SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP İl Başkanı Karaca: Alinur Aktaş ilk kez doğru bir adım attı!

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği merkezinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla Bursa'dan Ankara’ya taşınmasını değerlendiren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Aktaş’ın kararını ironik bir yaklaşımla eleştirerek, “Alinur Aktaş ilk defa doğru bir adım attı. Bursa’yı Sağlıklı Kentler Birliği katılım kıstaslarını karşılayamaz hale bizzat düşürdüğünü tescil etti" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 03:54
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 04:02
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa, Yalova, Van, Kadıköy, Afyonkarahisar, Tepebaşı, Çankaya, Ürgüp, Ordu ve Kırıkkale belediyelerinin girişimi sonucu kurulan ve merkezi de Bursa’da bulunan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği merkezinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatıyla Ankara’ya taşınması tartışmaları da beraberinde getirdi. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Alinur Aktaş’ın kararını ironik bir yaklaşımla eleştirerek, “Alinur Aktaş ilk defa doğru bir adım attı. Bursa’yı Sağlıklı Kentler Birliği katılım kıstaslarını karşılayamaz hale bizzat düşürdüğünü tescil ederek, kuruluşundan buyana Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarının başkanlık ettiği Sağlıklı Kentler Birliği’nin Ankara’ya taşınmasına karar verdi. Maalesef Bursa artık sağlıklı bir kent olmadığı için bu karara karşı çıkma şansımız yok. Ama Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı önümüzdeki ilk seçimde el değiştirdikten sonra CHP olarak gerekeni yapacağız” dedi.

“MERKEZİ BURSA’DA, BBB BAŞKANLARI BİRLİK BAŞKANI”

Sağlıklı Şehirler Hareketi’nin Birleşmiş Milletlerin sağlık alanındaki uzmanlık kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü tarafından kentlerin sağlık göstergelerini belirlemek ve bu göstergeleri olumsuz etkileyen faktörlere çözüm üretmek amacıyla 1988 yılında başlatılan bir proje olduğunu, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de 2004’de AKP hükümetinin onayıyla kurulduğunu hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca‘nın açıklaması şöyle:

“Türkiye’deki ulusal ağ olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği yönetim şeması, SKB Meclisi, SKB Encümeni ve SKB Başkanı’ndan oluşmaktadır. Üye belediyelerin başkanları Birliğin doğal üyesidir. Birliğin Merkezi Bursa’dır ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanları SKB’nin kurulduğu günden bugüne kadar SKB’ye başkanlık etmiştir. Bu çerçevede Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı görevini AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yürütüyordu.

TAŞINMAYA KARAR VERİLDİ, GENEL MÜDÜR DEĞİŞTİRİLDİ

Öğrendik ki, Alinur Aktaş yönetimi, Sağlıklı Kentler Birliği’nin Ankara’ya taşınması için girişimlerde bulunmuş. Şehir değişikliği nedeniyle Birlik Müdürü Murat Ar’ın göreve devam edemeyeceğine karar vermiş ve yerine, kariyeri SKB Birlik Müdürlüğü ile örtüşmeyen AKP’li eski milletvekili aday adayı Dr. Ahmet Recep Tekcan’ı Birlik Müdürü olarak atamıştır. SKB’nin taşınması ve Birlik Müdürü değişikliği ile ilgili olarak, SKB’nin 6 encümen üyesinin yarısını oluşturan CHP’li encümen üyelerimiz Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın itirazı önem taşımaktadır. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, pek çok siyasi parti ve görüşten yerel yönetimi bünyesinde barındıran bir ulusal ağdır. Bu ağın Birlik Müdürü olan birinin de tarafsız ya da açıktan taraf olmayan, politize olmamış ve liyakat sahibi biri olması beklenmektedir. Yeni atanan Birlik Müdürü tam tersi özellikler barındırmakta ve tüm belediyelere eşit mesafede duramayacağını da gözler önüne sermektedir. Dileyenler internette isim taratarak, atamasını kesinlikle tasvip etmediğimiz yeni müdür hakkındaki suç duyurusu haberlerini okuyabilirler.

“BİTMİŞ PROJESİ YOK, YARIM KALANLARI DA BOZUYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş göreve geldiğinden buyana kaç yıl geçti. Başlanıp bitmiş tek projesi yok, kendisinden önce başlanmış projeleri bile yürütemiyor, bozuyor. Sağlıklı Kentler Birliği önemli bir organizasyon ama bunun bilincine varacak durumda değil. Görev süresi içerisinde Bursa’nın batısı -doğusu kaçak yapılarla doldu. Alinur Aktaş yönetimindeki Bursa artık sağlıklı şehirler kıstaslarını sağlayacak durumda değil. CHP iktidarında gerekeni yapacağız. Bursa yeniden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği içerisindeki etkin yerini alacak.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar