SON DAKİKA
Hava Durumu

Sakık: Hürriyet logosundan o sloganı kaldırsın

BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık , Twitter hesabından Hürriyet Gazetesi ve Aydın Doğan'a seslenerek çözüm sürecine katkıda bulunmak adına Hürriyet gazetesinin logosunda yer alan 'Türkiye Türklerindir' sloganını kaldırılması için çağrıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2013 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2013 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sakık: Hürriyet logosundan o sloganı kaldırsın

İşte Sakık'ın o sözleri..

Kürt sorununda, Barışın dilinin hakim olması, toplumun çözüme hazırlanması, her türlü ırkçı, milliyetçi, tekçi, ötekileştirici, ayrımcı dil ve yaklaşımın önüne geçilmesi için medyaya büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yeni süreç başladığında Sayın Aydın Doğan kendi medya grubuna bir mektup göndermiş ve barış dilinin korunması, süreci olumsuz etkileyecek çatışmacı yaklaşımlardan kaçınılması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istemişti. Bu son derece önemli bir yaklaşım olmuştur.

"Türkiye Türklerindir" ifadesini kaldırarak önemli bir adım atabilir, yeni sürece öncülük edebilir. Bu ifade ırkçı- tekçi, ayrımcı ve etnik bir ifadedir. Türkiye, Türkiye halklarınındır. Mustafa Kemal, 1 Mart 1921 Teşkilat-ı Esasiye görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkı" diyerek bizzat "Türkiye halkı" ifadesini kullanmıştır. Bir başka konuşmasında Mustafa Kemal, Türkiye için "kardeş milletlerin hududu millisi" tanımlaması yapmıştır. Dolayısıyla Hürriyet'in logosundaki bu etnik ifade Cumhuriyetin kuruluş süreci ruhuna ve felsefesine aykırıdır. Bu ifade asimilasyon politikasının bir yansımasıdır.

Bunun kaldırılması ve oraya "Türkiye, Türkiye halklarınındır" şeklinde bir ifadenin yerleştirilmesi, yeni sürece çok önemle katkı sunacaktır

'Türkiye Türklerindir' sloganı nasıl ortaya çıktı?

"Türkiye Türklerindir", Hürriyet gazetesinin sloganıdır. Gazetenin yayın hayatına başlamasından bir buçuk yıl sonra 8 Kasım 1949 tarihinde gazeteye eklendi.

Gerekçesi de o günkü başyazıda "Hürriyet'in Avrupa'da da basılmaya başlanması ve yabancı memleketlerde diğer gazetelerden tefrik edilebilmesi, oradaki Türklerin o bayrağın etrafında birleşmeleri" olarak açıklandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün portresi ise 1 Ocak 1987'de logoya dahil edildi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, sloganının kaldırılmasına yönelik "O cümleyi oradan çıkarmaya ne benim, ne de Hürriyet'in sahibinin gücü yeter." cümlelerini sarf etmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.