SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir'in EDS projesine İsmet Karaca'dan yeni açıklama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat, kentin birçok noktasına kurulacak Elektronik Denetim Sistemi'ni eleştiren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'ya yanıt verdi. Yeni bir açıklamada bulunan Karaca, EDS projesinin de ihalesinin de iptal edilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2021 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2021 14:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Büyükşehir'in EDS projesine İsmet Karaca'dan yeni açıklama

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kentin birçok noktasına kurulacak olan Elektronik Denetim Sistemi, belediye ve CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'yı karşı karşıya getirdi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi BURULAŞ tarafından ihaleye çıkarılan projenin 720 milyon ile CABA Grup'ta kaldığını söyleyen İsmet Karaca, "10 yılda toplam 14 milyon 400 bin ceza yazılarak, sistemin tüm maliyetinin karşılanacağını hesaplamışlar. Hortuma bakın! Yılda yaklaşık 1.5 milyon ceza yazacaklar. Bu para tümüyle Bursalıların cebinden çıkacak." diyerek tepki göstermişti. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ferhat Murat, Karaca'nın açıklamalarına yanıt verdi. Murat, seçim döneminde projelendirilen Elektronik Denetim Sistemi (EDS), Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Trafik Kontrol Merkezi (TKM) projelerinin 'hizmet alımı' yöntemiyle 30 Haziran'da ihale edildiğini belirtti. Murat, ihalenin BURULAŞ tarafından yapılmasının temel amacının sistemin oluşturacağı mali kaynağın toplu taşımanın finansmanında kullanılması, dolayısıyla toplu taşımanın daha ekonomik hale gelmesiyle birlikte bireysel araç kullanımının azaltılmasının hedeflendiğini açıkladı.

"İhale yap-işlet-devret modeliyle değil, açık ihale usulüyle yapıldı"

Murat, ihalenin yap-işlet-devret modeliyle değil, Kamu İhale Platformu'ndan ilan edilerek açık ihale usulüyle yapıldığını söyledi. Murat, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İhale kapsamında, yüklenici tarafından hizmeti üretmek için kurulacak tüm tesis ve altyapı Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. İhalede iddia edildiği gibi 15 milyon adet ceza garantisi bulunmamaktadır. Öngörülen adette ihlal olmaması halinde eksik kalan kısmın ödemesinin yapılması da söz konusu değildir." 

Projenin temel amacının trafik kuralı ihlallerinin sıfıra indirilmesi olduğunu ifade eden Murat, kırmızı ışık ihlali, hatalı parklanma ve hız ihlallerinin denetleneceğini belirtti. 

Karaca: Bursa'nın Mobese sistemi var, EDS şu an gereksiz

Belediye danışmanın ardından yeni açıklamada bulunan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'da Mobese sisteminin devrede olduğunu, bu sistemin gerekirse Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce personel yönünden desteklenerek ve çok daha küçük ölçekte yatırımlarla geliştirilerek verim sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Bursa'yı 720 milyon liralık bir borç yükü altına sokmanın milletin parasının gereksiz yere harcanması anlamını taşıyacağını tekrarlayan Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yatırımlara da, sistem yenilemesi ya da güçlendirmelerine karşı değiliz. Elbette ki, yaşamın her alanında işlenen suçlar ve idaredeki yolsuzlukların-usülsüzlüklerin-hırsızlıkların cezasız kalmaması gerektiğini düşündüğümüz gibi, trafikte işlenen suçların da karşılıksız kalmaması düşüncesindeyiz. Bizim itirazımız, bu proje için uygulanan finans modelinedir. 10 yıl içinde 14 milyon 400 bin trafik cezası kesilirse, EDS sistemi kendini amorti edebilecek, belediyenin kasasından tek kuruş para çıkmayacak diye sözleşmeye yazarak, böbürlenerek yola çıkarsanız, bunun anlamı, en az 14 milyon 400 bin trafik cezasına angaje olmaktır. Bursa'da günde 4 bin sürücüye trafik cezası keserek yılda 1.5 milyon, 10 yılda da yaklaşık 15 milyon adet trafik cezası kesersiniz. Kasanızdan gerçekten de tek kuruş çıkmaz. 720 milyon liralık sistem maliyetini Bursalıların sırtına yüklersiniz. Siz istediğiniz kadar, ceza sayısı bu kadar olmazsa, üstünü ödemek zorunda değiliz, bu bir garanti değil diye masal anlatın."

"EDS projesi de ihalesi de iptal edilmelidir"

EDS sisteminin daha önce kurulduğu Ordu'da çok büyük tepkilere neden olduğunu da hatırlatan Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ordu'daki EDS sistemi şu an devre dışı bırakılmış durumda. Neden? Çünkü sürücüleri bir saat içinde binlerce liralık cezalarla karşı karşıya bırakan bir sistem olduğu için feryatlar ayyuka çıktı. Orada trafik cezası tahsilat işi firmaya bırakılmıştı. Bu örnek Bursa için de kırmızı alarm kabul edilmelidir. Bursa'daki EDS projesi de ihalesi de derhal iptal edilmelidir."

Karaca, EDS konusundaki eleştirilerinin muhatabının danışmanlar değil, Alinur Aktaş olduğunun altını çizdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.