SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bor madeninin kirlettiği sular Mustafakemalpaşa'da tarımı yok ediyor!

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya Emet Bor madeninin kirlettiği sularla sulanan karpuz ve sanayide kullanılmak üzere üretilen domates tarlada kaldı. CHP milletvekili Orhan Sarıbal, “Çiftçiler batmış durumda. Bu zararı kim ödeyecek?” diye sordu.
Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 18:33
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 22:51
bursaport.com

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya Emet Bor madenin kirlettiği sularla sulanan ve bu nedenle ürün kaybı yaşanan, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki tarlarda incelemelerde bulundu. Borlu suyun ürünleri yok ettiği karpuz ve sanayide kullanılmak üzere üretilen domates tarlalarında incelemelerde bulunan Sarıbal, “Yıllardır bu çayın kirli su taşıdığı bilindiği halde hiçbir önlem alınmadı” diyen Sarıbal, “Çiftçiler batmış durumda. Bu zararı kim ödeyecek?” diye seslendi. 

CHP'li Sarıbal, CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru ile birlikte incelemelerde bulundu.

"Ürünlerde hem kalite kaybı hem verim kaybı oluşuyor"

Kütahya’nın Emet ilçesindeki Eti Madencilik A.Ş.’ye ait bor madeninin işlemesinde kullanılan su Emet Çayı'na bırakılıyor. Kirli su daha sonra Kirmasti Çayı'na karışıyor. Tarımsal üretim merkezlerinden olan Mustafakemalpaşa’daki çiftçiler, tarlalarını Kirmasti Çayı'ndan gelen su ile suluyor. "Yıllardır çiftçilerimiz bu bor atıklarının bulunduğu suyu tarlalarında kullanıyor" diye Sarıbal, şu bilgileri paylaştı:

"Sudaki bor atığı bazen olması gerekenin 20-25 katına ulaşıyor. İçinde bor atığı olan sular tarlaları zehirliyor, buharlaşmayı hızlandırdığı için ürünler gelişmiyor. Bu suyun kullanıldığı ürünlerde hem kalite kaybı hem verim kaybı oluşuyor. Örneğin incelediğimiz karpuz tarlasında, hasat zamanı geldiği halde karpuzlar tarlada kalmış. Çünkü karpuzun yaprakları ve kökleri kurumuş ve yeterince beslenememiş. Tarla sahibi 1 dönümüne 5 bin lira masraf yapmış ve hiç gelir elde edemeyecek.

Aynı şekilde sanayi domatesi üretilen tarlada da benzer durum var. Domatesler yaprakları kuruduğu için gelişemeden kırmızılaşmış. Dönümüne 10-13 ton alınması gereken tarlada çiftçimiz 4 bilemedin 5 ton ürün alacak. Tamamen zarar. Çiftçinin büyük zararı var. Şimdi bu zararı kim karşılayacak? Bu zararın sorumlusu kim ve bedelini kim ödeyecek? Bunun sorumlusu Eti Madene ait bor madeni ve buna bugüne kadar çözüm üretemeyen ilgili bakanlıktır."

"Herkes biliyor, tedbir alınmıyor"

Emet’teki bor madeninin yarattığı tahribatın bütün kamu görevlileri tarafından bilindiğini ama bugüne kadar ciddi bir önlem alınmadığını belirten Sarıbal, şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır bor madeninin bu derede yarattığı kirlilik hem tarımı, tarım ürünlerini, hem de bundan sonra bu topraklarda üretilecek ürünlerin geleceğini risk altına atmaktadır. Çünkü borlu su toprakları çoraklaştırmaktadır. Toprağı zehirlemektedir. Bu sorun yıllardır yaşanıyor. Bunu üreticiler kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa İlçe Tarım Müdürlüğü bilmektedir. Bilmeyen kimse yok. Ama tek bir tedbir alınmıyor. Bütün kamu görevlilerini, bu bor maden atığının Kirmasti çayına atılmaması için gereken tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bu arada çiftçiler yaşadıkları mağduriyeti yargıya taşımış durumda. Yürüttükleri adalet mücadelesinde üreticilerimizin yanında olacağız.”

"Mustafakemalpaşa tarım alanları talan ediliyor"

Sarıbal, Mustafakemalpaşa ilçesindeki çalışmaları sırasında karşılaştığı diğer sorunlar hakkında da bilgi verdi. Saha çalışması sırasında çiftçi ve çiftçi temsilcilerinden tarım sahalarının hızla imara açıldığına ilişkin kaygı verici bilgiler aldığını aktaran Sarıbal, ilçedeki mera alanlarının tahrip edildiğini, Belediye ve Milli Emlak tarafından tarım arazilerinin de içinde bulunduğu taşınmazların satılarak imara açıldığını söyledi. “Tarım alanları talan ediliyor” diyen Sarıbal, orman köylülerinin arazilerine de el konulduğunu ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar