SON DAKİKA
Hava Durumu

Altı liderden dört önemli mesaj

Altılı Masa'nın dünkü toplantısından dört mesaj çıktı: AKP'nin anayasa teklifine ret, yeni düzenle erken seçime kırmızı ışık, ortak aday, ortak liste...

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2023 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 06.01.2023 11:54
https://www.bursaport.com
Altı liderden dört önemli mesaj

Altılı masanın dün gerçekleşen 10. toplantısına Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ev sahipliği yaptı. Davutoğlu, buluşma öncesi diğer beş lider ile ikişer kez olmak üzere toplamda 10 görüşme yaparak masaya oturdu.

T24 yazarı Gökçer Tahincioğlu, 6 liderin 10. toplantısından dört mesaj çıktığını yazdı. Toplantıdan, "AKP'nin anayasa teklifine ret, yeni düzenle erken seçime kırmızı ışık, ortak aday, ortak liste..." mesajının çıktığını belirten Tahincioğlu'nun yazısı şöyle:

"26 Ocak’a kadar en çok tartışılan konunun "adayın ismi" olacağı görülüyor, ancak Altılı Masa'nın toplantısından çıkan hava; yürütülen bütün çalışmaların da katkısıyla, bu sürecin hasarsız atlatılacağı yönünde.

Altılı Masa'yı oluşturan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti, en kritik toplantılarından birini gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hapse mahkûm edildiği davadan sonra yaşanan tartışmalar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığı konusunda verilen mesajlar, AKP’nin başörtüsü odaklı anayasa teklifi, kamuoyundan gelen "adayı açıklayın" baskısı, kısa zamanda, altılı masa açısından problem alanları oluşturacak başlıklar olarak gündeme geldi.

Ancak zaman zaman heyecanını yitirmekle, gündemi belirleyememekle eleştirilen, her an dağılabileceği söylenen altılı masanın, yol haritasına kararlılıkla bağlı kaldığını söylemek yanlış olmaz. Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı da bu önermeyi yeniden doğruladı.

*
12 Şubat 2022’de ilk kez CHP’nin ev sahipliğinde bir araya gelen altı parti, dün, kritik bir virajı döndü.

Toplantıdan sızan bilgiler, İmamoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşmasıyla başlayan tartışmaların toplantının havasını ve altı partinin yol haritasını etkilemediğini gösteriyor.

Yansıyan bilgiler, toplantıda aday isminin değil ama adaylık konusunun ilk kez konuşulduğu yönünde. Altı parti, önceki toplantılarında adaylık konusuna iki kritik çalışmayı tamamladıktan sonra geçme kararı almıştı.

Bu iki çalışma tamamlanma aşamasına geldi.

Bu çalışmalardan biri Geçiş Süreci Yol Haritası… Seçimin kazanılması durumunda parlamenter sisteme geçiş hemen mümkün olmayacağından, bu çalışmada oybirliğiyle kabul edilen ilkeler önemli. Altı parti, tam mutabakatla geçiş sürecinde uygulanacak prensipleri belirledi.

Ortak Politikalar Metni de altı partinin hükümet programı niteliğinde.

Bu metne, uzlaşılmayan başlıkların değil, altı partinin ortaklaştığı ilkelerin konulduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Altı ayrı partinin bu kadar kritik iki metni tam mutabakatla çıkartabilmesi de başlı başına bir kazanım olarak görülüyor.

30 Ocak’ta her iki metin yapılacak tanıtım toplantısı ile kamuoyuna sunulacak.

*
Bu durum, ortak aday açıklamasının da Şubat ayı başında yapılabileceğini gösteriyor.

Altılı Masa'nın toplantısında adaylık konusu ilk kez bu bağlamda ele alındı.

Liderler, bir kez daha altı partinin genel başkanlarının oylarıyla ortak adayın tam mutabakatla belirlenmesi yönündeki görüşlerini dile getirdi.

Liderlerin aday çalışmasına paralel olarak altı partinin kurmayları da Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimin kazanılması konusunda "olmazsa olmaz" olarak görülen seçim güvenliği, seçim listeleri üzerinde çalışacak.

*
Altı partinin İYİ Parti’nin ev sahipliğinde 26 Ocak’ta yapılacak toplantısına kadar özellikle sandık güvenliğinin sağlanması konusundaki çalışmaların sonlandırılması bekleniyor. Seçim listeleri konusunda ise iki yönlü çalışma yapılacak.

Mevcut sisteme göre her partinin kendi başına seçime girmesi halinde nasıl bir sonuç elde edileceği üzerinde çalışılacak.

AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen ve 7 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek yeni sisteme göre bazı kentlerde ortak liste ile seçime gidilmesi durumunda, hangi koşullarda hangi sonuçların oluşacağı üzerinde modeller geliştirilecek.

*
Bu çalışmalar yapılırken liderler artık cumhurbaşkanı adayı konusunda istişarelere de başlayacak.

Nihai karar Masa'da verilecek olsa da 26 Ocak’a kadar çok sayıda görüşme yapılabileceğine kuşku yok.

CHP’nin tavrı zaten net. Diğer partilerin de artık mesaj vermek yerine tavırlarını netleştirerek Masa'ya gelmeleri gerekecek.

*
Aday tartışması sürecek ancak toplantıdan çıkan çok net mesajlar var. Bunları dört başlıkta sıralamak mümkün:

1- Seçimin Haziran’dan daha erken bir tarihte yapılabileceğini açıklayan AKP ve MHP, yeni seçim yasaları da yürürlüğe girdikten sonra, 7 Nisan’dan sonraki bir tarihte seçimi yapmak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasına yönelik tartışmalarının önünün kesilmesi için bu kararın Meclis tarafından alınması gerekiyor. Altılı Masa, buna destek vermeyeceğini, erken seçime ancak 6 Nisan’dan önce yapılması kaydıyla destek vereceğini ilan etti. Bir anlamda Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili tartışmaların sonlanmasına 6 Nisan şartıyla destek verileceğini belirtti.

2- Altılı Masa'nın ikinci net mesajı, başörtüsüne yasal güvence sağlanmasına destek verilebileceği ancak AKP’nin bu konudaki Anayasa teklifine destek verilmeyeceği oldu. AKP’nin, yasal düzenleme çağrısına, Anayasa teklifi ile karşılık vermesini ve konuyu referanduma götürme eğilimini “gollük pas” olarak nitelendiren Altılı Masa, “AKP samimiyse yasa teklifine destek versin” çağrısında bulundu. Anayasa teklifine kapıyı kapattı.

3- Altılı Masa'nın bir diğer mesajı, AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen, düşük oy alan partilerin vekil çıkartmasını neredeyse olanaksız kılan, 6 Nisan’dan sonra yürürlüğe girecek seçim düzenlemelerine karşı “ortak liste” çalışması yapılması kararı alması. Bu karar, milletvekili listelerinde Altılı Masa'yı oluşturan partilerin ittifak yapacağını da net biçimde gösterdi.

4- Altılı Masa, Cumhurbaşkanlığı için ortak aday çıkartılacağını yineleyerek, bu konuda da yeniden net bir mesaj vermiş oldu.

*
26 Ocak’a kadar en çok tartışılan konunun “adayın ismi” olacağı görülüyor. Ancak Altılı Masa'nın toplantısından çıkan hava, yürütülen bütün çalışmaların da katkısıyla, bu sürecin hasarsız atlatılacağı yönünde."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.