SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'de 129 vekil ve 59 il başkanından açıklama

CHP'de olağanüstü kurultay için Muharrem İnce yanlılarının imza çalışması sürerken, 129 milletvekili ve 59 il başkanı kurultaya karşı çıkan bir bildiri yayımladı. yaparak kurultay çağrısından vazgeçilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2018 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2018 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'de 129 vekil ve 59 il başkanından açıklama

24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmalarının sürdüğü CHP'de 129 milletvekili ve 59 il başkanı kurultaya karşı çıkan bir bildiri yayımladı. Muharrem İnce, bildiriye ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede "16 yıl milletvekilliği, 4 yıl Grup Başkanvekilliği yaptım. Parti içi yarışlarda milletvekillerinin hangi koşullarda açıklama yaptığını çok iyi bilirim" yorumunda bulundu.

CHP'li 129 milletvekili olağanüstü kurultay talebine karşı açıklama yaptı. Milletvekilleri adına ortak açıklamayı CHP'nin en genç milletvekili Aysu Bankoğlu yaptı. Bankoğlu bildiriye 129 milletvekilinin imza koyduğunu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve tedavi gören Antalya Milletvekili Deniz Baykal'dan imza talebinde bulunulmadığını söyledi.

Kurultaya karşı çıkan milletvekilleri, ortak açıklamalarında şunları dile getirdi:

"24 Haziran 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçiminden hemen sonra uygulamaya konulan tek adam rejimi, genel hukuk kurallarına ve Anayasaya aykırı bir şekilde her alanda hayata geçirilmeye başlanmıştır. OHAL'in süresiz hale getirilmesini öngören torba yasa ve uygulamasına karşılık Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak, haksız ve hukuksuz uygulamaların, insan hakkı ihlallerinin önüne geçebilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve hayatın her alanında, kuvvetler ayrılığını, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaya var gücümüzle devam edeceğiz."

59 il başkanının açıklaması

Aralarında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın da olduğu 59 il başkanından da Genel Merkez yönetimine destek geldi. 59 İl Başkanı adına açıklama yapan Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, "İmza skorunun kamuoyunda tartışılmasını uygun bulmuyoruz" ifadesini kullandı.

Ortak açıklama ile olağanüstü kurultay için imza toplanmasına tepki gösteren 59 il başkanı kurultay tartışmalarının partiyi yıprattığını ve yerel seçime odaklanmak gerektiğini ifade ederek, kurultay taleplerinden vazgeçilmesini istediler.

Ankara'da toplanan il başkanları adına ortak açıklamayı Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener yaptı. Güvener, "Kamuoyu önünde sosyal medyada basın açıklamaları ve yürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP il başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz. OHAL'i olağanlaştıran kalıcı bir OHAL devleti kurmayı hedefleyen iktidarın uygulamaları ortadayken partimizi olağanüstü kurultaya götürmek sadece tek adam rejimini memnun edecektir" dedi.

'Kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz'

Güvener, "Kamuoyu önünde, sosyal medyada basın açıklamaları ve yürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP İl Başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Kurultay talebi demokratik bir hak olmakla beraber seçim öncesi ve seçim sürecinde partimize kapalı olan medya mecraları parti içi tartışmaları ekranlara taşımakta tek adam yönetimi ve yandaşları parti içi bu tartışmaları ellerini ovuşturarak zevkle ve keyifle izlemektedirler" ifadelerini kullandı.

'Algı operasyonu açıkça göstermektedir'

Parti içinde birlik beraberlik çağrısı yapan Güvener, şunları söyledi:

"Bu durum iktidarın CHP'ye dönük yürütmekte olduğu algı operasyonunu açıkça göstermektedir. 24 Haziran seçimleri sonrasında daha seçim sonuçları analiz edilmeden tartışılmadan bir olağanüstü kurultay çağrısı yapılması ve bu çalışmanın sosyal medya, basın ve kamuoyu önünde sürdürülmesi doğru değildir. İhtiyacımız olan kurultaydan ziyade birlik beraberlik ve sorumluluk içinde bu karanlık süreçten çıkabilmemizdir. Sorumluk sahibi her partilimizin parti içi iktidar mücadelesini ve olağanüstü kurultay tartışmalarını bir kenara bırakarak partimizi kamuoyu önünde tartışmaktan vazgeçmesi ve partimizi yerel seçimlerde başarıya taşıyacak olgunlukta  davranması gerekmektedir. Tüm CHP'lileri tarihi bir sorumluluk ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeye davet ediyoruz."

'Tarafımızı değil tavrımızı koymak için geldik'

Basın açıklamasından önce kısa bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, "Biz tarafımızı değil, tavrımızı belli etmeye geldik. Daha doğrusu tavrımızı koymaya geldik" dedi. Kaftancıoğlu, "Eğer bir bölgede, bir ilde örgüt adına söz söylenecekse bu ne belediye başkanıdır, ne milletvekilidir, ne de Parti Meclisi üyesidir. Söz söyleme yetkisi olan kişi il başkanıdır" diyerek kurultay çağrısı yapan belediye başkanı, milletvekili ve PM üyelerini hedef aldı.

Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

"Daha doğrusu tavrımızı koymaya geldik ve dün il başkanları olarak Ankara'da buluşma önerisi getirdiğimizde, ne yazık ki birtakım arkadaşlarımız 'İl başkanları bu buluşma yetkisini nereden alıyor?' diye sordular. Ben hemen şu cevabı vereyim kendilerine; il başkanları üzerlerine düşen sorumlulukla her zaman, her şekilde bir araya gelebilirler. Bizler il başkanları olarak kamuoyunda bir skor yarışmasına dönen, kötü yönetilen ve yürütülen sürece ortak olmama adına bugün söylendiği ya da ifade edildiği gibi herhangi bir skor vermek için gelmedik. Ancak il başkanları örgütün her zaman sözüne ses veren kişilerdir ve il başkanları olarak 'nasıl söz söyler' diyenlere de şu cümleyi kurmuş olayım. Eğer bir bölgede, bir ilde, örgüt adına söz söylenecekse, bunu söyleyecek kişi ne belediye başkanıdır ne milletvekilidir ne Parti Meclisi üyesidir. Örgütü temsil edecekse eğer, il başkanları eder."

81 ile davet gitti 59 imza verildi

Toplantıya 81 il başkanının tamamının davet edildiğini açıklayan Kaftancıoğlu, mazeret belirtip gelemeyenlerin olduğunu belirtti.

Bildiriye destek veren il başkanları şöyle:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Hakkari, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

'İl başkanları delegerin üzerinde değildir'

59 il başkanının ortak açıklamasına ilk tepki Muharrem İnce'ye yakın isimlerden CHP PM Üyesi Gaye Usluer'den geldi. Usluer yaptığı açıklamada, "Bir ayda seçim analizini niye yapamadık? Neleri yapmamız gerektiği, neleri değiştirmemiz gerektiği konusunda yol haritamızı belirlememiz gerekir. İl başkanları delegelerin üzerine açıklama yapamazlar. Yarısı kurultay delegesi olmayan il başkanlarının iradesi delegelerinin üzerinde değildir. Hegamonya açıklamasıdır. Bu kurultayın yapılmama isteği, mevcut hegamonik yapının bozulmaması isteğidir. Bizler değişime daha açık, değişimden korkmayan kişileriz. Bu açıklamanın gerçeği dile getirmekten ziyade, mevcut yönetimin bozulmaması içindir" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.