SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bunun adı rant takası mı, takas rantı mı?'

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin, ihalesini iptal ettiği, BursaRay istasyonunun yanındaki ormanlık alanı ‘Raylı Sistemler Depolama Alanı” olarak yeniden ihaleye çıkarması tepkilere neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 09:53
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 10:12
https://www.bursaport.com
'Bunun adı rant takası mı, takas rantı mı?'

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Üniversite kampüsündeki 93 bin 500 metrekarelik ormanlık alanı yeniden ihale edip kiralama kararının ardındaki gerçek niyet nedir? Acemler'deki depolama sahası buraya mı taşınacak? Taşınacaksa o zaman boşalan alana ne yapacaksınız?” diye sordu.

Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından ihale gerekçesi olarak ‘Toplu Taşıma Hizmeti Amaçlı Raylı Sistemler Depolama Alanı v.b. Bakım Onarım Atölyesi Organizasyonu’ olarak açıklandığına değinen Türkoğlu, “Bu ihale, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanması gereken bir dizi soru işaretini beraberinde getiriyor” ifadesini kullandı.

Türkoğlu’nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, Görükle Kampüsü Bursa-Ray Metro İstasyonu yanındaki 93 bin 500 metrekarelik alan, ‘Toplu Taşıma Hizmeti Amaçlı Raylı Sistemler Depolama Alanı v.b. Bakım Onarım Atölyesi Organizasyonu’ olarak kullanılmak üzere önce 9 Kasım’da kiralama ihalesine çıkarılmış ancak gelecek muhtemel tepkiler üzerine iptal edilmişti. Şimdi ısrarla yeniden ihaleye çıkarıldığını öğrendik.

Bahsedilen yer, Görükle Kampüsü Bursa-Ray Metro İstasyonu'nun yan tarafında bulunan ağaçlık araziyi tarif ediyor.

Bu durum da haklı olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi tarafından cevaplandırılması gereken can alıcı soruları beraberinde getiriyor. İYİ Parti olarak biz şimdi Bursalı hemşehrilerimiz adına cevaplandırılması gereken bu soruları kamuoyu önünde açıkça soruyoruz. Şöyle ki;

1- Üniversitenin kendi alanı içerisindeki bu alanı kiralama ihtiyacı neden doğdu. Bu ani gelişme Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin talebi doğrultusunda mı oldu?

2- Acemler’deki mevcut Bursaray depolama sahası buraya mı taşınacak?

3- Buraya taşınacak ise Acemler’deki mevcut alan ile ilgili planlanan proje ne?

4- Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü bu kiralama bedeline niye ihtiyaç duydu ya da izin vermek zorunda kaldı? 9 Kasım’daki iptalin nedeni neydi, şimdi yeniden ihaleye çıkmak hangi zaruri ihtiyaçtan doğdu?

5- Bu kadar büyük bir alan ve yatırım yine sadece 1 yıl için mi gözüküyor. Peki sonrası için ne düşünülüyor?

6- İhalesi yapılan depolama alanı için metro istasyonu yanı deniyor. Tarif edilen bu bölge ağaçlar ile kaplı olan Gençlik Ormanı mı? 1 yıllığına kiralama için üniversite ile yaşıt olup, gençliği simgeleyen bu orman katledilecek mi?

7- Batı Garajı kaldırılıp arazisi satılmış ve Üniversite’nin kendi tapulu arazisine taşınmıştı. Yine aynı mantıkta Acemler’deki depo alanı satılıp Üniversite arazisi işgal mi edilecek? Acemlerde boşalacak bu kıymetli alan ne amaçla kullanılacak ya da kimlere verilecek?

8- Rektörlük bununla ilgili net bir basın açıklaması yapacak mı?

9- Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Ziraat Fakültesi’nin kullandığı alanın, sosyal konut alanına dönüşmesini engellerken gösterdiği duyarlılığı bu bölge için de göstermekten vaz mı geçti?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.