SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bursa'da Ocak ayında çek iflasları başlayacak'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, üreticilerin çek ile zaman kazanmaya çalıştığını belirterek, "Maalesef Ocak ayında Bursa'da başta İnegöl olmak üzere küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ve bunlarla çalışan firmaların iflaslarını çok sık duyacağız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2018 16:28
https://www.bursaport.com
'Bursa'da Ocak ayında çek iflasları başlayacak'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa'da geçen hafta kendilerine gelen bilgiye göre İl Emniyet Müdürlüğü tarafından normal polislere trafik cezası kesmeleri için makbuz dağıtıldığını iddia etti.

Bursa'da 300 bin kişinin işsiz kalacağına ilişkin aylar önce yaptığı uyarılarının da tüm hızıyla gerçekleştiğini kaydeden Sarıbal, Bursa'yı Ocak ayında ciddi oranda karşılıksız çek iflaslarının beklediğini iddia etti.

CUP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ekonomik kriz nedeniyle vergi toplamakta zorlanan hükümetin faturayı emek kesimine ve vatandaşa yüklemeye çalıştığını belirterek, "Daha geçen hafta Bursa İl Müdürlüğü tarafından sadece trafik polislerine değil normal polislere trafik cezası kesmeleri için makbuz dağıtıldığı ve polislerin bu durumdan duyduğu rahatsızlıkla ilgili bilgiler gelmişti. Kesilen cezalara ve gayretlere bakınca iddiaların doğru olduğunu söylemek mümkün" dedi.

HİPERENFLASYON VE İŞSİZLİK

Vatandaşın hiperenflasyon ve işsizlik altında ezildiğini hatırlatan Sarıbal, iktidarın kendi yarattığı krizin faturasını vatandaşa ve emekçiye kesmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Kış sebzelerinde son bir ayda yüzde 100'ün üzerinde fiyat artışı olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Market alışverişi el yakıyor. Temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı söz konusu. Tereyağı almak artık imkânsız. Daha 2 ay önce 35 liraya yükselen tereyağın kilogram fiyatı 50 TL'yi geçti. Peynir 22-26 liradan 37-41 liraya, 1 kg patates 2.25'ten 3.50-4.25 liraya, 1.75-2.00 lira olan domates 7 liraya çıktı. Aynı şekilde, sivri biber ve dolmalık biberin kilosu 6.5-8 liraya, patatesin kilosu 7 liraya, 1.5 olan kuru soğan 7 lira, taze fasulye 7.5 liraya, ithal muz ise 9-11 lira arasında satılıyor" şeklinde konuştu.

BURSA'DA 300 BİN İŞSİZ

Geçtiğimiz aylarda Bursa'da yılsonuna kadar aileleriyle birlikte 300 bin insanın işsizlikle karşı karşıya kalacağını söylediklerini belirten Sarıbal, "Maalesef yürekler yine kör ve dilsiz. Hamasi nutuklar dışında önlem alınmadı, alınamıyor. Bursa'da aylar önce üzüntüyle bahsettiğim bu acı tablonun, sanayi bölgelerinden gelen bilgiler sonucu, tüm hızla gerçekleştiğini öğrenmekteyiz" dedi.

'BURSA'DA OCAK AYINDA ÇEK İFLASLARI BAŞLAYACAK'

Özellikle hükümetin yönetemediği ve belirsizlik sarmalı nedeniyle zor durumda olan üreticilerin çek ile zaman kazanmaya çalıştığını kaydeden Orhan Sarıbal, "Üzüntü ile belirtmek isterim ki bu çeklerin vadeleri geldi, geçti. Maalesef Ocak ayında Bursa'da başta İnegöl olmak üzere küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ve bunlarla çalışan firmaların iflaslarını çok sık duyacağız. Gelen bilgiler çok kötü. Ama bir yanda kriz yok diyerek sanal söylemlerle günü kurtardığını sanan hükümet diğer yanda enflasyonla topyekûn mücadele adı altında halkı yanıltmaya çalışıyor. Ama nafile. Bu anlayış, vurdumduymazlık ve bilgisizlik nedeniyle adım adım iflasa doğru gidiyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.