SON DAKİKA
Hava Durumu

Alinur Aktaş hizmet manifestosunu açıkladı

AKP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde geride bıraktığı 1 yıllık çalışma sürecini, 'Bursa 2026 Şehir Tasavvuru' temalı toplantıda değerlendirdi ve gelecek hedefleriyle ilgili manifestosunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2018 16:18
https://www.bursaport.com
Alinur Aktaş hizmet manifestosunu açıkladı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın, 'Bursa 2026 Şehir Tasavvuru' temalı toplantısı Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu'nda gerçekleştirildi. Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu'ndaki toplantıda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 1 yıllık çalışmalarının hatırlatıldığı filmin gösterimi gerçekleştirildi. 

"Sorumluluk bilinciyle hareket ettik"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 'Bursa 2026 Şehir Tasavvuru' temalı sunumunda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçirdiği 1 yılı anlattı ve ardından hizmet manifestosunu açıkladı.  

Aktaş, "Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yaklaşık 400 gün önce devraldığımız görevi layıkıyla yerine getirmenin huzuruyla karşınızdayım. Ağır bir sorumluluğu omuzladık ve bugüne kadar da bu sorumluluk bilinciyle hareket ettik" dedi. Göreve gelirken Bursa'yı, geleneksel dokusunu bozmadan, modern dokunuşlarla yaşanılacak bir şehir haline getirme hedefi taşıdığını söyleyen Aktaş, "Emirsultan'dan Ulucami'ye, Muradiye'den Uludağ'a kadar her karesi inançla yoğrulan bu şehre hizmet etmek için bütün gayretimizi ortaya koyacağımızı söyledik. Aslında 1912 yılından bu yana göreve her gelen Belediye Başkanı bu şehre katkıda bulunmak için çalıştı. Her dönemde şehrin ve şehirlinin talep ve ihtiyaçları farklıydı. Doğru uygulamalar bugünlere kadar gelirken, yanlış uygulamalar şehrin geleceğinden çaldı" diye konuştu.

2035 yılı imar planı hazırlığı    

Aktaş, tarihin doğru okunduğu sürece yanlış yapma ihtimalinin azalacağını belirterek, "Şimdi önümüzde yeni bir süreç var. 24 Kasım'da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde Bursa'da yola bizimle devam edeceğini açıkladı. Bursalıların da teveccühleriyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler sonucunda yeni bir süreç başlayacak. Bu süreç, Bursa'nın tarihinin de talihinin de değiştiği bir süreç olacak. Biz buna gönülden inanıyoruz" diye konuştu.

Aktaş, kısa ve uzun vadede yarar getirmeyeceğine inanılan ve vatandaşların da bu isabetli kararları desteklediği şehir içi teleferik hattı, deniz uçağı, helikopter seferleri gibi uygulamaları iptal ettiklerini söyledi.

Aktaş, 2035 yılı 1/100000 imar planı hazırlığı yaptıklarını ve 2035 trafik master planı üzerinde 12 kişilik heyetle detaylı çalıştıklarını, daha sonra da kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek, "Biz hazırız" dedi. Aktaş, yol haritasının son şeklini de meclis üyeleriyle vereceklerini belirtti.

"Dünya değişiyor, ülkeler ve şehirler de değişiyor"

Aktaş, dünyanın baş döndürücü bir hızla değiştiğini ifade ederek, "Dünya değişiyor, ülkeler değişiyor, şehirler değişiyor. Şehirler değiştikçe hayatlar değişiyor ve değişimin getirdiği muazzam gelişime öyle hızlı ayak uyduruyoruz ki, önce değişiyor sonra fark ediyoruz. Kazandığımız yaşam konforundan şikayetimiz olmasa da kaybettiklerimizi fark ettiğimizde doğal olarak kaygılanıyoruz. Geleceğe dair endişeleniyoruz. Artık dedelerimizin, babalarımızın anlattığı bir dünyada değiliz, farklı bir dünyadayız. Ama "artık yeni bir dünyadayız". Ne sosyal çaresizliği, karmaşayı ya da kaygı içinde yaşamayı kabullenebiliriz, ne de geçmişin özlemiyle değişimi ve gelişimi reddedebiliriz. Bir çıkış yolu bulmalı, yeni bir anlayışla arzuladığımız geleceği, Bursa'mızda birlikte inşa etmeliyiz" dedi.

"Bursa, sonrasına fethetmeyi öğreten şehirdir"

Aktaş, "Bursa, sonrasına fethetmeyi öğreten şehirdir. Hanları hamamları, nakış nakış donatıldığı imaretleriyle fethedilmeyi kabul ettiren, fethedilmeye özendiren ana şehirdir. Balkanlardan Kafkaslara, Kırım'dan Afrika'ya kadar ulus ve ümmet kardeşliğinin harman olduğu bir imparatorluğun doğduğu ve karakterinin yoğrulduğu şehirdir. Çınar rüyasıyla müjdelenen Osmanlı'nın ilk 6 sultanını ve daha nice kutlu kişiyi çınarlarının, kestanelerinin, ıhlamurlarının serin gölgesinde saklayan bu şehir, rahmete ve berekete açılan bir fetihle bu cihan devletinin ilk başkentidir. Bursa, çarşılarında, hanlarında, arastalarında ahi geleneğinin yaşatıldığı, İpekyolu'nun doğudaki son, batıdaki ilk şehridir. Adıyla özdeşleşen nice değeri ile kendine ve şehrinin insanına hayran bıraktıran şehirdir. İpeği, çinisi, bıçağı, Karagöz ve Hacivat'ı, kılıç-kalkanı, festivalleri ile hayata neşe katmış ve katmaya devam eden şehirdir. Güçlü basın geçmişi ile dünyaya söyleyecek sözü olanların şehridir. Bursa, güçlü bir üretim üssüdür. OSB'leri ve serbest bölgesiyle, fuarları ve limanıyla, dünya ticaretine açılan, otomotivi, tekstili, mobilyası ile yılda 14 milyar dolar ihracat yapan, zeytini, kestanesi, inciri, domatesi, biberi, şeftalisi, armudu ve daha nice tarımsal üretimi ile Türkiye'nin zenginliğine zenginlik katan bir şehirdir" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm 

Başkan Aktaş, "Bursa bir emanettir ve emanetimiz dediğimiz şehrimize liyakatle sahip çıkmak zorundayız. Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz ve kirletenlere asla izin vermeyeceğiz. Kontrolsüz büyüme, rant sevdası, moda akımların esiri olarak zihnimizi ve ilişkilerimizi kirletmeyeceğiz. Artık binaların göklerle ilişkimizi kesmesine izin vermeyeceğiz. Bina yapmak için değil, Bursa'yı mamur etmek için bir imar politikasını kesinlikle hâkim kılacağız. Çocuklarımıza bina gölgesi yerine, çınar gölgelerinde bir Bursa bırakmak zorundayız. Bursa'ya yakışan budur. Esen rüzgarımızın sesini, çocuklarımızın neşesini, birbirimize söylediklerimizi duymamızı engelleyecek kirliliklere asla izin vermeyeceğiz. Ulaşabilen ve herkesin ulaşabildiği, trafiği rahat bir Bursa yaklaşımından taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

"Bursa'yı kendimize göre değil, zihinlerimizi Bursa'ya göre dönüştürmek zorundayız" diyen Aktaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kentsel dönüşümü büyük bir mutabakat ve ortak akılla, kadim Bursa'yı ebede taşıma iradesiyle gerçekleştireceğiz. Şehrimizi, kültür ve sanat üreten kimlikli bir şehir haline getireceğiz. Bursalılar olarak ailemize, komşumuza, sokağımıza, mahallemize ve şehrimize sahip çıkacağız. Gençlerin desteğine ve enerjisine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Biliyoruz ki onlar bugünkü dünyayı daha iyi anlıyor ve anlamlandırıyor. Bu nedenle gençlerimizin bize yardım etmeleri için gerekli şartları oluşturacağız. Geleceğin teminatı çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, onların güvenli ortamlarda yetişmelerine imkanlar sunacağız. Şampiyon apoletli şehirle, şehrin simgesi kabul edilen Bursaspor'umuzun yanı sıra gençlerimizin diğer spor branşlarında da başarı sağlamaları için katkı koyacağız. Gerek takım gerekse bireysel branşlarda dereceler elde edecek, şehrimizi ve ülkemizi başarıyla temsil edecek sporcu bir gençliğin inşaası için özellikle çalışacağız. Bursa kimsesizlerin kimsesidir. Engellilerin, yaşlıların ve yeri yastık göğü yorgan yapmışların, yetimlerin mahzun olmaması için kadim medeniyetimizin bütün kurumlarını destekleyeceğiz. Özellikle şehit aileleri ve gazilerimizi en ulvi emanetimiz olarak gözeteceğiz"

Aktaş, "Biliyoruz ki sanayi, bereketin kapısıdır. Sanayimizi daha da büyüteceğiz ama bunu havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeden yapacağız. İstihdam ve zenginlik için sanayimizi her şartta destekleyecek ve geliştirilmesi için çalışacağız ama temiz sanayi, yükte- kirde hafif, pahada ağır sanayi..." dedi.

"Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız"

Aktaş, özellikle katma değeri yüksek sanayinin gelişmesi için teşvik eden olacaklarını da kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bursa, özellikle tekstil ve otomotivde önemli bir üretim üssüdür. Zaman içinde, ulaşım imkânlarının da gelişmesiyle, şehrimizin tarihsel kimliğine yakışır büyük ticaret merkezleri sayesinde tarımsal ürünlerden, tekstile, mobilyadan ev mefruşatına kadar bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmak için yol alacağız. Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız. Tarımda yüksek katma değer, ancak sağlıklı gıdayı güvence altına alan sistemler ve markalaşmayla mümkün. Özellikle entegre tarım sanayii kapsamında, tarım makinaları ve yan sanayinin gelişmesi için gereken çalışmaları ısrarla destekleyeceğiz. Tarımsal üretim, tarımsal sanayi ve ticaretin bütün halinde geliştiği bir ekosistemi mümkün kılmak için kolları sıvadık ve gerekenleri bir bir hayata geçireceğiz. Mobilya sektöründeki birikimlerimizi dünya markası olma yolunda kullanacağız. Bu konuda gerekli kurumlarla işbirlikleri yapılarak tasarım ve kalitede sağladığımız başarıyı, markalaşmada da sağlamak önceliğimiz olacak. Bursa bu kadar sanayisi ve akademik birikimiyle, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi de üretmek zorunda. Bursa'nın mevcut potansiyeli, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi üretmesi için gerekli şartları oluşturacak güçtedir. Bu şehir mevcut yetişmiş münevverleri, kanaat önderleri, iş insanları, akademisyenleri, sanatçıları, esnafı, ev hanımları ve öğrencilerinin ortak aklı ile teknolojinin hızından ve otomasyonundan da istifade edecek"

Bursa'nın turizm pastasından da arzu ettiği payı alacağını dile getiren Başkan Aktaş, "Turizmde çok bekledik. Artık dağınık çabalarla değil, organize bir turizm çalışmasıyla, Bursa'yı sadece Türkiye'nin değil, dünyanın dikkatine sunmak zorundayız. Zengin ve köklü Bursa mutfağını dünyaya açmak için yapılacak bütün çalışmalara tam destek vereceğiz. Doğa, deniz, tarih, kültür, sağlık, termal, tarım, inanç turizmini bir potada eritebilen bir şehir olacağız" şeklinde konuştu.

19 Şubat'ta seçim takvimi başlıyor

Aktaş, 19 Şubat tarihinde seçim takviminin başlayacağını da ifade ederek, "400. günde heyecanla yeni dönemle ilgili şehir tasavvurunun ana hatlarını paylaşmak istedik. 2026 çalışma ofisi de hazırlanıyor. 2026 yılına dek Bursa'yı hak ettiği yere ulaştırmak ve gerçek manada turizm pastasından payını alması üzere bu tarihi çok önemsiyoruz" dedi.

Aktaş, basın mensuplarının sorularını da cevapladığı toplantıda, kente gelen kişilerin Bursa'nın gri bir şehir olduğunu söylediklerini belirterek, kente değer katacak yatırımlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Terminal yolundaki T2 tramvay hattında üst geçit çalışmalarının sürdüğünü, yeniden ihale sürecine girileceğini ve tamamlanmasının da Eylül 2019'u bulabileceğini söyledi.

Nilüfer'deki kentsel dönüşüm mağduriyeti

Aktaş, Nilüfer'de kentsel dönüşümle ilgili 150 site sakininin mağduriyetiyle ilgili bir soruya, "Şehir Plancıları Odası, müteahhitler, Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım Belediye Başkanları ve ben defalarca bir araya geldik. Şu andaki bakanımıza gittik. Onların da itiraz etmediği ama bundan sonra da bu uygulamanın yapılmayacağı bir karar alındı. Daha önce kişi başı yaşam alanı 35 metrekare , donatı alanı 17 metrekare oluyordu. Donatı alanının 17 metrekareden 10 metrekareye düşürülmesi konusunda bir defaya mahsus kolaylaştırma kararı çıktı. Bundan sonraki iş müteahhitlerde. Müracatlar başladı. Mütahhitle hak sahipleri arasında yapılmış anlaşma var. Kooperatifler vardı. Bazıları yapmayıp vatandaşı sıkıntıya koymuşlardır. Ticari gelişimden kaynaklanan sorun olursa bizden değil. Şekil olarak bir sıkıntı kalmadığını vatandaşlara duyurmuş olalım" cevabını verdi.

Modern tekniklerle ulaşım üzerinde çalıştıklarını anlatan Aktaş, "Ulaşım konusunda Bursa'nın bugüne kadar örneğini görmediği çok orijinal projelerimiz var. Bunları seçim sürecinde açıklayacağız" diye konuştu.

İpek Yolu Film Festivali'nin de yeniden canlandırılmasını istediğini ifade eden Başkan Aktaş, Bursa'nın marka değerine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.