgili olarak dış kredi anlaşması imzalandı, ne kadarlık imzalandı? 9,5 milyar liraya ihale edilen adrese teslim peşkeş çekilen bu ihale için kullanılan kredinin miktarı 1 milyar 238 milyon 422 bin avro yani bugünün kuruyla yaklaşık 20 milyar lira. Kamu zararı var mı yok mu?"

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, güzergahın kalan bölümünü milletvekilleri ve PM üyeleriyle birlikte tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar