SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Tarhan: Sığınmacılar nedeniyle Schengen verilmiyor

CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Dışişleri Bakanına "Yeni Dışişleri Bakanımızın gündeminde, vatandaşlık verilen sığınmacılar yüzünden vize alamayan Türk vatandaşları var mı?" diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2023 23:02
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2023 23:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li Tarhan: Sığınmacılar nedeniyle Schengen verilmiyor

CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, ret oranı yüzde 50’ye ulaşan Schengen vize başvuruları hakkında Dışişleri Bakanlığını uyardı.

Tur şirketlerinin ve dış ticaret firmalarının zarara uğradığını, eğitim ve sağlık hizmetleri için Avrupa’ya gitmesi gereken vatandaşların mağdur olduğunu belirten Tarhan, “Yeni Dışişleri Bakanımızın gündeminde, vatandaşlık verilen sığınmacılar yüzünden vize alamayan Türk vatandaşları var mı?” diye sordu. Schengen vize krizinin siyasi bir kriz olduğunu ifade eden Tarhan, sorunun çözümünün de siyasetle olacağını belirtti.

Tarhan, “Kontrolsüz biçimde ülke sınırlarımıza girerek, Avrupa Birliği ülkelerine iltica etmek isteyen sığınmacılara, Türk vatandaşlığı verilmesi yeni bir kriz yarattı.” dedi.

'İTİBAR ŞATAFATLA OLUNMUYOR'

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ı Avrupa ülkelerine yapılıyor. İhracatı belli seviyede olan iş insanları yeşil pasaport alabiliyor, ancak kotayı dolduramamış olan iş insanlarının, ikili görüşmeler ve anlaşmalar yapmak, fuar organizasyonlarına katılmak için Avrupa’ya giderken Schengen vize başvurusu yapması gerekiyor. Şimdiye kadar yaptıkları masraflar, sırf vize sorunu nedeniyle boşa gitti. Bu durum yatırımcımızın, sanayicimizin zarar etmesine ve itibarının zedelenmesine neden oldu.

Keza tur şirketlerinin iş hacimlerinin de yüzde 80 düştüğü görülüyor. Avrupa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız da mağdur oluyor. Eğitim ve sağlık hizmetleri nedeniyle Avrupa’ya giden vatandaşlarımızın eğitimleri yarıda kaldığı gibi, sağlık ihtiyaçları da aksıyor. Dışişleri Bakanlığı neyi bekliyor, anlamak mümkün değil. Konuyla ilgili çözüm sunmaları gerekiyor. İtibardan tasarruf olmaz diyorlardı. İtibar, har vurup harman savurmakla olmuyor, bir ülkenin itibarı pasaportuyla belli olur. Şimdiye kadar civarında olan Schengen vize ret oranı yüzde 50’ye ulaşıyorsa, itibarınızın ne durumda olduğu buradan anlaşılıyor. Gösterişle, şatafatla itibarlı olunmuyor.”

'SANATÇILARIMIZ SIĞINMACI GİBİ KAPIDAN DÖNÜYOR'

7 milyon vatandaşın yurtdışında yaşadığını belirten Tarhan, "Üstelik 5 milyonun üzerinde vatandaşımız Avrupa’da yaşıyor. Özellikle bayram tatillerinde, Avrupa’daki vatandaşlarımız Türkiye’ye geldiği gibi, Türkiye’den Avrupa’ya da gidenler olurdu ve akrabalarıyla buluşurlardı. Ancak bu yıl vize kriziyle karşılaşmış durumdalar. Keza Sanatçılarımız her yıl yurt dışındaki vatandaşlarımızla buluşur, konser verirlerdi. Şimdi onların da konserlerinin vize sorunu nedeniyle iptal edildiği görülüyor. Şimdiye kadar hiç böyle bir şey yaşamamıştık. Türkiye’nin sanatçıları dünya ölçeğinde tanınmışlığı olan isimlerdir. Bugün Volkan Konak gibi bir isme Avrupa’dan vize çıkmıyorsa, büyük bir utanç kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.