SON DAKİKA
Hava Durumu

Radikal'in internet sitesi de kapanıyor

Doğan Yayın Holding'e ait Radikal'in kağıt baskıdan sonra internet sitesi radikal.com.tr de ekonomik gerekçelerle kapatılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2016 23:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2016 23:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Radikal'in internet sitesi de kapanıyor

Doğan Medya Grubu bünyesinde çıkan Radikal gazetesinin zarar ettiği gerekçesiyle Haziran 2014'te basılı yayına son vermesinin ardından yayına devam eden internet sitesi Radikal.com.tr de kapanıyor. Site, yayınına 25 Mart Cuma günü yayından kalkmış olacak.

Doğan Medya Grubu'nun, Radikal'in basılı yayınına sona verilince yazıları Radikal'in internet sitesinde yayımlanmaya devam eden Altan Öymen, Tarhan Erdem, Cengiz Çandar, Ezgi Başaran, Ümit Kıvanç ve Oral Çalışlar'ın da bulunduğu yazar kadrosuyla yollarını ayırmayı planladığı öğrenildi.

T24'ün ulaştığı bilgilere göre, gazetenin muhabirleri İsmail Saymaz, Ömer Erbil ve İdris Emen Hürriyet gazetesine, editör ekibinden 5 kişi hurriyet.com.tr'de çalışmaya devam edecek.

Radikal gazetesi basılı yayınına son verdikten sonra Hürriyet'in cuma günü eki olarak basılmaya başlanan Radikal Kitap, Hürriyet bünyesinde çıkmaya devam edecek.

Mehmet Y. Yılmaz ve ekibi, Radikal'in ilk sayısını 13 Ekim 1996'da, daha sonra kapanan Simge Yayıncılık bünyesi içerisinde Posta gazetesi ile birlikte çıkardı. Radikal yayın hayatına başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan Susurluk skandalına ilişkin haberleriyle tirajı 720 binleri gördü. 

4 yıl gazetenin yayın yönetmenliğini yapan Yılmaz'ın o dönemde yine Doğan Grubu içinde bulunan Milliyet'in yayın yönetmenliğine getirilmesinin ardından gazetenin başına Radikal'in Ankara Temsilciliği'ni yapan İsmet Berkan atandı.

Berkan'ın yayın yönetmeni olduğu 10 yıllık süreçte Radikal gazetesi kaydadeğer ölçüde okuyucu kaybetti. 2010 yılında Berkan yayın yönetmenliğinden ayrılarak Hürriyet gazetesi yazarlığına geçti. Ve yerine Hürriyet Haber Koordinatörlüğü görevini sürdüren Eyüp Can Sağlık getirildi.

Radikal'i devraldığında "gazetenin bayiden satışının, yani parayla alan okurun sayısının 13-14 binlerde" olduğunu söyleyen Eyüp Can Sağlık'ın döneminde, gazete "satış ve ilan giderlerinin, giderleri karşılamadığı" gerekçesiyle tabloid boyutta yayına geçti. Ancak reklam ve satış gelirleri Doğan Grubu'nun arzu ettiği ölçüde artamayan gazete, bir süre sonra toplu işten çıkarmayla Ankara Bürosu'nu kapattı. Doğan Grubu, yaklaşık 20 bin sattığı belirtilen gazeteyi zarar ettiği gerekçesiyle kapatma kararı aldı. 

Doğan Grubu, basılı son nüshası 21 Haziran 2014'te çıkan Radikal'in yazar ve muhabirlerin bir kısmıyla yollarını ayırırken kalanların yazı ve haberleri, Radikal.com.tr'de yayımlanmaya devam etti. Sitenin yayın yönetmenliğini üstlenen Ezgi Başaran Aralık, 2015'te görevinden ayrıldıktan sonra yerine gazetenin sanat bölümünün şefi olan Cem Erciyes getirildi.

Erciyes yönetimindeki Radikal.com.tr'nin de cuma günü yayınına son vereceği bildirildi. Doğan Medya Grubu'nun Radikal yazarları ile yollarını ayırmayı planladığı öğrenilirken muhabirlerin bir kısmının Hürriyet bünyesinde çalışmaya devam edeceği aktarıldı.   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.