SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'den Erdoğan'a sert İş Bankası yanıtı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye İş Bankası'ndaki Atatürk'ten miras CHP hisselerinin Hazine'ye devredilmesi amacıyla MHP ile yasa teklifi hazırlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "Anayasa, yasa ve ahlaka aykırı iştir" diye tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2018 09:22
https://www.bursaport.com
CHP'den Erdoğan'a sert İş Bankası yanıtı

Atatürk'ün yönetimini CHP'ye bıraktığı Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerin Hazine'ye devredilmesi amacıyla MHP ile yasa teklifi hazırlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, tepki gösteren, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Buna tenezzül ederlerse bildikleri ve akıllarına gelmedik bütün yöntemlerle itiraz ederiz, direniriz, şaşırtırız, pişman ederiz ama günü geldiğinde de tarihin çöplüğünde bu tenezzülünle yerini alırsın" dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Özel, "Cumhuriyet'in tüm değerleriyle, kurucularıyla kavga eden, İkinci Cumhurbaşkanı'na her fırsatta dil uzatan, onun üzerinden Atatürk ile hesaplaşan birisi, bir yandan da İş Bankası hisselerine kafayı takmış durumda." ifadelerini kullandı.

"En son Kenan Evren tenezzül etmişti." diyen Özel, şunları söyledi:

"Vasiyette İsmet İnönü'nün çocuklarının yüksek tahsilleri için ihtiyaç duyulan yardımın yapılacağı da yer alıyor. Sen Atatürk'ün vasiyetine bu kadar hassassan, bu vasiyette adı geçen, çocuklarını kendi evlatları gibi gözettiği İsmet Paşa'ya niye düşmansın? Uyacaksan, Atatürk'ün manevi evlatlarıyla ilgili ağzına alınmayacak lafları söyleyen 'Akitleri' sustur.

Atatürk'ün vasiyetinin bir kısmını biz, bir kısmını Erdoğan uyguluyor. Biz yönetim kurulu üyesi veriyor, hisseleri düzgünce temsil ediyoruz, parayı da TTK ve TDK'ya gönderiyoruz. Biz vasiyete uyuyoruz. Peki sen uyuyor musun? Sayıştay raporu, 'TDK 2017'de İş Bankası'ndan 146 milyon lira aldı. Hesaplarında 1.5 milyar TL var. Bu paranın son yıl sadece 18.5 milyonunu harcamış' diyor. 1.5 milyar lira var, Atatürk bırakmış. Bu paraları Türk dilini geliştirmek, Türk tarihini incelemek, dilini yaygınlaştırmak için kullanmıyor, paraları Varlık Fonu'ndaki bankalara likidite olarak koyuyor.

Bu parayı, o kuruma da vermeyecek. Bütün hesabı bu. Atamadığı 4 koltuk var, 'O koltuğa da ben atama yapacağım' diyor. MHP ile birlikte düzenleme yapılabileceğini söylemiş. Vasiyet özel hukuktur. Özel hukuku genel hukuk kuralları aşamaz. Buna karşı kanun çıkaramazsın. Anayasa, yasa ve ahlaka aykırı iştir. Buna tenezzül ederlerse bildikleri ve akıllarına gelmedik bütün yöntemlerle itiraz ederiz, direniriz, şaşırtırız, pişman ederiz ama günü geldiğinde de tarihin çöplüğünde bu tenezzülünle yerini alırsın." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.