SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Erdoğan sert konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede yeni bir dönemin başladığını ve milletin ''cinayet şebekesi'' olarak nitelediği terör örgütünün bertaraf edildiğini göreceğini belirterek, ''Meşruiyet çizgisine gelmek isteyenler, meşruiyet çizgisinde kalmak isteyenler şimdiden pozisyonlarını almalıdırlar'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2011 00:07
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2011 00:07
https://www.bursaport.com
Başbakan Erdoğan sert konuştu

Şehit yakınları ve gazilere, Ankara Demirspor Tesisleri'nde tesislerinde iftar yemeği veren Erdoğan, burada yaptığı konuşmaya ''Şehitlerimizin bize yadigarı olan sevgili kardeşlerim sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum'' diyerek başladı.

Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, mübarek ramazan ayında şehit yakını ve gazilerle beraber olmaktan ve bu vesileyle şehitlerin aziz hatırasını yad etmekten bahtiyar olduğunu ifade etti.

''Bu akşamın manevi iklimi içinde inanıyoruz ki şehitlerimizin ruhaniyeti de bizimledir'' diyen Erdoğan, Allah'ın Kuran-ı Kerim'de buyurduğu gibi şehitlerin diri olduğunu söyledi.
Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bizler için hayat sadece bu ölümlü dünya hayatı değildir. Asıl olan ebediyettir. Ve asıl olan ebedi hayatı kazanmak için burada nasıl bir hayat yaşadığımız ve emaneti sahibine nasıl teslim ettiğimizdir. Bizler için hayat sınavdır. Bu sınavın sonucunda ebedi mutluluğu kazandıkları kesin olanlar sadece şehitlerdir. Onların izini sürmek, hatırasını yaşatmak ve onlara layık olmak en büyük arzumuzdur. Şehitlerimiz ebedi huzuru hak etmişlerdir. Bize düşen ise onların emanetini hakkıyla korumak ve onlara layık olmaktır.

Sizlerin huzurunda, sizlerin karşısında biliyorum ki her söz fazladır. Bizim için dünyadaki en büyük acılardan biri insanın eşinden, evladından, kardeşinden ayrılmaktır. Siz şehit aileleri bu anlamda bize eşsiz dersler veriyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Böyle bir acı karsında sabır ve metanetinizi, inancınızdan tevekkülünüzden vatan ve millet aşkınızdan aldığınızı iyi biliyoruz. Sizler bu ağır imtihandan başı dik çıkan insanlarsınız. Sizler vatanını milletini istiklalini savunma uğrunda gözünü kırpmadan şahadet gömleğini giymiş o kahraman yiğitlerin, kahraman ailelerisiniz. Yürek yakan cenaze merasimlerinde gözü yaşlı anne babaların izzetine, vakarına milletçe şahit oluyoruz. O metanetiniz, o vakarınız, o asil duruşunuz sonsuza kadar devam edecek, hele hele 'biz teröristleri sevindirmeyeceğiz' ifadelerinizdeki derinlik bizlere çok farklı bir istikamet çiziyor.

Tarih boyu en ağır ve en zor şartlar içinde dahi bu milletin esareti kabul etmemesi ve istiklalinden taviz vermemesinin temelinde bugün sizlerin temsil ettiği bu ruh vardır. Bu can bu bedende olduğu müddetçe bu ruhun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Zaman içinde bu milletin birlik ve beraberliğine, bu ülkenin bütünlüğüne kastedenlerin kimlikleri, hal ve hareketleri istediği kadar değişse de bu ruh değişmemiştir, değişmeyecektir. Bugün de sınır boylarında nöbet bekleyen askerlerimiz, şehirlerimizi bekleyen polislerimiz sadece hudutlarımızı, sadece şehirlerimizi değil, bin yıllık kardeşliğimizi, ülkemizin güvenliğini ve namusunu korumaktadır. Biliyoruz ki istiklalimiz, bayrağımız onların şerefle taşıdığı, hayatları pahasına koruduğu mübarek emanettir. Bu emanete asla halel getirmeyeceğiz.''

''YANLIŞ HESAPLAR TUTMAYACAK''Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin uzun yıllardır milletin birliğine, beraberliğine, insanların dostluğuna, kardeşliğine kast eden terör belasıyla mücadele ettiğini belirtti.

Erdoğan, ''cinayet odağı'' olarak nitelediği terör örgütünün asıl amacının ülkenin birliğini, beraberliğini ve bütünlüğünü bozmak, insanların huzurunu kaçırmak olduğunu ifade ederek, menfur eylemleri gerçekleştirenlerin öncelikle insanlar arasındaki kardeşlik hukukunu ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

Terör örgütünün, insanların birbirine düşman olması halinde ülkenin bütünlüğünün artık korunamayacağını düşündüğünü ifade eden Erdoğan, örgütün Türkiye'yi emellerine sürüklemek için cinayetler tasarladığını belirtti.

Erdoğan, ''Bu ülkede toplumsal barışın tesisi yolunda ne zaman bir büyük adım atılsa hemen bu kanlı çeteler kirli oyunlarına başlıyorlar. Barış ve huzur ne kadar memleketimizin her köşesinde hissedilse, barış ve huzurdan huzursuz olan taşeronlar tetikçilerini sahneye sürüyorlar. Türkiye ne zaman yaralarını saracak olsa, terörden büyük acılar çeken vatandaşlarımız 'barış geldi, huzur göründü' diyecek olsa tetikçiler derhal sahneye çıkıyorlar. Taşeronlar, tetikçiler, masum insanların yollarına mayın döşüyorlar. Bir benzin istasyonunda çocuklarının nafakasını temin eden insanlardan haraç istiyor, vermeyince kurşunluyorlar. Birazdan insanları namaza, kurtuluşa çağırmak için hazırlanan bir imamı seher vaktinde cami avlusunda merhametsizce öldürüyorlar'' diye konuştu.

Kanla beslenen terör örgütünün Türk insanını öfkelerine esir etmek istediğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Buradan açıkça ilan ediyorum, bu yanlış hesaplar hiçbir zaman tutmayacaktır. Bu hain terör çetelerinin bu ülkeyi bölmeye, bu ülkenin insanlarını birbirine düşman etmeye gücü asla yetmeyecektir. Bu kaya gibi sağlam millet nifak çıkaranın, fitne çıkaranın istediği şeyi yapmayacaktır. Bu iman dolu kalpler birbirine düşmeyecektir. Umduklarını asla bulamayacaklardır. Bir öleceğiz ama bin dirileceğiz. Ne şimdi ne de başka bir zaman bunu sadece bu oyunun oyuncuları olmuş terör taşeronları duysun diye değil, kendi çıkarları için perde arkasından yönlendirenlerin de duyması için söylüyorum. Bu alçak planlar asırlar boyunca nice badireleri birlikte atlatmış, cumhuriyeti birlikte kuran, demokrasiyi birlikte geliştiren bu milletin inancı, dirayeti, vakarı, asaleti karşısında un ufak olacaktır. Bu devlet, bu ülke, bu memleket, bu vatan, bu millet bütünlüğünü daima muhafaza edecektir. Asırlar boyunca bir olmuş, kardeş olmuş, yoldaş olmuş, gönüldaş olmuş insanlarımızı birbirine düşman edemeyecekler. Buna hiç izin vermeyeceğiz, tek tek insanlarımız izin vermeyecek ama hepsinden önemlisi buna şehitlerimiz ve geride bıraktıkları aziz hatıraları izin vermeyecek onların temiz ruhları bu ülkenin her köşesini, bu milletin namusunu sonsuza kadar koruyacaktır.''

''YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR''

Başbakan Erdoğan, demokrasiden, hukuktan, adaletten geri adım atmadan 74 milyon kişinin emniyetini, huzurunu, mutluluğunu koruyacaklarını vurguladı.

''Bizler hiçbir zaman o gözü dönmüş caniler gibi düşünemeyiz'' diyen Erdoğan, öfkelerine ve intikam hislerine yenik düşmeyeceklerini söyledi.

Terörü minimize etme kararlılıklarının tavizsiz bir şekilde süreceğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şehitlerimizin emanetine leke sürdürmeyeceğiz. Gencecik evlatlarımızın bu kirli oyunun kurbanı olmasına göz yummayacağız. Buna izin veremeyiz. Günün gelişen şartları içinde mücadele yöntem ve stratejilerimizi yenileyerek Allah'ın izniyle bu işin üstesinden geleceğiz. Herkes bundan emin olsun. Milletimiz müsterih olsun. Yeni bir dönem başlıyor. Milletimiz, vatandaşımız hiçbir kutsalı olmayan o cinayet şebekesinin bertaraf edileceğini görecektir. Meşruiyet çizgisine gelmek isteyenler, meşruiyet çizgisinde kalmak isteyenler şimdiden pozisyonlarını almalıdırlar. Hiçbir siyaset birlik ve bütünlüğümüzden, kardeşliğimizden önemli değildir. Herkesin, günlük siyasetin kaygılarını bir tarafa bırakarak bu kararlı mücadelemize destek olmasını bekliyor, bunu içtenlikle temenni ediyorum. 74 milyon huzur ve mutluluk istiyor. Demokrasiden özgürlüklerden geri adım atmadan bu meseleyi halledeceğiz. Bütün devlet birimlerimizle birlikte bunun hazırlığını en ince ayrıntısına kadar yapıyoruz. Sıcak bölgelerde profesyonel kadroların görev alması için hazırlıklar son safhasına gelmiş durumda. Emniyet teşkilatımız da bu alanda bütün eğitilmiş personeliyle bu mücadelenin içinde yer almıştır, yer alacaktır. Bütün güvenlik güçlerimiz koordinasyon içinde uyumlu ve ortak bir hedefe yönelik mücadelelerini yürütecektir. İnşallah bu yeni anlayışın hayırlı sonuçlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz.

Yine söylüyorum, biz bu ülkede 'tek millet, tek bayrak, tek vatan' dedik ve bu yola böyle devam edeceğiz. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın üstünde asla ve asla ameliyat yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Kimse bu tür kuru hayaller içine girmesin. Burada böyle bir operasyona kimse de boşu boşuna tevessül etmesin.''

Konuşmasının ardından Erdoğan'a şehit yakını ve gaziler tarafından plaket sunulurken, Erdoğan da iftara katılanlara birer demet çiçek verdi. Şehit yakını ve gaziler Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a iftar boyunca yoğun ilgi gösterdi. Erdoğan, bir gazinin bebeğini kucağına alarak, öptü, yemeğe katılanlarla anı fotoğrafı çektirdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.