SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP, Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'ni feshini Danıştay'a götürüyor

CHP, İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla feshedilmesi işleminin iptali için Danıştay'a başvurma kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2021 20:08
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2021 20:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP, Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'ni feshini Danıştay'a götürüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gece yarısı aldığı kararla feshedilmesi ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi'ni (PM) olağanüstü toplantıya çağırdı.

Genel Merkezde yüz yüze yapılan toplantılarda Erdoğan'ın imzasıyla "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin (İstanbul Sözleşmesi) feshedilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesi ele alındı.

Yapılan değerlendirmelerde Türkiye'nin ilk kez insan hakları ile ilgili bir sözleşmeden çekildiği ve Anayasa'nın 90. Maddesine göre bir sözleşmenin ancak kanunla kaldırılabileceği, TBMM devre dışı bırakıldığı için kararın "yok hükmünde" olduğu belirtildi.

Kılıçdaroğlunun sözleşmedeki maddelerin önemine vurgu yaparak, "Uluslararası anlaşmaların bir tanesini feshetmek, diğer uluslararası anlaşmaları da aynı yöntemle feshedebileceği anlamına geliyor. Bu Türkiye açısından çok sıkıntılı bir durumdur. Recep Tayyip Erdoğan, milli güvenlik sorudur. Bundan sonra Türkiye'de herhangi bir kadın ve kız çocuğu şiddet, taciz ve tecavüze uğrarsa Cumhurbaşkanı bundan tek başına sorumludur" değerlendirmesi yaptığı belirtildi.

Toplantılar sonucunda İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı Danıştay'a başvurulması kararı çıktı. Yapılacak başvuruda, kadın örgütleri ve 42 milyon kadının bu davaya taraf olması için çağrı yapılacak.

Kılıçdaroğlu'nun toplantıda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesine ilişkin de "Türkiye yönetilemiyor. Bu savrulduklarının göstergesi. Recep Tayyip Erdoğan'ın bir an önce, erken seçimle, yönetimden uzaklaşması gerekiyor" yorumunu yaptığı öğrenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.