SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’den Bakan Tekin’in 'kız okulları' sözlerine tepki: Kabul edilemez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ‘kız okulları’ açıklamasına tepki göstererek bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 10:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP’den Bakan Tekin’in 'kız okulları' sözlerine tepki: Kabul edilemez

CHP, Türkiye’de bazı dini cemaat ve tarikatların karma eğitimi hedef aldıkları ve kız çocuklarının okula gönderilmemesi yönünde çağrılar yaptıkları bir dönemde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, katıldığı bir canlı yayında velilerin tercihine göre kız okullarının açılabileceği ve bunda bir sakınca olmadığı şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı bir televizyon programında 'Karma eğitim kaldırılacak mı?' tartışmasına değinerek, "Karma eğitim esastır ama benim asli görevim, okullaşma oranını artırmaktır. Gerekirse kız okulları açabilmeliyiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ‘kız okullarının’ açılması yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi ve Milli Eğitim Bakanı’nın böyle bir söz söylemesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in “kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz” cümlesinin iki açıdan kabul edilemez olduğunu ifade eden Karabıyık, bunlardan birincisinin, zorunlu eğitim kapsamındaki kız çocuklarının okula gönderilmediğinin Milli Eğitim Bakanı tarafından kabul ediliyor olması olduğunu belirterek, “Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasalar gereği kız-erkek tüm çocukları okula getirmeyi sağlamak zorundadır” dedi.

‘ÇOCUKLARIN HAKLARINI GÖZETMEK ZORUNDA’

Karabıyık, Bakan Tekin’in açıklamasının ikinci “sakıncasını” ise şu şekilde açıkladı:

“Ülkemizde ve dünyada 0-18 yaş grubu çocuk olarak kabul edilmektedir. Ve devlet çocukları korumak, onların haklarını gözetmek zorundadır. Çocuklarını cinsiyet ayrımına dayanarak okula göndermeyenler, çocuklara çocuk olarak bakamayan bir görüştür. Milli Eğitim Bakanının böylesi bir görüşe kapı aralamak anlamına gelen sözler söyleyebilmesi hiçbir koşulda kabul edilemez.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.