SON DAKİKA
Hava Durumu

Cezaevinde bir Cumhurbaşkanı adayı

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, adaylığının duyurulmasından sonra cezaevinden ilk açıklamasını yaptı: Hücrede miting yapsam en fazla 1 kişi katılabiliyor!

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2018 19:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2018 19:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Cezaevinde bir Cumhurbaşkanı adayı

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 24 Haziran Seçimleri'nde Cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladığı Selahattin Demirtaş, adaylığına ilişkin ilk açıklamayı Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Hayri Demir'e yaptı. Demirtaş, avukatlar aracılığıyla gönderilen sorulara verdiği yanıtlarla birlikte cezaevinde çektirdiği ve ilk kez MA'da yayınlanan 3 ayrı fotoğraf da gönderdi. Kaldığı koğuşta çekilen fotoğraflarda Demirtaş'ın çalışma masası olarak kullandığı plastik masa üzerinde kitap ve çalışma notları görülüyor.

Demirtaş, cezaevinden aday olma durumuyla ilgili olarak "Cezaevlerinde imkan adına hiçbir şey yok, ama en küçük fırsatı bile halkın mücadelesine katmak için elimden geleni yapacağım" dedi.

Adaylığının kesinleşmesiyle birlikte avukatları aracılığıyla Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nden MA'nın sorularına yanıt veren Demirtaş söyleşisinin adaylık ile ilgili bölümü şöyle:

- Adaylar arasında en dezavantajlı yerdesiniz. Nasıl değerlendiriyorsunuz? Koşullarınızı avantaja çevirebilir misiniz?

Ben dışarıdayken de hiçbir şekilde iktidar karşısında avantaj veya avantaya sahip değildik. Girdiğimiz her seçimi, devlet olanaklarını sınırsız ve fütursuzca aleyhimize kullanan AKP'ye rağmen başarıyla tamamladık. Bunun tek sırrı ise halkın öz gücüdür. Bu seçimi de öz gücümüzle çalışarak, başarıyla atlatacak ve kesinlikle kazançlı çıkacağız. 

Cezaevlerinde imkan adına hiçbir şey yok, ama en küçük fırsatı bile halkın mücadelesine katmak için elimden geleni yapacağım. Hücre arkadaşım Abdullah Zeydan ile birlikte, gece gündüz kafa yorup dışarıya destek olmaya gayret edeceğiz. Ama her zaman olduğu gibi, bu seçim de gençlere ve kadınlara emanettir. Harikalar yaratacaklarından zerre kadar kuşkum yok.

- Bir ilk yaşanıyor. Cezaevinden Cumhurbaşkanı adayı oldunuz. Cezaevinden kampanyanızı nasıl yürütmeyi düşünüyorsunuz? 

Kampanya merkezi ve sorumluluğu HDP Genel Merkezi'ndedir. Onların yapacağı planlamaya, ben imkanlar ölçüsünde katkı sunmaya çalışacağım. Mesajlarım ve mektuplarımla dışarıya ulaşmak dahil, en küçük imkanı kullanacağım. Ama dediğim gibi imkanlar sınırlı. Hücrede miting yapsam en fazla 1 kişi katılabiliyor.

- Tutuklanmanızın her zaman siyasi operasyon olduğunu, iktidarın sizin ve arkadaşlarınızın siyaset yapmasını engellemek istediğini söylediniz. Şimdi cezaevinden siyaset yapıp kampanya yürüteceksiniz. İktidarın sizin kampanyanızı engellemek için bir takım girişimlerde bulunmasını bekliyor musunuz? 

Yapmaya çalışacaklar. Fakat içeride, dışarıda direnerek bütün engelleri aşarız. OHAL'in kendisi bile başlı başına bir engeldir. Yani dışarısı da özgür bir ortam değil ki. Yine de hem yasaklara hem engellere karşı kararlı bir tutum sergilenirse hepsi aşılacaktır. 

- İlk turdaki sonuçlara dair öngörünüz neler? İkinci tura kalacağınızı düşünüyor musunuz?

2'nci tura biz kalacağız. Buna yürekten inanıyorum. HDP'nin 5'inci Kuruluş Gecesi'ne gönderdiğim mesajda, "HDP iktidara gelebilir" dediğimde bunu ütopik bir temenni zannedenler, bugün bu ihtimalin ne kadar güçlü olduğunu eminim daha iyi görüyorlardır. Seçimi biz kazanacağız; herkes hesabını ve planını buna göre yaparak, kendi coşkusuyla çalışmalara katılmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.