SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bursa'da 300 bin insanın işi tehlikede'

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, sanayi kenti Bursa'da korkulan tablonun gerçekleşmeye başladığını belirterek, "İşten çıkarmalar başladı. Dilim varmıyor ama acil önlem alınmadığı takdirde sadece yıl sonuna kadar aileleriyle birlikte 300 bin insanı çok zor günler bekliyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2018 23:27
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ülkedeki ekonomik krizin etkilerinin Bursa'da görülmeye başladığını söyledi. Sarıbal, Türkiye'nin en önemli tarım, sanayi ve emekçi kenti olduğuna dikkati çekerek, "Şimdiden işten çıkarmalar başladı. Zaman geçtikçe bu tablonun daha da ağırlaşma ihtimali var. Acil önlem alınması gerekiyor" dedi.

Bursa'nın sanayi kimliği nedeniyle olumsuz ekonomik gidişattan en fazla etkilenen şehirlerin başında geldiğini belirten Sarıbal, uzun süredir devam eden ekonomik durgunluktan dolayı kaygı verici gelişmelerin başladığını bildirdi.

'Bursa'yı büyük bir işsizlik dalgası vuracak'

İşletmelerin önünü göremediği için ilk etapta tedbir amaçlı küçülmeye gittiğini kaydeden Orhan Sarıbal, "Her gün işletme büyüklüğüne göre yüzlerce insanın iş akitleri feshediliyor. Ancak maalesef bu daha başlangıç. Kötü yönetim nedeniyle sadece yılsonuna kadar Bursa'yı büyük bir işsizlik dalgası vuracak. Tüm sektörlerle yaptığımız görüşmelerde ilk etapta ve sadece yılsonuna kadar aileleriyle birlikte 300 bin vatandaşımızı zor günler bekliyor" dedi. Otomotiv yan sanayi, inşaat, mobilya, gıda, tekstil, tarım ve daha birçok farklı sektörde ciddi daralmanın söz konusu olduğunun altını çizen Sarıbal, "Firmalar ayakta kalmakta zorlanıyor. Yılsonuna kadar Bursa'da iflasını açıklaması beklenen, ne acı ki yüzlerce firmaya yenilerinin eklenmesi söz konusu. Bu on binlerce işsiz demek. Ayakta kalmaya çalışanlarda yüksek kur ve yüksek faizle nedeniyle yatırım yapmak ve yeni istihdam olanakları yaratmak yerine, yükselen faizlere yönelerek, şansını para piyasasında deniyor. Bu da maalesef yine işsizliğin artması anlamına geliyor." dedi.

'İnsanların ruhsal ve fiziksel sağlığı bozuldu'

Sarıbal, işsizliğin sadece insanların mali durumlarını etkilemediğine dikkat çekerek, "Bırakın işsiz kalmayı işten çıkarılma korkusu çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlıklarını ciddi şekilde bozmuş durumda. Bir yanda işsiz ve çaresiz insanlara yenileri eklenirken diğer yandan işsiz kalma korkusu nedeniyle hastalanan insanlar var. Bu önümüzde aylarda çok ciddi toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkacak ve maalesef hazin sonuçları olacak" şeklinde konuştu.

İşsizlik ve üretim için CHP'nin hükümete acil hayata geçirebileceği 13 maddelik bir reçete paylaştığını da hatırlatan CHP'li Orhan Sarıbal, "AKP 16 yıldır kendi yarattığı sorunların faturasını halka kesiyor. Sorunun kaynağı AKP ama çözümün parçası değil. Acil yapısal reformlar ve istihdam politikalarını hayata geçirmeliyiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.