SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP'li Sarıbal: Çiftçi borçları 172 milyar liraya çıktı

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, “Son bir yılda çiftçi 35 milyar lira borçlandı. Çiftçinin sadece bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları 172 milyar liraya çıktı” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 05.01.2022 19:45
bursaport.com

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, 2021 yılında çiftçi başta olmak üzere tarımda bütün kesimlerin kaybettiğini söyledi. Özellikle artan girdi maliyetlerinin çiftçiyi üretim yapamaz hale getirdiğini ifade eden Sarıbal, ürettiğinden kazanamayan çiftçinin borç yükü altında ezildiğini kaydederek, “Son bir yılda çiftçi 35 milyar lira borçlandı. Çiftçinin sadece bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları 172 milyar liraya çıktı” dedi.

Mecliste yaptığı basın toplantısında, 2021 yılında tarım alanında yaşananların muhasebesini yapan Sarıbal, “AKP iktidarları döneminde ‘kaybetmeye mahkûm’ edilen ülke tarımı ve çiftçimiz, pandeminin olumsuz etkisinin kuraklıkla birleştiği 2021 yılında - deyim yerinde ise -perişan oldu. Girdi maliyetleri yüzde 100’ün üzerinde artarken, çiftçinin tarlada, dalında kalan ürünleri para etmedi. Bütün olumsuz koşullara rağmen üretime devam eden çiftçi,  iktidardan yeterli desteği alamadığı için borç yükü altında kaldı. Evine, tarlasına, traktörüne haciz geldi” dedi.

"AKP çareyi ithalatta buldu"

Artan maliyetler nedeniyle gıda enflasyonunun önünü almak isteyen AKP yönetimi, her zaman olduğu gibi çareyi ithalatta bulduğunu söyleyen Sarıbal, “İthalat gıda fiyatlarını aşağı çekemedi. Gıda enflasyonunda Avrupa’da birinci dünyada 10’uncu sırayı aldık. Son açıklanan TÜİK verilerine göre gıda fiyatları aylık bazda yüzde 16, yıllık bazda yüzde 44 yükseldi. Gümrükler sıfırlanarak yapılan ithalat ile ülke çiftçisinin ürününün para etmemesi ve böylece daha da ezilmesi sağlanırken, ülkenin kaynakları yine bir avuç ithalat lobisi aracılığıyla yabancı ülkelere akıtıldı” diye konuştu.

"2021 yılı ithalatta yeni rekorların kırıldığı yıl oldu"

Yaşanan kuraklıkla birlikte başta hububat ve baklagil üretiminde ciddi rekolte düşüşü olduğunu vurgulayan Sarıbal, arz açığının ithalatla kapatılmaya çalışıldığını ve 2021 yılında ithalat rekorları kırıldığını söyledi. Toprak Mahsuller Ofisi’nin (TMO) 24 Haziran 2021 ile 21 Aralık 2021 tarihleri arasında arpa ithalatı için 8, buğday ithalatı için 7 kez ihale yapmak zorunda kaldığını anımsatan Sarıbal, şunları söyledi:

“2021 yılı bitmeden 11,1 milyon ton hububat ithalatına 3,3 milyar dolar ödenerek yeni bir rekor kırıldı. 2020 yılında 890 bin ton arpa ithal edilirken 2021 yılı bitmeden 1 milyon 800 bin ton arpa ithal edilerek, rekor kırıldı. 2021 yılı bitmeden ithal edilen 395 bin ton kırmızı mercimeğe ödenen 254 milyon dolar ile son 19 yılın ithalat rekoru kırıldı.

2021 yılı bitmeden 1,2 milyon ton pamuk ithalatına 2,2 milyar dolar ödenerek bu alanda miktar ve ödenen para alanında çifte rekor kırıldı.

2020 yılında ithal edilen 2.9 milyon ton soya fasulyesi miktarı ile rekor kırılırken, 2021 yılında 2.4 milyon ton soya fasulyesine parasal açıdan 1,4 milyar dolar ödeyerek ithalat rekoru kırıldı.

Tüm bunların sonucu olarak, 2021 yılı bitmeden tarımda en yüksek ithalat, en yüksek cari açık verilen yıl oldu. 2021 yılı bitmeden 10,4 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Aynı sürede yapılan ihracat ise 6,3 milyar dolarda kaldı. Bu sürede dış ticaret açığı 4,1 milyar dolar oldu.

AKP’nin iktidarda olduğu 2003-2021 Kasım döneminde ise toplam tarım dış ticaret açığımız 37,5 milyar doları aştı.”

"Gübre fiyatı yüzde 500 arttı"

2021 yılında çiftçinin kullandığı girdi maliyetlerinde de rekorlar yaşandığını kaydeden Sarıbal, “2021 yılında girdi maliyetleri çiftçiyi üretim yapamaz noktaya getirdi” dedi. Sarıbal, şöyle devam etti:

“Özellikle gübredeki artış inanılmaz boyutlara taşındı. Gübre fiyatları bu kadar artarken AKP iktidarı 2021 yılı gübre desteklerini sadece buğday, arpa, yulaf, tritikale ve çavdarda yüzde 25 oranında arttırdı. Diğer ürünlerde sabit bıraktı. Yine son bir yılda mazot fiyatı yüzde 90, elektrik fiyatları yüzde 124, ilaç fiyatları yüzde 80 ile yüzde 300 oranında arttı. Yem fiyatları aynı şekilde yüzde 92 ile yüzde 120 arasında arttı.”

"Çiftçi borç yükü altında ezildi"

Pandemi sürecinde hükümet yetkililerinin “üretin, ürününüz tarlada kalmaz” dediği halde sözünü tutmadığını belirten Sarıbal, “Çiftçi hükümetin sözüne güvendi, bütün olumsuzluklara rağmen üretti ama patates, soğan, domates, biber, karpuz tarlada, elma, limon dalında kaldı” diye konuştu.

Sarıbal, artan girdi maliyetleri karşısında çiftçinin ürünün para etmediğini, bunun sonucu olarak da ciddi bir borç yükü altında ezildiğini vurguladı. Sarıbal, şunları söyledi:

“Sadece ithalatta rekor kırılmadı bu yıl. Çiftçi borçları da rekor seviyeye çıktı. AKP’nin iktidarında 2003 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2 milyon 800 bin çiftçinin bankalara toplam borcu 3,2 milyar liraydı. 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon seviyesine gerilerken borçları BDDK Kasım 2021 verilerine göre, 162 milyar liraya çıktı. Tarım Kredi Kooperatifine olan 10 milyar ile birlikte resmi borçları 172 milyarı aşan çiftçinin, piyasaya olan borçları da hesaba katıldığında, 200 milyar lirayı aşan borç yükünden bahsediyoruz. Son bir yılda çiftçilerin bankalara olan borç yükü 35 milyar arttı.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar