SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa'dan 'boykot'a destek

CHP Bursa İl Başkanı Erhan Sevimli, CHP Grubu'nun aldığı "tutuklu vekiller serbest bırakılana kadar yemin etmeme" eyleminin arkasında olduklarını belirterek, iktidar partisi AKP'yi sorunun çözümü konusunda sorumlu davranmaya çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2011 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2011 14:55
https://www.bursaport.com
CHP Bursa'dan 'boykot'a destek

ZAFER OPSAR

CHP Bursa İl Başkanı Erhan Sevimli, CHP Meclis Grubu'nun aldığı "tutuklu vekiller serbest bırakılana kadar yemen etmeme" eyleminin arkasında olduklarını belirterek, iktidar partisi AKP'yi sorunun çözümü konusunda sorumlu davranmaya çağırdı.

CHP İl Başkanı Erhan Sevimli beraberinde partisinin 4 Bursa milletvekili, 6 ilçe başkanı, il genel meclisi üyeleri ve kalabalık bir partili ile birlikte il merkezinde düzenlediği basın toplantısında Meclis'te yaşanan "yemin boykotu"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yazılı açıklamayı okuyan Sevimli seçimlerden sonra yaşanan süreci özetleyerek CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın mazbatalarını almalarına karşın serbest bırakılmamaların eleştirdi. Bu milletvekillerinin aleyhlerinde kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmadığını belirten Sevimli, "CHP, milletvekili dokunulmazlığının sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılmasını savunan bir partidir. Biz milletvekili seçilen arkadaşlarımıza dokunulmazlık ya da af istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz" dedi.

Halkın iradesiyle seçilmiş, YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış milletvekilleri tahliye edilmedikleri için yemin etme haklarının yok edilmesine karşı çıktıklarını belirten Erhan Sevimli, "Bu tutumumuz millet iradesine, hukukun üstünlüğüne, demokrasi ve insan haklarına duyduğumuz saygının gereğidir" ifadesini kullandı. Sevimli, şöyle devam etti:

"BİZ 2002'DE AKP'YE BÖYLE DEMEDİK"

"CHP aynı gerekçelerle 2002 yılında hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunması nedeniyle milletvekili seçilme engeli bulunan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere kayıtsız şartsız destek vermiştir. Partimiz bu olay karşısında, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 'Seçilme engeli olmayan bir genel başkan bulamadınız mı' dememiştir.

CHP aynı durumda bulunan diğer partilere mensup milletvekillerine yapılan haksızlığa da karşıdır. Yargının kararlarının millet iradesine aykırı olmaması gerekir. Milletvekillerimiz Mustafa Balbay 847, Mehmet Haberal ise 413 gündür tutukludur.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tutuklama bir koruma tedbiridir, geçicilik özelliği taşır. Bu nedenle, tutukluluğun gereksiz duruma gelmesi halinde sona erdirilmesi gerekir."

"CHP GRUP KARARININ ARKASINDAYIZ"

Milletvekillerinin tahliye taleplerinin reddine gerekçe olarak "delillerin toplanmamış olması, belge ve raporlar, kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, sanıklara isnat olunan suçlar, bir kısım sanıkların savunmalarının alınmamış olması ve CMK Madde 103'deki katalog suçlardan olması"ın gösterildiğini kaydeden CHP İl Başkanı Sevimli, şöyle tamamladı:

"Yaklaşık 3 yıldır devam eden bir yargılama sürecine rağmen hala delillerin toplanmamış olmasını anlamakta zorlanıyoruz. Demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş CHP'liler olarak halkın seçtiği milletvekilelerimize yemin etme yolu açılmadıkça, grubumuzun yemin etmeme kararını destekliyoruz.

CHP örgütleri olarak kamuoyunu bu mücadelemizde bize destek vermeye, siyasal iktidarı da sorunun cözümü için sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

İL KONGRESİNE İLİŞKİN SORULARA FIRSAT VERMEDİ

Açıklamayı tamamlayan CHP İl Başkanı Erhan Sevimli, basın toplantısının konusunun sadece 'yemin boykotu' ile ilgili olduğunu varsa bu konuda soru sorulmasını isteyerek, sürekli ertelenen CHP Bursa İl Kongresi ve görevden ayrılacağına ilişkin konularla ilgili gelebilecek soruların önünü kesti.

CHP Bursa İl Merkezi'ndeki 'boykota destek' toplantısına Kemal Ekinci dışındaki CHP Bursa Milletvekilleri ile 6 ilçe başkanı, il genel meclisi ve bazı belediye meclisi üyeleri katıldı. Kemal Ekinci, Eskişehir'de Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü törenlerine davetli olduğu için bu toplantıya katılamayacağını ancak bilidiriye desteğini bildirmişti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.