SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP’li kadınlardan şiddete karşı 'YaşamHak' projesi

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları 81 ilde ortak açıklama yaparak "YaşamHak" projesi kapsamında artık kendini güvende hissetmeyen kadınlar için de harekete geçileceğini duyurdu.
Haber Giriş Tarihi: 01.07.2022 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2022 15:16
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları 81 ilde ortak açıklama yaparak "YaşamHak" projesi kapsamında artık kendini güvende hissetmeyen kadınlar için de harekete geçileceğini duyurdu.

Açıklamayı Bursa'da CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş okudu. CHP Kadın Kolları’nın kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlar için harekete geçtiğini belirten Okumuş, “Biliyoruz ki; bu memlekette sokakta yalnız yürürken arkasında ayak sesleri duyduğunda tedirgin olmayan tek bir kadın bile yoktur. Otobüste, dolmuşta son yolcu olarak kaldığında ürkmeyen bir kadından bile söz edemeyiz. Ne acı değil mi? Her kadın kendini Özgecan Aslan’ın veya Başak Cengiz’in yerine koymuştur. YaşamHak projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız" dedi.

Kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek amacıyla 5 Aralık 2020’de CHP Kadın Kolları olarak İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdiklerini ve 'Alo Şiddet' hattı kurulduğunu hatırlatan Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunuyoruz. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine katkı sağlıyoruz. Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 100’ü aşkın protokol imzaladık. Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunduk. Kadınların şiddet sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim hakkına ulaşmasına vesile olduk.”

5 Aralık 2021’de YaşamHak mobil uygulamasının hayata geçirildiğini, bu uygulamayla en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticileriyle bağlantı sağlandığını, gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin harekete geçirildiğini belirten Okumuş, “YaşamHak projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız” dedi.

İstanbul Sözleşmesi'nin fesih edildiğinden bu yana en az 500 kadının katledildiğini söyleyen Okumuş, bu cinayetlerden örnekler sıraladı. Katillerin iyi hal ve haksız tahrik indirimi ile ödüllendirildiği, bu davaların tümünün İstanbul Sözleşmesi fesih edildikten sonra sonuçlandığının altını çizen okumuş sözlerini şöyle tamamladı:

“Tam da bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. AKP Hükümeti’nde kadınların payına düşen; yoksulluk, şiddet ve ölümdür! Biz bu çarkı tersine çevirmeye kararlıyız.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar