SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Özkan'dan 'su tasarrufu' tepkisi: Yıllardır yapılan uyarılar dikkate alınmadı

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Bursa Büyükşehir Belediyesinin BUSKİ abonelerine gönderdiği 'su tasarrufu' çağrısına tepki gösterdi. Özkan, "Yıllardır yapılan uyarılar dikkate alınmadı ve sonuç maalesef bu" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 11:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li Özkan'dan 'su tasarrufu' tepkisi: Yıllardır yapılan uyarılar dikkate alınmadı

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 Ocak ve 21 Şubat tarihlerinde abonelere gönderilen "su tasarrufu" çağrısına tepki gösterdi. 

Yüksel Özkan yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi:

"Geçtiğimiz ocak ayında Ak Parti Bursa Milletvekillerinin imzalarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan Uludağ Alan Başkanlığı yasa tasarısı, muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri, akademik odalar ve Bursalı hemşerilerimizin itirazlarına rağmen Ak Parti ve MHP oyları ile kabul edilmiştir. Bu yasa teklifinin kabulü ile "Uludağ Milli Parkı" adı artık tarihe karışmış, onun yerine tabiatı istedikleri gibi katletmelerini sağlayan "Alan Başkanlığı" getirilmiştir. TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğumuz konuşmalar sırasında, Bursa'ya yapılan bu ihanete bizler niçin "hayır" dediğimizi anlatırken, Bursa'nın Ak Parti ve MHP Milletvekillerinin koltukları ise boştu."    

"Rant uğruna gerçeklere Ggöz kapadılar, kulak tıkadılar"

Uludağ'ın, bölgedeki birçok dereye kaynak oluşturduğunu, Bursa'nın en önemli su kaynağı konumunda olduğunu, Uludağ'da bulunan kaynak sularının şirketler tarafından kontrolsüz kullanılmasını, Uludağ'ın maruz kaldığı çevre kirliliği konularında 4 yıldır sormuş olduğu soruların yanıtsız kaldığını ve meclis araştırma önergelerinin ise rafa kaldırıldığını defalarca dile getirdiğini hatırlatan Özkan, "Geldiğimiz noktada susuz kalmış bir Bursa tablosu ile karşı karşıyayız, yıllardır yapılan uyarılar dikkate alınmadı ve sonuç maalesef bu" dedi.

Küresel iklim krizi nedeniyle yaşanılan kuraklığın yeni bir gelişme olmadığını ve fotoğrafın büyüğüne bakıldığında tüm dünya ülkelerinin benzer sıkıntıları yaşadığına dikkat çeken Özkan, önemli olanın elimizde var olan kaynakları zarar vermeden verimli bir şekilde kullanmak olduğunu söyledi.

"Su kuyuları ne kadar zaman idare edecek?"

Bursa'da düzenlenen bir su panelinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın "Bursa’da içilebilir su konusunda öyle bir bolluk yok, biz su ihtiyacımızın yüzde 85’ini baraj, yüzde 15’ini Uludağ’ın pınar kaynaklarından alıyoruz, üzülerek söylüyorum bugün zor anlarda kullanmak için açtığımız 155 derin su kuyusunun 125’i maalesef şu anda çalışıyor" dediğini de tekrar hatırlatan Özkan, "Barajlarda bugün su kalmadı, tasarruf tabi ki önemli, ancak özellikle sanayi bölgelerinde ve maden ocaklarında kontrolsüz olarak kullanılan kuyu suları yüzünden, mevcut kuyular Bursa'yı ne kadar zaman idare eder belli değil" dedi.

"Beton sevdasından vazgeçin"

Yüksel Özkan şöyle devam etti:

"Son yıllarda ülkemizin yaşadığı doğal afetlere bakıldığında, altında yatan sebeplerin en başında tabiata karşı açılan savaşları görüyoruz. Bu savaşlar bizlere çevre kirliliği, yangınlar, seller, kuraklık ve susuzluğu içinde barından birçok sorunu beraberinde getirdi. Çözüm için tek yapılması gereken şey, beton sevdasından vazgeçmek."         

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.