SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP’li Tekin: Yurtdışı çıkış harcı Anayasa’ya aykırı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yurtdışına çıkışlarda ödenen pul harcının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, uygulamaya son verilmesi gerektiğini söyledi. Yurtdışına çıkışlarda alınan harç geçtiğimiz gün 50 TL’den 150 TL’ye yükseltilmişti.
Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 11:18
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 50 TL’den 150 TL’ye yükseltilen yurtdışına çıkışta ödenen harcın kaldırılması için kanun teklifi verdi. 

Dünyada bir benzerinin olmadığı yurtdışı çıkış harç pulunun artık haraca döndüğünü söyleyen Tekin, ““Yurtdışına çıkan vatandaşlardan miktarı ne olursa olsun ‘harç’ adı altında bir bedel talep etmek bu yüzyılda anlaşılır gibi değil.” dedi.

Pul harcına 3 yıl içinde fahiş zam

Hali hazırda yurtdışına ticari taşımacılık yapan araçların mürettebatı, 7 yaşından küçük çocuklar ve yabancı ülkede izni olanlar dışında Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkan herkesin bu harcı ödemek durumunda kaldığını söyleyen Tekin, “Temmuz 2019’dan önce 15 TL olan yurtdışı harç pulu önce 50 TL’ ye, bugün de 150 TL’ye yükseltildi. Yani aradan 3 yıl geçmeden bir pul 150 TL olmuş oldu.” dedi ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Harç uygulamasının bazı kamu kuruluşlarının sundukları hizmetin bir bedeli olarak alındığını açıklayan Tekin, yurtdışına çıkışın kamu tarafından verilen bir hizmet olmadığını ve bu durumda harç istemenin de Anayasa’ya aykırı olduğunu açıkladı. 

“Uygulama, seyahat özgürlüğünün ihlalidir”

Yurtdışına çıkışlarda harç ödemeyenlerin çıkışlarına izin verilmediğini hatırlatan Tekin, bunun seyahat özgürlüğü önünde bir engel olduğu için uygulamadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Tekin açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ayrıca, elde edilen gelirin tamamının da TOKİ’ye aktarılması harcın konuluş amacı ile kullanılış amacı arasında ciddi çelişkiler oluşturmaktadır. TOKİ, dar ve orta gelirliye konut üretecek bir kurum olması için kurulmuştu. Bugün, TOKİ, saydam olmayan bir yapıya kavuşarak, kamuoyunda, kalitesizliğin ve rantın sembolü hâline gelmiştir. Güzelim kentlerimiz, TOKİ sayesinde betonlaştırılmış ve doğru kentleşmesinin önünde en büyük engel olmuştur. TOKİ’ye hak etmediği bu harç aktarılmaya devam edildikçe, beton lobilerinin rant projeleri hız kesmeden devam edecektir. Vergide adalet ilkesine aykırılık teşkil eden bu durumdan ivedilikle kurtulmak adına ilgili kanun yürürlükten kaldırılmalıdır. Anayasaya aykırılık teşkil eden, kişi hak ve özgürlüklerini hiçe sayan; mali yönden de doğru alanlarda kullanılmayan bu uygulama miladını doldurmuştur.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar