SON DAKİKA
Hava Durumu

Akşener: Artık yolun sonu göründü

Bursa'da Gökdere Meydanı'nda binlerce kişiye seslenen İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Bu kadar paniklemelerinin sebebi çok açık, yolun sonu göründü" dedi. Abdullah Gül'ün muhalefetin tek adayı olmasına kendisinin direndiğini söyleyen Akşener, "Ben direnmeseydim şimdi Erdoğan ile Gül arasında mücadele yaşanıyor olacaktı." ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2018 16:59
https://www.bursaport.com
kapak resmi

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Bursa'da Gökdere Meydanı'nda toplanan coşkulu kalabalığa seslendi. Yoğun katılımın olduğu mitingde kadın ve gençlerin ağırlığı ile afiş ve dövizler dikkat çekti.

Konuşmasına, "Bursa'yla iki çeşit bağım var benim. Ailemin bir kısmı burada. Bir diğer bağım, okuduğum Bursa Öğretmen Okulu." diyerek başlayan Meral Akşener, "24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz. Süper baskın seçime gidiyoruz. Şimdi soru şu: 'Madem her şey iyi niye seçime gidiyoruz? Madem kötü niye seni seçelim?' 16 yıldır iktidardalar. 16 yılda ne oldu? Bursa'nın sanayisi mi gelişti? Bursa'nın gençleri iş mi buldu? Bursa gibi bir sanayi şehri, tarım şehri olan şehrimizde işsizlik olmaması gerekiyordu." ifadelerini kullandı.

Kendisini 250 bin imza ile cumhurbaşkanı adayı olduğunu anlatan Akşener, Abdulah Gül'ün muhalefetin adayı olmasına nasıl direndiğini şöyle anlattı:

"İYİ Parti'yi siz istediniz biz kurduk. Bana dediniz 'aday ol' oldum. Dolayısıyla herkes kendine milletin adamı diyor da esasında milletin kararıyla 250 bin imza ile aday olan şahısım ben. Yani gerçekten beni aday gösteren sizsiniz, partimizi kuran sizsiniz. Eğer İYİ Parti olmasaydı, siz bu partiyi kurdurmasaydınız, beni aday etmezseniz bugün cumhurbaşkanlığı seçiminde ne koşuluyor olacaktı? Sayın Erdoğan'ın birinci turda kaç oyla, yüzde kaç oyla seçileceği Türkiye'de konuşuluyor olacaktı. Ayrıca sayın Gül'ün muhalefette bulunan bütün siyasi partilerin tek adayı olarak cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesinde eğer sizin adınıza ben direnmeseydim bugün sayın Erdoğan ile sayın Gül arasında nasıl bir mücadele, nasıl bir seçim yaşanacağını Türkiye yaşıyor olacaktı. Onun için Allah bin kere razı olsun. Partiyi kur dediniz kurdum. "

Akşener şunları söyledi:

"İYİ Parti, sizin desteğinizle güneş gibi doğmuştur! Bugün burada konuşuyorsam, Bursa Öğretmen Okulu'ndaki öğretmenlerim sayesinde. Biz proje üreten, çözüm üreten bir siyasi partiyiz.

'Millete müşteri gözüyle bakıyor'

16 yıldır toplam 2 katrilyon dolar para girdi, devletin kasasına. Bunun karşılığında devlet eliyle yapılan sadece bölünmüş yollar. Türkiye bütün projelerini yandaş müteahhite yaptırdı. Yandaşlar zengin edildi. Büyük projeleri devlet yapmalıydı. Köprülerden geçen de para ödüyor, geçmeyen de. Müşteri garantisi verilmiş köprüler, müşteri garantisi verilmiş hastaneler. İlk defa bu ülkede bir Cumhurbaşkanı'nın, millete müşteri gözüyle bakıldığı görüldü.

Devlet fabrika yapması gerekirken, eğitimi tanzim etmesi gerekirken, en çılgın proje Millet Kahveleri oldu. Erken sanayisizleşen Türkiye, üretimden kopan Türkiye... Üretimi merkeze koyamazsanız, gençleriniz işsiz kalır. Biz sadece üretim ekonomisini, hem tarımda, hem sanayide en öne koyacağımıza söz veriyoruz. Her yıl 50 milyar dolar yatırım yapacağız, herkese iş imkanı sağlayacağız. Gençlerimize ya iş vereceğiz, ya maaş bağlayacağız.

Ekonomik vaatler için sadece kaynağı bana soruyorlar. Tam 4 milyon Suriyeli mülteci var. Herkes vatanında mutlu, herkes vatanında özgürdür. İlk iş olarak Suriye ile olan ilişkileri düzelteceğiz. Suriyeli kardeşlerimizi memleketlerine geri göndereceğiz. Emevi Camiisi'nde namaz kılınamadı ama biz seneye Ramazan Ayı'nda, Suriye'de kardeşlerimizle iftar yapacağız. Suriyelilere 150 milyar TL para harcadı bunu kaynak olarak koyalım cebe.

Lüks araç kiraları var, bakanların çocuklarının bindiği 8 milyar TL bunun gideri; onu da koyun cebe.

TRT'yi satacağım dedim. Sizin cebinizden her yıl 2,5 milyar TL çıkıyor. Ahmaklar para kazanıyor sizin üstünüzden. Onu da atın cebinize.

Sayın Binali Yıldırım, bana birden bağırmaya başladı 'TİKA'yı satacak' diye. Satmayacağız, ama inceledik. TİKA yıllık 8 milyar dolar para harcıyor. 6,5 milyar dolarını halk veriyor. Bunları nereye harcadılar diye baktığımızda faturası yok. Ama baktık ki Kamboçya'ya okul yapmışlar, Muş'taki okullarla karşılaştırdık bu okulları yazık bizim milletimize yazık!

Ben her yerde söylüyorum, Türkiye'nin potansiyeli var. Genç, eğitimli, üretken nüfusa göre eğitim sistemi tanzim etmemiz lazım.

Akşener, Gökdere Meydanı'nda coşkulu bir kalabalığa seslendi

'Sanki savaşa gidiyormuşuz gibi davranıyorlar'

Seçime gidiyoruz. Son 1 haftadır sanki seçime değil, savaşa gidiyormuşuz gibi davranıyorlar. Biz sadece bir seçime gidiyoruz.

Bütünleşmiş şehir meselesinin yanlış olduğunu Erdoğan'a söyledim. Bunun köylüye zarar vereceğini anlattım. Ama gereğini yapamadık. 24 Haziran'dan sonra gündemimize alacağız, projelerimiz içinde var."

Göçmenlere, "Çifte vatandaşlığınız var, ticaret yapmaya çalışıyorsunuz. Bir şeyler getirdiğinizde vergi sistemi devreye giriyor. Ona da bakacağız." diyen Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:

'Üretim ekonomisine ağırlık vereceğiz'

"Türkiye'nin önemli oranda genç nüfusa sahip. Üretim ekonomisini hem tarımda hem de sanayide öne koyacağımızı ilan ediyoruz. Bu nedenle her yıl 50 milyar dolarlık yatırım yapacağız, gençlerimize, işsizlerimize iş imkanı sağlayacağız. Devlet gencine iş üretmek zorundadır. Eğer iş veremiyorsa, iş üretinceye kadar biz gençlerimize arkadaşlarının yanında, ailesinin yanında başını önüne eğmemek için 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Gençlerimize ya iş vereceğiz, ya maaş vereceğiz."

'Suriyelilerle Halep'te iftar yapacağız'

Akşener, Türkiye'de 4 milyon Suriyelinin yaşadığını vurgulayarak, "Bildiğimiz bir şey var. Herkes vatanında mutlu, herkes vatanında özgürdür. Dolayısıyla ilk iş olarak cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Suriye ilişkilerimizi düzelteceğiz ve 4 milyon Suriyeli mültecimizi vatanlarında rahat etmeleri için sağ salim şekilde memleketlerine geri göndereceğiz. Şam Emevi Camisi'nde namaz kılınamadı ama biz inşallah seneye ramazan ayında 81 ilden 81 temsilciyle Suriye'de mültecilerle Halep'te iftar yapacağız." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.