SON DAKİKA
Hava Durumu

AB Bakanı idamın safına geçti

Egemen Bağış, idam cezasının geri getirilmesi tartışmalarıyla ilgili, "Toplumsal bir talep varsa, bugün de farklı tartışmalar olabilir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2012 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2012 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
AB Bakanı idamın safına geçti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, idam cezasının geri getirilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak, "Toplumsal bir talep varsa, bir tartışma konusu varsa nasıl geçmişte idam cezasının kalkmasına yönelik bu ülkede tartışmalar yapıldıysa, bugün de farklı tartışmalar olabilir" diye konuştu.

İdam cezasının çok yararlı bir ceza olduğuna inanmadığını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

"Bunun tartışılabilmesinin ülkemizin demokratik standartları açısından önemli olduğuna inanıyorum. AB'nin şu anda üye ülkelerinde idam cezasını kullanmıyor olması ileride kullanmayacağı anlamına da gelmeyebilir. Avrupalıların da farklı konularda çeşitli kural değişikliklerine gitmişlikleri vardır. Bu konuda onların kendi içerisinde tartışmalar vardır. Bugün birçok AB üyesi ülkede de idam cezasıyla ilgili farklı tartışmalar olabilir. Bu tür tartışmaların bu yaklaşım içerisinde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum." Bağış, açlık grevleriyle ilgili bir soru üzerine bu konuda AB'den kendisine gelen bir telefon ya da yazı olmadığını söyledi.

Egemen Bağış, "Dün Sayın Başbakanımız çok önemli bir şey söyledi. Bizim için her şeyden daha önemli olan yaşam hakkıdır. Bu insanların birtakım baskılarla, şiddet ve tehditlerle hayatlarını riske atma zorunda kalmış olmaları zaten kendi başına çok düşündürücüdür. Ümit ediyorum ki bu eylemler bir an evvel son bulacaktır ve diyalogla sorunların çözümüne yönelik adımlar atılacaktır" diye konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.