SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'12 Şubat'tan çok daha kararlı ve umutluyuz!'

6 liderin buluşmasından ortak açıklama: Ortak Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. 12 Şubat'tan çok daha kararlı ve umutluyuz!
Haber Giriş Tarihi: 22.08.2022 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 11:11
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelen altı partinin liderler turu dün Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde tamamlandı. Liderlerin imzasıyla yayınlanan metinde kararlılık vurgusu yapılırken Cumhurbaşkanı adayının ilk defa "ortak aday" olacağı ifade edildi.

Saadet Partisi Genel Merkezi'nde saat 14.00'da başlayan ve yaklaşık 7 saat süren görüşmeyle ilgili olarak yayınlanan ortak bildiride 6'lı masanın dağılacağı söylentilerine karşı "kararlılık" vurgusu yapıldı.

Yayınlanan metinde, "Son dönemde yoğunlaşan partilerimize yönelik baskı ve şiddet uygulamaları mücadele kararlılığımızı asla sarsamayacaktır" denilirken; "Ortak sorunlarımız karşısında ortak sorumluluklarımızın ağırlığını hepimiz omuzlarımızda hissediyor ve iş birliği kararlılığımızı da bu sorumluluk bilinciyle sürdürüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Altılı masanın ilk toplantı tarihi olan 12 Şubat'a vurgu yapılan metinde, "12 Şubat'tan çok daha kararlı ve umutluyuz!" denildi. Metinde cumhurbaşkanı adayı ile ilgili ilk kez "ortak" kelimesine yer verildi. Metinde, "Ortak Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye Cumhurtiyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı olacak" cümlesi yer aldı.

Yayınlanan metinde altılı masanın ikinci tur görüşmelerinin 2 Ekim'de başlayacağı ve ilk ev sahipliğini CHP'nin yapılacağı belirtildi.

Altıncı toplantı 7 saat sürdü

Altı siyasi parti genel başkanının bir araya geldiği “Liderler Buluşmasının” altıncısı, sona erdi. Toplantı yaklaşık 7 saat sürdü.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakat metnine imza atan altı siyasi partinin liderleri altıncı buluşmayı bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde yaptı. Liderler, saat 14.00 itibarıyla Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelmeye başladı.

Saat 19.50’de, altı siyasi parti liderinin imza attığı ortak yazılı açıklama paylaşıldı. Zirve, tüm liderlerin Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu tarafından uğurlanması ile saat 21.00’da sona erdi.

Ata Tohumlarından üretilen ürün sepeti hediye edildi

Saadet Partisi, katılan 5 lidere, Ata Tohumlarından elde edilen ürünlerle hazırlanmış birer sepet hediye edildiğini açıkladı. Sepette, "Süt mısır, Yumurta patlıcanı, Topan patlıcan, Kemer patlıcan, Pembe domates, Sarı prens domates, Çikolata domates, Pembe çeri domates, Salkım domates, Ampul çeri domates, Ayaş domates, Sarı çeri domates, Kırmızı çeri domates, İri kırmızı domates, Burunlu köy biberi, Kıl biber, Çarliston biber, Yeşil sivri biber, Lapya biber, Dolmalık biber, Arnavut biberi, Mor acı biber, Turşuluk sarı biber" yer alıyor.

Altıncı buluşmanın ardından liderlerden mesajlar: Söz verdik; bu düzeni değiştireceğiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, altıncı kez bir araya geldikleri ‘Liderler Buluşması’nın ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Söz verdik; bu düzeni değiştireceğiz!" derken Davutoğlu ise "Azim ve kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz” dedi.

Saadet Partisi'ne ilk gelen lider DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan oldu. İkinci olarak gelen lider Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, üçüncü gelen lider CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Ardından Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener parti genel merkezine geldi.

Karamollaoğlu, tüm liderleri partisinin genel merkezinin kapısında karşıladı. Karamollaoğlu, liderlerin gelmeye başlamasından önce kısa bir süre gazetecilerle de sohbet etti.

Toplantı öncesi 6 parti, liderlerin görüntülerinin içinde olduğu videoyu "Hep birlikte güzel yarınlara" etiketi ile paylaştı.

Ortak metinde neler var?

6 liderin 7 saati bulan toplantısının ardından yapılan ortak açıklama şöyle:

"Toplumun her bir kesimini ve 85 milyon insanımızı en geniş yelpazede temsil eden altı siyasi parti olarak Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yaraşır bir Türkiye'yi inşa etmek ve vatandaşlarımızın tüm problemlerine çözüm oluşturmak amacıyla başlattığımız 'Liderler Buluşmaları'nın birinci turunu, bugün (dün) Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz 6. toplantımızla tamamlıyoruz.

Siyasette istişareyi, nezaketi, centilmenliği ve iş birliğini ilke olarak benimsemiş partilerin Genel Başkanları olarak;

Ülkemizi hızla felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin doğal sonuçlarına, yani; ekonomide iflasa, iç ve dış politikada itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve kadrolarındaki çürümeye, yaşanan sosyolojik ve psikolojik çöküntüye dur demek için ilk kez 12 Şubat 2022 tarihinde bir araya gelerek ortaya koyduğumuz kararlılığımızla milletimize umut olduk.

O tarihten sonra Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılmış ve milletimiz tarafından  "6'lı Masa" olarak adlandırılan iş birliğimiz, kararlılıkla bugünkü aşamasına gelmiştir.

Bilinmelidir ki bugün, 12 Şubat'tan çok daha kararlı ve umutluyuz!

Siyasi iktidarın, ortaklarının, varlıklarını iktidarın varlığına adamış medyanın tüm siyasi mühendisliklerine, çabalarına, hakaretlerine, isnatlarına ve iftiralarına rağmen milletimize umut olmanın verdiği güçle 28 Şubat 2022 tarihinde “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi” geniş katılımlı bir organizasyonla kamuoyu ile paylaştık.

Kurduğumuz komisyonlarla, ortaya koyduğumuz ilkeleri tek tek hayata geçirme hazırlıklarımızın hukuki ve toplumsal alt yapılarını güçlendirecek adımlar attık.

Bu çerçevede; geçtiğimiz süreç içinde “Temel İlkeler ve Hedefler”, “Seçim Güvenliği” ve “Bazı Ekonomik Kurumların Reformu” komisyonlarının metinlerini kamuoyu ile paylaştık. Diğer komisyon çalışma ve raporlarını da gözden geçirdik.

Ayrıca son toplantımızdan bu yana kamuoyunun gündeminde olan güncel ekonomik, iç ve dış siyasi gelişmeleri de değerlendirdik.

Ortak sorunlarımız karşısında ortak sorumluluklarımızın ağırlığını hepimiz omuzlarımızda hissediyor ve iş birliği kararlılığımızı da bu sorumluluk bilinciyle sürdürüyoruz.

Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye önem veren anlayışımızla birlikte yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuzun altını tekraren çizmek isteriz.

Ülkemizi, hemen her alanda içine sürüklendiği bu krizlerden düzlüğe çıkarana ve her bir insanımızın rahat bir nefes alacağı günleri birlikte kurana dek; mücadelemiz ve iş birliğimiz, hedef ve ilkelerimiz doğrultusunda devam edecektir.

Şu hususu da özellikle kamuoyuna beyan etmek isteriz ki, son dönemlerde yoğunlaşan partilerimize yönelik baskı ve şiddet uygulamaları mücadele kararlığımızı asla sarsamayacaktır.

Milletimizin bunca senedir uğradığı hayal kırıklıklarının farkındayız. Bu hayal kırıklıklarını gidermek üzere insanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli kadrolarla ve etkin politikalarla milletimizin karşısına çıkacağız.

Milletimiz emin olsun; ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem "Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı" hem de sadece bu masa etrafında bir araya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil, “Herkesin Cumhurbaşkanı” olacaktır.

Milletimiz müsterih olsun; bu karanlık günlerin bitmesine çok az kaldı.

Bu topraklarda;

-Toplumsal kutuplaşma son bulacak; toplumsal barış hakim olacak.

-Öfke ve nefret dili kaybedecek; nezaket ve karşılıklı saygı kazanacak.

-Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tesis edilecek.

-Ahlaki yozlaşma ve manevi tahribatın önüne set çekecek etkin politikalar geliştirilecek.

-Rüşvet, torpil, iltimas gidecek; adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek.

-Hak eden hak ettiğini eksiksiz alacak.

-İsraf ve hayat pahalılığı son bulacak; üretim esas alınacak.

-Geniş halk kitlelerinin yoksullaşmasına yol açan bir avuç rantiyeciye kaynak aktarımına son verilecek.

Şimdi, karamsarlığa kapılma zamanı değildir! Zaman, her geçen gün umudu büyütme zamanıdır.

Çünkü biz kazanacağız, Türkiye kazanacak! Biz kazanacağız, 85 milyon insanımız kazanacak!

Bu vesileyle milletimizin özgürlüğü, birliği ve beraberliği önünde hiçbir engelin duramayacağını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nıkutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve tazimle anıyoruz.

Bu inanç ve kararlılıkla iş birliğimizin çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğini ve bir sonraki toplantımızı 2 Ekim 2022 Pazar günü saat 14.00’da CHP Genel Merkezinde gerçekleştireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız..."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar