SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bakan Karaismailoğlu: Bursa yıllarca demir yolundan yoksun bırakıldı

Bursa'da ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa'nın yıllarca demir yolundan yoksun bırakıldığını söyledi. Karaismailoğlu, yılan hikayesine dönen hızlı tren projesi ile ilgili olarak, "Projeyi 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 12.02.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2022 18:54
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa-Orhaneli Yolu, Doğancı Barajı Tüneli şantiyesindeki incelemelerin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinin kesişim ve geçiş bölgesinde yer alan Bursa'ya ulaşım ve iletişim alanında 29 milyar 500 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, "Mudanya Bulvarı Hızlı Tren Üstyapı Şantiyesi"nde saha incelemesinin ardından yaptığı konuşmada, tüm şehirlerde olduğu gibi Bursa'yı da dünyayla ulaşımın her modunda bağlamak için ciddi planlamalar yaptıklarını söyledi.

Bursa'nın ulaşım ağını kuvvetlendirecek her projenin öneminin farkında olduklarını belirten Karaismailoğlu, "13 milyarı Yap-İşlet-Devret kapsamında olmak üzere, Bursa'ya son 20 yılda sadece ulaşım ve iletişim alanında yaptığımız yatırım miktarı, yaklaşık 29,5 milyar liradır. Bursa'nın 2003'te 194 kilometre bölünmüş yolu vardı, 600 kilometreye ulaştırdık." diye konuştu.

Bursa'nın yıllarca demir yolundan yoksun bırakıldığını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Balıkesir-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı inşaatıyla Bursa'yı demir yolu ağına entegre ediyoruz. Ağustos 2020'de eksik olan kısımlarının da ihalesini yaptığımız projemizin yeni inşaatına da 4 ay önce başladık. Böylece hızlı tren hattımızın tüm kesimlerinde tam kadro çalışmalar, tüm hızıyla yoluna girmiş oldu. Hızlı tren hattı, Gürsu-Yenişehir güzergahını takip ederek, Osmaneli mevkiinde yapılacak müselles hatla Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı'na bağlanarak, güzel Bursa da hızlı tren ağına dahil olacak. Aynı zamanda Bursa'nın batısında Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), Karacabey istasyonlarından geçerek, Balıkesir'e ulaşacak. Böylece Bursa-Balıkesir arasında da demir yolu bağlantısı hizmete alınacak."

"Projeyi 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz"

Bakan Karaismailoğlu, proje kapsamında yolcu taşımacılığıyla yük taşımacılığının beraber yapılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"20 bin 706 metre uzunluğunda 18 tünel, 545 metre uzunluğunda 4 demir yolu köprüsü, 2 bin 445 metre uzunluğunda 3 viyadük ve 5 bin 495 metre uzunluğunda 24 köprü inşa ediyoruz. Toplam 7 istasyon ve 201 kilometre uzunluğundaki hat tamamlandığında Bursa, demir yolu ağına entegre olacak. Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı'na metronun entegre edilmesiyle Bursalılara hızlı tren erişimi için çok rahat ve dakik bir seçenek sunacağız. Projeyi 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Hızlı tren projesi tamamlandığında 2024-2050 yılları arasındaki 26 yıllık projeksiyonda, zamandan 4,3 milyar lira, kara yolu bakım ve işletmesinden 585 milyon lira, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği gibi dışsal faydalardan 10,5 milyar lira olmak üzere, toplam ekonomik tasarruf 15,4 milyar lira olacak."

Türkiye'nin hem ulaştırmadaki hem de haberleşmedeki tüm süreçlerde dijitalleşme atağı başlatarak, her anlamda dünyayla senkronize hale geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, "Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul Havalimanı gibi dev projeleri hayata geçirerek Bursa'yı da içine alan Marmara Ringi'ni oluşturduk." dedi.

"Caddelerin altından geçen bir sistem olarak çalışacak"

Bursa'da devam eden Emek-Hızlı Tren Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı yapımına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Toplam 4 istasyon ve 6 kilometre uzunluğunda olan Emek-HT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı, tamamlandığında Bursa'daki raylı sistem uzunluğu 46,7 kilometreden 52,7 kilometreye ulaşacak. İşletmede olan Emek-Arabayatağı Metro Hattı, yapacağımız uzatmayla Mudanya Bulvarı'nı kat ederek, en önemli duraklar olan Hızlı Tren Garı ve nihayetinde Şehir Hastanesi'ne ulaşacak. Böylelikle hastaneye erişim kolaylaşacak. Metro hattı, günlük 300 bin yolcuya hizmet verecek."

Adil Karaismailoğlu, devam eden Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı inşaatının aç-kapa yöntemiyle yapılacağını dile getirerek, "Caddelerin altından geçen ve yüzeyde alan işgal etmeyen bir sistem olarak çalışacak. 2023 yılı içinde tamamlamayı hedeflediğimiz metro hattıyla çok büyük maddi kazanımlara sahip olacağız. 2023-2050 yılları arasındaki 27 yıllık projeksiyonda, zamandan 797 milyon dolar, karayolu bakım ve işletmesinden 58 milyon dolar, önlenecek kazalardan 1,5 milyon dolar, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği gibi dışsal faydalardan 16 milyon dolar olmak üzere metronun ekonomik kazancı 871,47 milyon dolar olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Milleti yalanlarıyla kandıracaklarını sandılar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı projesindeki ihale usulsüzlüğüne ilişkin konuşmasını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Heykelden öte projeleri olmayan, her fırsatta Türkiye'yi yabancılara şikayet edenler, dar zihniyetler, Bursa'daki çalışmalarımıza da kara leke sürmeye kalktı. Bizler, işimizde gücümüzdeyiz. Ana muhalefet partisi genel başkanı ve partisinin milletvekilleri tarafından, Bursa Hızlı Tren Hattı ihalesine ilişkin ısrarla tekrarlanan yalanlara muhatap olduk. Milleti yalanlarla kandıracaklarını sandılar. Yok öyle, çamur at izi kalsın. Gereken cevapları verdik, mahkemede hesaplaşacağız. Gerçek dışı, iftira niteliğindeki yalan bilgilerle kendilerini rezil etme pahasına talihsiz açıklamalar yaptılar. Bizler, işin doğrusunu herkesin anlayacağı dilde anlattık. 106 kilometrelik ilk ihale, 201 kilometreye çıktı. Üstelik iki ihale arasında 29 aylık süre farkı var. Projeye, 7 Yüksek Hızlı Tren Garı-İstasyonu yapımı ilave edildi. Veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Araştırmadan, bir yalanın üzerine atlarsanız milleti kendinize güldürürsünüz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, milletvekilleri, belediye başkanları, ilgili bürokratların katıldığı programda, Karaismailoğlu, devam eden projelerin şantiyelerdeki yetkililere bağlanarak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Fabrika inşaatlarının devam ettiği Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'ni (TEKNOSAB) de ziyaret eden Karaismailoğlu, buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar