SON DAKİKA
Hava Durumu

TELE1 ekranı beş günlüğüne karartıldı

RTÜK'ün Merdan Yanardağ'ın Osmanlı padişahı Abdülhamid'e yönelik sözleri nedeniyle TELE1 Televizyonuna verdiği 5 günlük ekran karartma cezası bu gece uygulanmaya başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.09.2020 00:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2020 00:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
TELE1 ekranı beş günlüğüne karartıldı

RTÜK, TELE1'e uyguladığı 'sansürü' yürürlüğe koydu. RTÜK, mahkemenin aldığı 'yürütmeyi durdurma' kararının üst mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine TELE1'e verdiği "Beş gün ekran karartma" cezasını bu geceden itibaren uygulamaya koydu.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın Abdülhamid hakkında söyledikleri üzerine hemen harekete geçen RTÜK, TELE1 ve Halk TV'ye daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve 'yürütmeyi durdurma kararı' almıştı. RTÜK'ün başvurusu üzerine cezayı değerlendiren üst mahkeme, TELE1 lehine verilen kararı kaldırdı. RTÜK bunun üzerine bu gece 00.00'dan itibaren beş gün ekran karartma kararının yürürlülüğe girdiğini bildirdi.

'BİR SONRAKİ AŞAMADA KANALLARIN FİŞİ ÇEKİLECEK'

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, ekran karatma cezası kararın oy çokluğuyla alındığını belirterek, "TELE 1 ve Halk TV'nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK'te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. ayağı gerçekleşti. TELE 1 ve Halk TV'ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak" dedi.

İLK KEZ EKRAN KARARTMA

Karara göre; ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanıyor.

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BEL KEMİĞİ KIRILMIŞTIR'

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, açıklamasının devamında, "TELE 1 ve Halk TV'nin ekranı 5 gün boyunca tamamen karartılacak. Belgesel, müzik dahi yayınlanamayacak. İzleyiciler 5 gün boyunca yalnızca siyah ekran görecek. Demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün bel kemiği kırılmıştır" dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ın 18 Dakika programında Abdülhamit'in tarihi gerçeklerini anlatan sözlerini gerekçe göstererek gece yarısı TELE 1 TV hakkında inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Yanardağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ölüm tehdidi aldığını belirtmişti.

MERDAN YANARDAĞ HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Merdan Yanardağ, canlı yayında kullandığı Abdülhamid ile ilgili sözleri nedeniyle sosyal medyada hedef gösterilmişti.

'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen din adamı Ahmet Mahmut Ünlü de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Abdülhamîd Hân Hazretleri'ne "aşağılık" diyebilme gücünü nereden alıyor?! Üzerimizde bunca hakkı bulunan Hâkânımıza yaptığı bu hakâretten dolayı kendisini Allâh'ın adâletine havâle ediyor ve hepinizden bu kınamaya destek bekliyoruz!" ifadelerini kullanmıştı.

Yanardağ'ın incelemeye gerekçe gösterilen ifadeleri ise şu şekildeydi:

"1908'de Abdülhamid despotizminin, emperyalizmin uşağı aşağılık bir diktatör olan, Mithat Paşa'yı Taif'te boğduran, Osmanlı-Türk aydınlanmasını, modernleşmesini savunan bütün aydınlara zulmeden, Namık Kemal'lere, Tevfik Fikretlere..."

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ söz konusu incelemeye sosyal medya hesabından, "RTÜK Başkanı Ebunekir Şahin adlı şahıs, gece yarısı 03.00'de TELE 1 hakkında inceleme başlatıldığını açıklıyor. Hayrola Sayın Şahin, darbe mi yapıyorsunuz, aceleniz nedir? Ülke TV için 10 gün beklediniz. Padişahlar eleştirilemez diye, bir yasa mı var? Siz mahkeme misiniz?" sözleriyle tepki göstermişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.