SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Pala'nın 24 önergesinden sadece 10'u karşılık buldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, milletvekili görevinde bulunduğu 7 ay boyunca 24 soru önergesinden yalnızca birine süresi içerisinde cevap verildiğini, 9 soru önergesine geç cevap verildiğini, 10 soru önergesine süresi geçmesine rağmen henüz cevap verilmediğini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2023 14:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li Pala'nın 24 önergesinden sadece 10'u karşılık buldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, 2 Haziran 2023 tarihinden itibaren yıl sonuna kadar Meclis'teki soru ve araştırma önergelerine bakanlıkların verdiği ve vermediği yanıtları sosyal medya hesabından paylaştı.

Pala, bugüne kadar 1 kanun teklifi, 24 soru önergesi ve 3 araştırma önergesi verdi. Sağlık Bakanlığı’na 10, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 3, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 3, Ticaret Bakanlığı’na 2 ve Dışişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı’na ise birer yazılı soru önergesi verdi. 

Pala, yazılı soru önergelerinden yalnızca bir tanesine süresi içinde olmak üzere toplam 10 soru önergesine yanıt verildiğini, 10 soru önergesine süresi geçmesine karşın halen yanıt verilmediğini ve 4 soru önergesinin yanıtlanma süresinin devam ettiğini paylaştı. 

Milletvekilleri, Meclis'teki iki temel görevi ‘yasama faaliyetleri’ ve ‘yürütmenin denetlenmesi’ kapsamında bakanlıkların yanıtlaması istemiyle soru ve araştırma önergeleri verirler. CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla göreve geldiği 2 Haziran 2023 tarihinden itibaren verdiği soru ve araştırma önergelerine bakanlıkların verdiği cevaplar hakkında bilgilendirmede bulundu. "Anayasaya göre milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler" diyen Pala, bugüne kadar TBMM’de yasama çalışmalarına katılmanın yanı sıra 1 kanun teklifi, 24 soru önergesi ve 3 araştırma önergesi verdiğini belirtti. Önergelerin içeriğine dair Pala, "Kamu sağlık kuruluşlarında genel sağlık sigortası kapsamındaki kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu yakınlarından katılım payı alınmaması, özel sağlık kuruluşlarında; alınan katılım paylarının belirlenmesinin düzenlenmesi, acil servis girişleri ile ikinci ve üçüncü basamak kamu sağlık kuruluşlarından hizmet alınamadığının belgelenmesi hâlinde belirtilen kişilere sağlık hizmetinin ücretsiz olarak verilmesi istemiyle 24 Ekim’de TBMM Başkanlığına vermiş olduğum ‘5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ TBMM Genel Kurul gündemine henüz getirilmedi" paylaşımında bulundu. 

Sağlık Bakanlığı’na 10, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 3, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 3, Ticaret Bakanlığı’na 2 ve Dışişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı’na ise birer yazılı soru önergesi verdiğini kaydeden Pala, "Yazılı soru önergelerinden yalnızca bir tanesi süresi içinde olmak üzere, toplam 10 soru önergesine yanıt verildi. 10 soru önergesine süresi geçmesine karşın halen yanıt verilmedi, 4 soru önergesinin yanıtlanma süresi ise devam ediyor. 2023 yılını yasama ve yürütmenin denetlenmesi açısından böyle kapattık. 2024’te emekçiler yararına yasal düzenlemeler için uğraş verirken, yürütmeyi izleyecek ve denetleme faaliyetlerimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.