SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bu gidişle Milli değil, Dini Eğitim Bakanlığı olacak'

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Atatürk ve devrimlerinin ders kitaplarından çıkarılmasına ilişkin hazırlıklar konusunda, "Beş on yıla bu bakanlığın adı Milli Eğitim Bakanlığı değil Dini Eğitim Bakanlığı olacak!" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2016 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2016 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bu gidişle Milli değil, Dini Eğitim Bakanlığı olacak'

Atatürk ve devrimlerinin Milli Eğitim müfredatından çıkarılmasına ilişkin çalışmalar konusunda TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Milli Eğitim Komisyonu Üyeleri Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer açıklamalarda bulundu.

MEB'in müfredat değişikliğinde özellikle tarih dersi için hazırlanan taslakta Atatürk ilke ve devrimlerinin müfredattan çıkarıldığına dikkat çeken CHP'li vekiller, bunun yerine bilimsel gerçeklik taşımayan bazı basit popüler inanışlar üzerine temelsiz ve tutarsız ideolojik yargılarla dolu bir müfredat konulduğunu ifade ettiler.

'YOKSUL ÇOCUKLARA MUSALLAT OLDULAR'

"Yasalara uygun olmayan protokol ve anlaşmalarla Ensar ve TÜRGEV gibi vakıflar veya yandaş diyebileceğimiz kuruluşlar, ilkokul ve ortaokul çağındaki yoksul insanların çocuklarına kelimenin tam tabiriyle musallat olmaktadır" diyen Ceyhun İrgil, beş-on yıl sonra tecavüzlerin, suiistimallerin artmasından endişe ettiklerini söyledi.

CHP Milletvekili İrgil, şu açıklamalarda bulundu: 

"Aslında devletin yapması gereken yurtları devlet yapmayarak, bizzat bu vakıflara bırakarak bu suçlara, hukuksuzluklara bir anlamada yataklık ve yardım ediyor. Bizim itirazımız buna! Biz bu yüzden uyarıyoruz, bu nedenle 'Milli Eğitim Bakanlığı Milli olsun' diyoruz. Millilik konusunda kimseye pabuç bırakmayan iktidar konu Milli Eğitim Bakanlığı'na geldiğinde milliliği neredeyse iptal etmeye, Atatürk ve Cumhuriyeti bütün kitaplardan çıkarmaya çalışıyor. Beş on yıl sonra göreceksiniz, adı Milli Eğitim Bakanlığı değil, Dini Eğitim Bakanlığı olacak. Biz işte bunun için toplumu uyarıyoruz. Maalesef iktidardaki arkadaşlar kelimeleri manipüle ederek toplumda başka bir algı yaratmaya çalışıyorlar."

MEB'İN MÜFREDATTAKİ DEĞİŞİKLİĞİ

Milli olması gereken bir müfredatın bir partinin basit propagandası düzeyine indirildiğini kaydeden CHP'li vekiller, tarih dersi müfredatında büyük çoğunluğu Osmanlı tarihi üzerine yazılan ve herhangi bir bilimsel kaynağa dayanmayan argümanlar yer aldığının altını çizdiler.

Basın açıklamasında, yeni müfredatta, Atatürk ve silah arkadaşlarının isimlerinin yer almadığı, Cumhuriyet tarihinin 1774-1974 arası dönem içine hapsedilerek Osmanlı'nın yıkılışının bir devamı, bir çöküşün parçası olarak öğrencilere yansıtılmak istendiği ifade edildi.

Müfredatta, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin sadece 11. sınıfta verileceği ileri sürülerek 9, 10, 11. ve 12. sınıfların tarih dersi müfredatından Cumhuriyet ve Milli Mücadele anlatımlarının tamamen çıkarıldığı görülüyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.