SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Aydın orman yangınlarını Meclis'e taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, orman yangınlarının çıkış nedenlerinin araştırılması için Meclis'e verdiği önergede, yangının önlenmesi ve en aza indirilmesi için önerilerini sundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2020 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2020 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li Aydın orman yangınlarını Meclis'e taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, orman yangınlarının çıkış nedenleri ve yangınların önlenmesi için izlenecek yeni politikaların araştırılması amacıyla Meclis Araştırma önergesi verdi.

Türkiye'nin her yaz aylarında orman yangınlarına maruz kaldığını ve hemen hemen her bölgede çeşitli nedenlerden dolayı çıkan yangınlarda, binlerce hektar orman arazisinin kül olduğunu dile getiren Aydın, konunun araştırılarak önüne geçilmesi için Meclis araştırması istedi.

Verdiği önergede Erkan Aydın, yangınlar sonucunda eko-sistemin dengesinin bozulduğunu, ülkemizin zengin yeşil alanlarının giderek kaybolduğuna dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü'nce alınan önlemlerin tamamına yakınının yangın çıktıktan sonra söndürülmesine yönelik olduğunu belirten Aydın, bunun için her yıl ülke bütçesinden milyarlarca lira para harcandığını kaydetti.

Aydın, konunun uzmanlarının yangının önlenmesi ve en aza indirilmesi için verdiği önerileri şu şekilde sıraladı:

"Orman yangınlarının görüldüğü bölgelerde; ormanlar belirli büyüklüklerde bloklara ayrılmalı. Bu orman bloklarının içinde ve kenarındaki köylerden seçilen kişilerden oluşan 3-5 kişilik timler oluşturulmalı. Gerekli araç ve gereçlerle donatılan bu timler vardiya usulü 7/24 görevli oldukları arman blokları içinde devriye gezmeli. Orman İşletme Müdürlüklerindeki orman muhafaza memurları denetim sağlamalı. Belirli noktalarda konuşlandırılacak yangın söndürme ekipleri periyodlarla orman alanlarını kontrol etmeli. Ormanlık alanlarında güvenlik güçleri daha fazla denetim yapmalı. Gerektiği halde insansız hava araçlarından yararlanmalı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.