SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP Bursa İl Başkanı Karaca arabalı vapur için İmamoğlu ile görüşecek

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İDO'nun Yenikapı'dan Mudanya ve Bandırma'ya düzenlediği arabalı vapur seferlerini kârlı olmadığı gerekçesiyle iptal etmesi üzerine 16 Haziran'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşecek.
Haber Giriş Tarihi: 14.06.2022 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2022 23:39
bursaport.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeyken 2011 yılında özelleştirilen İDO'nun Yenikapı'dan Mudanya ve Bandırma'ya düzenlediği arabalı vapur seferlerini kârlı olmadığı gerekçesiyle iptal etmesi üzerine harekete geçen Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, bu seferlerin sürmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde girişimlerde bulunulduğunu açıkladı. Karaca, CHP'nin Bursa'daki belediye başkanlarının da katılımıyla 16 Haziran günü için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan randevu alındığını ve konunun masaya yatırılacağını kaydetti.

2007 yılında her gün karşılıklı 2 sefer yaparak Yenikapı-Güzelyalı seferlerine başlayan Osman Gazi-1 ve Orhan Gazi-1 hızlı feribotlarının sefer sayısının talebe bağlı olarak artırıldığını da hatırlatan Karaca, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"Özelleştirmede nasıl bir anlaşma yapıldıysa, şirket yıllardır kullandığı gemilerin bakımını bile yapmıyor. Şimdi seferlerin iptali ve feribotların İBB'ye iadesi nedeniyle, İDO feribotların bakım masrafını da direkt İBB'ye yıkıyor. Konunun Bursa açısından önem taşıyan ayağı ise ulaşım hizmetlerine ulaşamama sorunudur. Bursa'nın hava ulaşımı yok çünkü Yenişehir Havaalanı Sabiha Gökçen'in gölgesine terk edildi. Bursa 10 yıldır tren bekliyor, defalarca söz verilmesine rağmen bitirilemeyen bu demiryolu projesi AKP'nin başarısızlık abidesine dönüştü. Bugün de İDO'nun arabalı feribot seferlerini kaybediyoruz. Bursa ulaşım açısından sadece karayollarına mahkûm edilmeye çalışılıyor."

ZİRVEDE NELER YAPILABİLECEĞİ GÖRÜŞÜLECEK

Yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetlerini gerekçe gösteren İDO'nun 15 yıldır Mudanya ve Bandırma'ya araç taşıyan feribotlarını hattan çıkarmasıyla çok önemli bir hizmetin ortadan kalkacağına işaret eden CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in de katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret edecek. Karaca, "Toplantıda mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 feribotlarının seferlerinin sürmesi için yapılabilecekleri masaya yatıracağız. Bursa'nın ve Bursalıların yanı sıra tüm halkımızın İstanbul'a araçla deniz ulaşımı hizmeti alabilmesi için umudumuzu koruyoruz." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar