SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Özkan: Özelleştirmeden gelen gelirler nereye harcandı?

Özelleştirme politikasıyla devlete ait kurumların satılması hakkında soru önergesi hazırlayan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, "Özelleştirmeden gelen gelirler nereye harcanmıştır?" diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2022 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2022 12:08
https://www.bursaport.com
CHP'li Özkan: Özelleştirmeden gelen gelirler nereye harcandı?

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, AKP’nin iktidara geldiğinden bu güne kadar özelleştirme politikası ile elden çıkardığı, devlete ait ya da devletin ortak olduğu kurumları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Yüksel Özkan, soru önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Cumhuriyet’in ilanından sonra “her fabrika bir kaledir” vizyonuyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde gerçekleşen kalkınma hamleleri ile inşa edilen şeker, demir, kâğıt, çay, fındık, elektrik ve taş kömürü gibi üretim fabrikalarının tamamına yakını AKP iktidarı süresince satılmıştır."

İktidara geldikleri günden bu güne kadar özelleştirme ile kamuya ait olan hemen hemen her şeyi sattıklarını belirten Özkan, "Şu an devlete ait ya da devletin ortak olduğu kurum sayısı yok denecek kadar azalmıştır" dedi.

Yüksel Özkan, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetin birikimleri yerli ve milli ne kadar kamu kuruluşu varsa elden çıkarıldı. Tank Palet Fabrikası başta olmak üzere, Şeker Fabrikaları, Tekel, Linyit İşletmeleri, Murgul Bakır, Ereğli Demir Çelik, Eti Maden, Petkim, Türk Telekom, Tüpraş ve Seka Kağıt gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerini, fabrikalarını, otellerini, limanlarını, enerji üretim tesislerini, elektrik ile doğalgaz dağıtım şebekelerini ve arazilerini yerli veya yabancı özel şirketlere sattılar."

Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın “babalar gibi satarız” sözünü hatırlatan Özkan, ne var ne yok her şeyin 20 yılda satıldığını sözlerine ekledi.

"Özelleştirme gelirleri nereye harcandı?"

Merkez Bankası’nın 30 Eylül 2022 tarihi itibarıyla brüt rezervleri 107,1 milyar dolar, net rezervleri 9,5 milyar dolar olmakla birlikte swaplar hariç net rezervlerinin eksi 59,2 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Özkan, "Özelleştirmeden gelen gelirler nereye harcanmıştır?" diye sordu.

Yüksel Özkan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ a şu soruları yöneltti;

"AKP iktidarı döneminde Kamu Kurumları’na ait, yıl bazında ne kadar taşınmaz mal özelleştirerek satışa çıkarılmıştır? AKP’nin iktidara geldiği tarihten bugüne kadar özelleştirdiği gayrimenkul sayısı kaçtır? Satılan Kamu Kurumu, kuruluşu ve devlete ait hisselerin gelirlerinden ne kadar gelir elde edilmiştir ve elde edilen gelir nerede harcanmıştır? AKP döneminde Bursa ili ve ilçelerinde özelleştirme kapsamına alınan ve satışa çıkarılan taşınmazlar ne kadardır ve halen özelleştirme programı kapsamında olan kurum ve kuruluşlar hangileridir?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.