SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP Bursa Kadın Kollarından kıyıda açıklama: İznik Gölü çöl olmasın!

CHP Bursa Kadın Kolları, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla İznik Gölü kıyısında basın açıklaması yaptı.
Haber Giriş Tarihi: 17.06.2022 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2022 19:34
bursaport.com

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, bir yandan olası iklim krizi, kuraklık ve kıtlık tehlikesi artarken, bütün bunlar görmezden gelinerek doğa kaynaklarına karşı acımasız olmanın kabul edilemeyeceğini belirterek, suları çekilen İznik Gölü kıyısında basın açıklaması yaptı. 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü çerçevesinde İznik Gölü kıyısındaki Orhangazi piknik alanı iskelesinde gerçekleşen toplantıya CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, il-ilçe kadın kolları yöneticileri katıldı.

İznik Gölü’nün yıllardır bilinçsiz kullanım ve ilgisizlik nedeniyle bir doğa cinayetine kurban gitmek üzere olduğunu vurgulayan CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, “Gözümüzün önünde işlenen bu doğa cinayetini kimse üstlenmiyor. Bilesiniz ki, bu göl kuruyup gittiğinde bile kimse sorumluluğunu almayacak” dedi.

“BUNCA KİRLETİCİ VAR, GÖL NASIL ÜSTESİNDEN GELSİN?”

Okumuş, İznik Gölü'nün suyunun çekilmesine neden olan etmen ve kurumları şöyle sıraladı:

"Milyonlarca metreküp su hakkı olduğunu iddia edip borularla su çeken ve bunu Gemlik Serbest Bölgesi'ne de sattığı konuşulan sanayi tesisi; gölü besleyen akarsulara baraj yapan DSİ; kontrolsüz tarımsal ilaçlama yapan üretici ve bunlara göz yuman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; göle dolgu yapan belediye başta olmak üzere birçok fail var. Bunca sıkıntının üzerine göl civarında açılan taş ocakları, maden çalışmaları ve Yenişehir Kirazlıyayla köyündeki maden zenginleştirme tesisine su aktarma çabaları da sorunlara tuz biber ekiyor."

“GÖL SUYU KULLANIMI CİDDİYETLE DENETLENMELİDİR”

İklim krizi, kuraklık ve kıtlık tehlikesinin büyüdüğünü söyleyen Okumuş, nüfus artış etkenleri başta olmak üzere tatlı su kaynaklarının azalıp kirlenmesi nedeniyle, Türkiye'nin de su kıtlığı yaşamasının muhtemel ülkeler arasında olduğunu ifade etti. Gereken tedbirlerin alınmasının zorunluluğunu vurgulayan Okumuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli Dördüncü Değerlendirme Raporu'na göre Türkiye, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek bölgeler arasında bulunan Akdeniz Havzası'nda yer almaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin su kaynakları için hassasiyet gösterilmeli ve İznik Gölü'ne sahip çıkılmalıdır. Son imar planı değişiklikleriyle yine kayrılan Cargill'in su tüketimi yeniden değerlendirilmelidir. Stratejik yeraltı sularının, insan sağlığına zararlı nişasta bazlı şeker üretimi için kullanılmasının önüne geçilmelidir."

“İZNİK GÖLÜ SUYU, 4. SINIF KİRLİ SUYA DÖNÜŞTÜ, TEDBİR ALINMALIDIR”

Göl suyunun zirai ilaç kirliliği açısından 4. sınıf yani kirli su olarak nitelendiğini, balık ve bitkilerde ağır metal kirliliğinin tespit edildiğini belirten Okumuş, "İznik Gölü’nün zirai ilaçlarla kirlenmesinin önüne geçecek tedbirler düşünülmelidir. Bursa’yı, Orhangazi’yi, İznik’i yönetenler İznik Gölü ve havzasındaki bu olumsuz gelişmelerden direkt sorumludurlar. Su ticari bir meta değil, tüm canlılar için bir haktır." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar