SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bu fitilin ateşini Orhan Sarıbal yaktı'

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, canlı yayında katıldığı programda parti içinden ve dışından kendisine bir çok destek geldiğini belirterek, isminin Cumhurbaşkanı adayı olarak öne nasıl çıktığını anlattı. İnce, "Bu fitilin ateşini kim yaktı biliyor musunuz? Benim aday olmam konusunda. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2018 01:44
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2018 01:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bu fitilin ateşini Orhan Sarıbal yaktı'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CNN Türk'te Başak Şengül'ün sunduğu "Seçime Doğru Özel" programına katıldı. Canlı yayında, Hande Fırat, Hakan Çelik ve Murat Çelik'in sorularını yanıtlayan İnce,  gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Mustafa Sarıgül, Yılmaz Büyükerşen gibi isimlerden belli pozisyonlarda istifade etmek ister misiniz?" sorusuna İnce, "Zaten bana şimdi yardımcı oluyorlar. Topyekün bir seferberlik halinde herkes yardımcı oluyor." yanıtını verdi. 

Muharrem İnce, partide cumhurbaşkanı adayı olarak isminin nasıl öne çıktığını şöyle anlattı:

"Kurultayda benim karşıma çıkıp, beni amansızca eleştirenler dahil, bana açık açıok oy vermeyenler dahil. Zaten bu fitilin ateşini kim yaktı biliyor musunuz? Benim aday olmam konusunda. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal. İlk o başlatmıştır. Parti Meclisi'nde söylediği söz şudur: 'Ben Bursa'da herkese 'CHP'nin adayı kim olmalıdır?' diye sordum. Bana verilen yanıt, 'Muharrem İnce olursa en çok oyu onunla alırız.'' Bu açıklamayı ilk yapan kişidir. Peki Orhan Sarıbal kimdir? Parti içindeki yarışların hiç birinde beni desteklememiş bir arkadaşımızdır. Ama bugün buraya gelirken yine bana dikkat edilecek konularda mesaj göndermiştir." 

İnce, sadece CHP'den değil, bir çok kesimden olağanüstü bir destek olduğunu belirtti. 

"Ortak iyiyi, ortak akılla bulacağız"

Halkı kandırmadan hareket edeceklerini belirten İnce, "TRT ne işe yarıyor? Borazanlıktan başka ne işe yarıyor? Bir tek borazanlığa yarıyor." eleştirisinde bulundu. İnce, kendi cumhurbaşkanlığında TRT'nin halkın televizyonu olacağını ifade etti. Kanallardan birinin Türkiye'nin sorunlarına tartışmaya açılabileceğini söyleyen İnce, "Herkes konuşsun. Eteğindeki bütün taşları döksün.Sorunların çözüleceğine inanıyorum." dedi. Sorunların tartışmaya açılmasını istediğini belirten İnce, "6 ay, bir sene.. Neyse, tartışalım. 5 sene tartışalım, dedim. Bir Kürt kardeşim '5 sene çok olmaz mı' dedi. 40 yıldır çatışıyoruz çok değilde, 5 sene tartışmak mı çok." diye konuştu.

Kürt sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulunan İnce, "Biz uluslararası güçlerin, emperyalistlerin oyuncağı olamayız. Biz kimsenin oyuncağı olamayız. Biz Kürtlerle ortak kaderi paylaşan insanlarız. Ortak iyiyi, ortak akılla bulacağız." dedi.

"Miting yaparak seçime oy devşirirsiniz ancak"

İsrail'le olan ilişkilere tepki gösteren İnce, şöyle konuştu:

"Bir seçim geleneği var Türkiye'de. Seçim yaklaştımı İsrail meselesi ortaya çıkar. İsrail meselesi ya seçim yaklaştımı çıkar ya da Türkiye İsrail ile bir gizli anlaşma yapmışsa. Sözüm ona bir kavga çıkar. Filistin'de bir katliam yaşanıyor. Ciğerimiz yanıyor. İsrail mallarını boykot ettiniz mi? Etmediniz. İsrail'den tohum almayı yasakladınız mı? Ticareti kestiniz mi? Mavi Marmara'dan aldığınız 20 milyonu geri verdiniz mi? Ne yapıyorsunuz? Miting yapıyorsunuz. Miting yaparak Filistinli Müslümanların sorununa çözüm bulunur mu? Miting yaparak seçime oy devşirirsiniz ancak." 

İnce, 30'a yakın miting yaptığını, 81 ile gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Ekonominin bir mantığı var"

İnce, "kurdaki hareketlerin ekonomik darbe olduğu iddiaları"na ilişkin soru üzerine, "Sayın Erdoğan'a sesleniyorum, 'Eğer birileri Türkiye'ye kumpas kurmak, ülkeme zarar ettirmek istiyorsa, ben yanındayım, gel beraber mücadele edelim. Ekonominin bir mantığı var. Türkiye'nin kamu ve özel sektör, 450 milyar dolar borcu var. Bunun 320 milyar doları, son 16 yılda yapılmış. Yabancının Türkiye'den alacağı var. Alacağı olan, bir yeri batırmak ister mi? " ifadelerini kullandı.

Seçilmesi halinde Merkez Bankası'nın bağımsız olacağını dile getiren İnce, "Bağımsız olmadığını mı düşünüyorsunuz?" sorusuna, "Merkez Bankası Başkanı, AK Parti Genel Merkezine davet ediliyorsa, ben onun bağımsızlığını tartışırım." karşılığını verdi.

İnce, acil olmayan kamu yatırımlarının bir süreliğine erteleneceğini, öncelikli olarak kamu mali disiplininin sağlanacağını aktardı. Kanal İstanbul'un hatırlatılması üzerine, İnce, "Tabii ki girişmeyeceğiz öyle bir şeye şimdi. Memleket bu durumdayken, Kanal İstanbul'un ne getirisi olacak bize? Bin 200 civarında yabancı şirket kapatmış gitmiş 2017'de. Dolar 5 lira olmuş, ben orada hafriyat mı kazacağım? Ne işimiz olur." diye konuştu.

"'Ben ekonomiyi düzelteceğim' demesi ayıptır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı seçim beyannamesindeki ekonomik tedbirlere ilişkin soruyu İnce "16 yıl memleketi yöneten bir adamın 'Ben ekonomiyi düzelteceğim.' demesi ayıptır. İnsan utanır biraz. Ne zaman düzelteceksin? 16 yıldır niye yapmadın?" dedi.

Erdoğan'ın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkarmayı vaat ettiğine değinen İnce, Kasım 2017'de CHP milletvekillerinin, bunu önerge olarak sunduğunu ancak önergenin, AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini hatırlattı.

İnce, Erdoğan'ın seçim beyannamesinde beğendiği projeler olup olmadığına yönelik bir soruyu, "Atatürk Havalimanı'nın olduğu yeri bir park yapacaksa hiç itirazım yok. Zaten o yapamayacak ben yapacağım. Öyle bir düşüncesinin olduğuna asla inanmıyorum." şeklinde yanıtladı.

Devletin kemer sıkması gerektiğini dile getiren İnce, "O sarayı kullanmayacağım. 2007'de Cumhurbaşkanlığı bütçesi 33 milyon lira, 2014'te 199 milyon lira, 2018'de 845 milyon lira. Cumhurbaşkanlığının bütçesi 25 kat artmış. Bu savurganlık, buna son vereceğiz. Sarayı bir bilim merkezi haline getireceğiz. Ben kendi evimde oturabilirim. 14 yıl kirada oturdum, 1,5 senedir bir apartman dairesi satın aldım. Evim bana saray gibi geliyor. Çankaya Köşkü'nü de devletin işleri için kullanırım." dedi. 

"Talimatla faiz inmez"

Muharrem İnce, "Türkiye'yi hukuk devleti yaptığımızda, yabancı yatırımcı güle oynaya gelecek, Türkiye'ye güven duyacak. Emin olun, bir günde dövizin düşeceğine inanıyorum. Türkiye güven duyulan, kurallar ülkesi olacak. Para güvenli bir liman ister, sermaye, mülkiyet hakkına saygı ister. Para güvenirse, size gelir. Polisiye tedbirlerle ekonomi olmaz, zorlamayla olmaz. Polisiye tedbirlerle, 'Faizi indirin' derseniz size gelirler mi? Talimatla faiz inmez. Tam tersine özgürlükleri çoğaltarak, demokrasinin standardını yükselterek, mahkemelerimizi saygın hale getirerek, uluslararası alanda saygın bir devlet olarak olur." diye konuştu.

"Markayı özgür, sorgulayan nesil üretir"

Gençlerin eğitilmesi halinde AB'nin Türkiye'yi almaya mecbur kalacağını vurgulayan İnce, "Eğitimsiz bir Türkiye'den AB korkar. Marka, tasarım ve teknolojiyi başarabilirsek bunu başarabiliriz. Marka yok, teknoloji yok, tasarım yok, fason çalışıyoruz. Markayı kindar nesil üretemez özgür, sorgulayan nesil üretir." dedi.

Seçilmesi halinde mamada, sütte, bezde KDV'yi indireceğini belirten İnce, "Musluktan akan suda 5 vergi var. Elmas, pırlanta, yatta ÖTV yok, doğal gazda, mutfak tüpünde var." ifadesini kullandı.

İnce, 15-29 yaş arasında 18 milyon genç olduğuna dikkati çekerek, "Bu ülkeyi ben yönetiyor olsaydım işi gücü bırakır, sadece bu işle ilgilenirdim. 18 milyon genç arasında 5 milyon genç okulda, işte, kursta değil, nerede olduğu belli değil, kaydı yok bunların. Bunu öncelikle tespit edeceğim. Okula gitmesi gereken okula, işe gitmesi gereken işe gidecek." diye konuştu.

"Neden sınav tarihini değiştiriyoruz, seçimi değiştirelim"

Eğitim sisteminde yapmayı planladıklarına değinen İnce, "Asla dayatma olmayacak. Taraflarla masaya oturacağız, siyasal uzlaşma sağlayacağız. Herkes bizim yaptığımız sınava inanıp, güvenecek. Bunu kurduğumuzda, yarın ben seçim kaybettiğimde de değişmeyecek benden sonra da devam edecek bu." ifadelerini kullandı.

İnce, konuşmasına şöyle devam etti:

"5 sınav değişikliği oldu.Sınava 2 ay kala artık tarihi de değişti. Hayatta çocuklardan daha değerli bir şey olabilir mi? Neden çocukların sınavının tarihini değiştiriyoruz, seçimi değiştirelim.1+8+4 sistemi olacak. Ayın 24'ünde daha detaylı açıklayacağım. Asla dayatma olmayacaklar. AK Parti, ülkücüler, HDP'liler, veliler, öğretmenler birleşerek yapılacak. Yaptığımız sınava herkes güvenecek. 

"FETÖ'cü okullara 114 trilyon para harcandı"

"FETÖ ile AK Parti birlikte yaptılar bunu. 2013'e kadar. Resmi belgedir bu 17/25'ten sonra FETÖ'cü okullara 114 trilyon para harcandı. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında.

"O bakanı atmayacak mıyız? Okula verilmiş bu paralar. Çocuğunu o okula yazdırdı diye insanları işinden atacaksın. Devlet bu okullara 114 trilyon para verecek. Bu bakanı nereye atacaksın Erdoğan?"

İnce, seçilmesi halinde cemevlerine bir ay içerisinde hukuki statü vereceğini açıkladı.

"2001'de Erdoğan, Gülen'i ziyaret etti"

Muharrem İnce, Fetullah Gülen'in ABD'den usulüne uygun şekilde istenmediği yönündeki iddialarını yineledi.

İnce, uzman 2 arkadaşını Adalet Bakanlığına göndereceğini ve dosyayı incelettireceğini aktararak, "Usulüne uygun istememeyi bilinçli mi yaptılar?" şeklindeki soruya ise "Aynen bilinçli yaptılar." yanıtını verdi.

Kendisini arayan Amerikalı yetkilinin halen görevde olduğunu belirten İnce, "Bana söyledikleri, baştan savma istenmiş." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2001'de partiyi kurmadan önce Fetullah Gülen'i ziyaret ettiğini söyleyen İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bunu ispat edeceğini ifade etti.

"Bizim aklımızda olmayan, bir Muharrem İnce prestij projesi diyeceğimiz bir projeniz var mı?" sorusu üzerine İnce, "Huzurdan büyük proje mi var? Kimsenin etnisitesiyle, mezhebiyle, inancıyla uğraşmayan, onu sorgulamayan, barışan, kucaklaştıran bir devlet... Kavga etmeyen, doları düşmüş, faizleri düşmüş bir ülke... Bu mu büyük proje, yoksa iş makinelerini gönderip bir uçtan bir uca delmek, deşmek mi proje? " dedi.

"Mevcut yönetimle ilişki kurmaya mecburuz"

İnce, seçim kampanyası için 9 milyon liraya yakın bağış toplandığını açıkladı. Muharrem İnce, Suriye politikasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Esad'a ne özel bir kinim var ne özel bir sempatim var. Esad'ın durumunu ben belirleyemem ya da biz belirlememeliyiz. Yapılması gereken iş şudur. 4 milyon Suriyeli Türkiye'de yaşıyor ama Suriye'de bizim büyükelçiliğimiz yok, bu yanlış. Mevcut yönetimle ilişki kurmaya mecburuz. Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalıdır. Suriye'ye yeni bir anayasa gereklidir. Birleşmiş Milletler gözetiminde Suriye'de yaşayanlarla Suriye dışında yaşayan Suriyelilerin seçime katılmalarıyla oluşacak bir yapı, hükümet. İster Esad seçilir ister başkası seçilir. Esad seçilirse de kabul ederim, başkası seçilirse de kabul ederim. O komşu ülkenin iç işleridir. Hedef bu olmalıdır."

"Yerli otomobil zaman kaybı"

İnce, adalet sistemi ve yargıyı düzeltmeden getirilecek affın yeni aflara gebe olduğunu belirterek, önce yargı, evrensel hukukun sağlanmasını gerektiğini söyledi.

Cezaevlerinde isyan olabileceği şeklinde uyarıların yapıldığının hatırlatılması üzerine İnce, "Bunlar çok tehlikeli işler. Bunlar doğru bile olsa devlet önlem alır. Devlet bunları sopa olarak milletin önüne koymaz. Gereksiz, yersiz bir çıkış, üstünde durmaya pek gerek yok." dedi.

Yerli otomobili zaman kaybı olarak gördüğünü belirten İnce, "Bu projeyi, zaman kaybı olarak görüyorum ve devam ettirmem. Hedefime Hindistan'ı koymak isterim, Türkiye bir yazılım ülkesi olsun isterim." ifadelerini kullandı.

"Önce onarımı yapmak zorundayız"

İnce, "Sizin parlamenter sisteme dönüşle ilgili bir vaadiniz var. Bunun nasıl bir takvimi var mı?" soruyu şöyle yanıtladı:

"24'ünde seçildim 25'inde parlamenter sisteme dönecek miyiz. Hayır dönmeyeceğiz. Nasıl döneceğiz. Önce restorasyon. Önce onarımı yapmak zorundayız. O onarımı 2 yıl içerisinde yapabiliriz."

Suriyeli sığınmacıların durumunun sorulması üzerine İnce, "Ben Suriyelileri tutup kolundan sınır dışı edelim diye bir şey demedim. Suriye'nin barışının gerçekleşmesi, orada yeni bir anayasa yapılması için, BM gözetiminde seçim yapılsın, barış sağlansın, güle oynaya davul zurnayla giderler memleketlerine dedim. Bunu söyledim. Türkiye büyük bir devlettir, bir komşusunda yangın varsa, orada bir savaş varsa, oradan bize sığınacak olanlar, çocuklar, kadınlar, yaşlılar hiçbir itirazım yok, Türkiye bunlara bakabilecek güçtedir, bakmalıdır, insani, tarihi, vicdani sorumluluğumuzdur bu. Buna hiçbir itirazım yok ama bu şu demek değil gelsinler, biz onlara bakarız. Böyle bir şey yok." diye konuştu.

Askeri öğrenciden ve erden darbeci olamayacağını belirten İnce, "Askeri okulda FETÖ'cü çıktı diye okul kapatılmaz. Kuleli Askeri Lisesini neden yok edelim, ıslah edersin devam ettirirsin, böyle korkular yersiz." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.