SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

531 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Sağlık çalışanlarının son bir yılını değerlendiren CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Türk Tabipleri Birliği'nin verilerine göre 2021 yılında 531 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.
Haber Giriş Tarihi: 04.01.2022 22:06
bursaport.com

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, sağlık sistemini ve sağlık çalışanlarının son bir yılını değerlendirdi. Özkan, ülke genelinde hemen her kesimin salgından olumsuz olarak etkilendiğini ancak özellikle sağlık çalışanlarına olumsuz etkisinin çok daha ağır olduğunu, sağlık çalışanlarının tükenmişlik içinde sürüklendiğini dile getirdi.

Türk Tabipler Birliği verilerine göre Covid-19 nedeniyle, 2021 yılında 531 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirten Özkan, binlercesinin de Covid-19’a maruz kaldığını, buna rağmen sağlık çalışanlarının insan üstü çaba ile çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlamak üzere sağlık çalışanları ve genel sağlık sisteminde yaşanan aksaklıklar ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri’nin 2021 yılı içerisinde tam 1911 soru önergesi verdiğini fakat bunların sadece 638’inin cevaplandırıldığını belirtti. Özkan, "54 soru önergesi ise cevaplanma süresi dolmasına rağmen cevaplandırılmamıştır" dedi.

"Covid-19 meslek hastalığı sayılmadı"

Covid-19’un meslek hastalığı sayılması için kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na 17 Kasım 2020 tarihinde sunduklarının altını çizen Özkan, Sağlık Komisyonu’ndan geçen kanun teklifinin halen yasalaşmadığını belirtti. Yine sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlemesi kanun teklifini, yılbaşından önce Genel Kurul’a getirilmesi için CHP Grubu olarak girişimlerde bulunduklarını belirten Yüksel Özkan, "Maalesef Cumhur İttifakı'nın önceliğinin limanlarımızı peşkeş çekme olduğu için sağlık çalışanlarının feryatlarına kulaklarını kapadılar" dedi.

"Kamuda çalışan hekimler yoksulluk sınırı altında maaş alıyor"

Tıp fakülteleri yıllık yaklaşık 15 bin mezun verirken, çalışma koşullarının ve özlük haklarının yıllardır iyileştirilmemesi nedeniyle yurt dışında çalışmak için "iyi hal belgesi" alan hekim sayısının 2021 yılında 1405 kişiye ulaştığına değinen Özkan, yoksulluk sınırının altında maaş alan hekimlerin olduğunu, hekimlerin bu şartlarda çalışmak istemediklerini dile getirdi.

2022 yılının ilk günlerinde yaşanan ekonomik gelişmelere de değinerek sözlerine devam eden Yüksel Özkan, "Topluma ümit aşılamak üzere algı yönetimi yaparak, "ekonominin kitabını" yazanlar, 2022 yılında yürütecekleri ekonomi politikalarına zam yağmurları ile başladılar. Pembe rüyalar kurumu olan TÜİK'in verileri bile enflasyonun ne derece yüksek olduğunu gözler önüne sermiştir" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar