SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bunun adı milletin mitingi mi, yoksa kamu çalışanları mitingi mi?'

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, kamu çalışanlarına AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarınki Bursa mitinge katılım çağrısı yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat’a tepki göstererek, "Bu yaptığınız devlet memuruna talimat vererek siyasete alet etmektir ve suçtur" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 21:50
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 22:00
https://www.bursaport.com
'Bunun adı milletin mitingi mi, yoksa kamu çalışanları mitingi mi?'

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, kamu çalışanlarını AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Bursa Gökdere Meydanı'nda yapacağı mitinge katılmaya çağıran Bursa Valisi Yakup Canbolat’a tepki gösterdi. Türkoğlu, "Herkes biliyor ki, Sayın Erdoğan Bursa’ya AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla geliyor ve açıkladığı seçim tarihine yönelik ilk mitingini yapıyor. Bu yaptığınız devlet memuruna talimat vererek siyasete alet etmektir ve suçtur" dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarına yazılan Valilik yazısında, bir dizi açılışlar yapılacağının vurgulanmasının, minareye kılıf hazırlanması anlamına geldiğini ifade eden Türkoğlu, “Gönlümüz isterdi ki, bu ülkenin Cumhurbaşkanı bütün hemşehrilerimizi kucaklamak amacıyla Bursa’ya gelseydi. O zaman hepimiz seve seve böyle bir çağrının gereğini yerine getirirdik. Anayasamızda Cumhurbaşkanının görevi de zaten hiç bir vatandaşını ötekileştirip ayrıştırmadan, milletin birliğini beraberliğini sağlamak olarak tarif edilmiştir. Maalesef partili cumhurbaşkanı sisteminde sapla saman bir birine karışmış, devletin valisi bile partinin valisi konumuna indirgenerek, halk nezdinde saygınlığı tartışılır hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

"Bursa Valisi Sayın Yakup Canbolat’ın, Valilik bürokratının resmi yazılı imzasıyla yapılan mitinge katılım talimatı niteliğindeki çağrıya onay vermeyi görev addetmesinin nedeni de, kendisini  iktidardaki partinin uyguladığı siyasetinin bir parçası olduğunu kabullenmiş olmasıdır" diyen Türkoğlu, şöyle devam etti:

"Üzücü olan devletin valilerinin de çoktan emir kulu pozisyonuna düşürülmeleridir. Hazin olan da, bin küsur yıllık devlet geleneğimizde; millete hizmet anlayışının yerini, iktidar partisi adına mesai yapmaya dönüştürülmüş olmasıdır. Milletten toplanan vergiyle maaş alan bir devlet görevlisinin, kendisini milletin sadece bir kesimini temsil eden iktidar partisine hizmetle görevli sayması, işte bugün yaşadığımız bu tek adam sistemi abukluğunun nedenidir ve aslında çok da düşündürücüdür.

Bizler ülkemiz normalleşsin istiyoruz derken, işte aslında devlette şirazesi kaymış olan tam da bu durumları kastediyoruz. Siz bugün Cumhurbaşkanının siyasi mitingini ‘milletin mitingi’ olmaktan çıkarıp, ‘kamu çalışanları mitingi’ haline dönüştürebilirsiniz. Belli ki bunda da bir sakınca görmüyorsunuz. Ancak bilin ki, emir kulu olan kamu çalışanlarımızın büyük çoğunluğu o alana kerhen gidecekler. Asıl olan şu ki, millet bu pervasızlığınızı görüyor ve cevabını sandık günü vermek için sabırsızlanıyor. Kısacası devletin valisinin de, yalnızca iktidar partisinin değil, milletin tamamının valisi olacağı günler çok ama çok yakın."

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın onay verdiği Valilik Protokol Müdürlüğü’nün ilgili mitinge çağrı yazısı aynen şöyle:

"Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ocak 2023 Cumartesi Günü saat 13:00’de Gökdere Meydanı’nda gerçekleştireceği, ilimizde tamamlanan yatırımların toplu açılış törenine gerekli katılımın sağlanması hususunda bilgi ve gereğini önemle rica ederim.”

Vali Canpolat, twitter hesabından da bir çağrı yayınlayarak, “Cumhurbaşkanımız ilimize teşrif ediyor. Bütün Bursalı hemşehrilerimizi, Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Açılış Törenine davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.