SON DAKİKA
Hava Durumu

'Kötülüğe karşı susmak iyileri yalnız bırakmaktır'

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Manisa muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'in 9 Eylül'deki duruşmaları için #9EylüldeÇağlayanda etiketiyle çağrı yapıldı. Gazetecilerin tutukluluğuna ilişkin açıklamalarda, kötülüğe karşı susmanın iyileri yalnız bırakmak olacağı ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2020 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2020 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Kötülüğe karşı susmak iyileri yalnız bırakmaktır'

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Manisa muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Libya şehidinin cenaze haberi nedeniyle 6 aydır hapiste tutuluyor. Üç gazetecinin davalarının ikinci duruşması 9 Eylül'de Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.

Bu kapsamda "Haberin Var Mı İnisiyatifi" de bir çağrıda bulunarak, "Bu kumpasa, adaletsizliğe karşı duran, gerçeklerin yanında olan herkesi saat 09.00'da adliye önünde buluşmaya davet ediyoruz" açıklamasını yaparak sosyal medyada kampanya başlattı.

Gazetecilere destek veren binlerce kişi #9EylüldeÇağlayanda etiketiyle paylaşımlar yaptı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller, Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan ve Avukat Hüseyin Ersöz 9 Eylül'deki duruşmayı ele aldılar.

Güller, "AKP'nin medya operasyonu" ara başlıklı yazısında, Odatv'nin hukuksuzca kapalı olmasını sorgularken, herkesi 9 Eylül'de Çağlayan'daki duruşmaya çağırdı.

Güller, şunları yazdı:

"OdaTV neden 200 gündür kapalı? TELE1'e neden 5 gün ekran karartma cezası verildi? Cumhuriyet ve Sözcü yazarları ve muhabirleri neden sürekli davalık? Halk TV ve KRT'ye neden sık sık para cezası veriliyor? Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Müyesser Yıldız ve Hülya Kılınç neden hapiste?

MİT'in deşifre edilmesiydi, Abdülhamit'e hakaretti, şuydu, buydu, geçiniz!

Yolsuzluklar öğrenilmesin isteniyor, hangi yandaşa ne büyüklükte ihale verildiği haber olmasın isteniyor, 12 yaşındaki çocukların tarikatlarda taciz edildiği duyulmasın isteniyor...

Kısacası halkın haber alma hakkı gasp ediliyor...

O nedenle 9 Eylül'de, saat 09.00'da Çağlayan Adliyesi'nde ol; Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'a destek ol, diyoruz..."

'Kötülüğe susmak iyileri yalnız bırakmaktır'

Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan da, "9 Eylül'de Çağlayan'da" başlıklı yazısında söz konusu tutuklamalara ve ikinci duruşmaya değindi.

"Tanıdığım en iyi gazetecilerdendir Barış Pehlivan. Haber konuşurken gözleri ışıldar, gazetecilik heyecanı o kadar coşkuludur ki etrafındakilere bulaşır. Hakikat arayışında nefes alıp verir sanki. Sadece dürüstlüğüne değil zekasına, muhakeme yeteneğine güvendiğin için bilirsin yanlış yazmayacağını. Ne nezaketinden ne de cesaretinden bir adım geri atar" diyen Soykan, "Gazetecilere mesnetsiz suçlamaları uzun uzun anlatmaya gerek yok. Aklımızla alay eden bir iddianame" dedi.

"Gazetecilerin hapiste olmasından mutlu olanlara bakmak gerçeği anlamak için yeterli" diye belirten Soykan, 9 Eylül gününe çağrıda bulunarak, "Çünkü her kumpasta tekrar tekrar yaşayarak öğrendik: Kötülüğe susmak iyileri yalnız bırakmaktır" dedi.

Timur Soykan'ın yazısı şu şekilde:

"Tam 6 ay önce akşam vaktiydi.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde 15-20 kişi bekliyorduk.

Fetullahçılar ve AKP ortaklığındaki 'birinci kumpas' döneminde olduğu gibi...

Fetullahçılarsız devam eden 'ikinci kumpas' döneminde olduğu gibi...

Yıllardır hep haklı çıkıp hep bu adliyede adaletsizliği bekleyenler, hapsedilenlerdik.

Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, devasa beton bir kafese benzeyen Avrupa'nın en büyük adliyesinin içindeydi.

Barış Pehlivan adliye önünde, gözü sürekli telefonunda avukatlardan gelecek mesajı bekliyordu. Bizim de gözümüz, kulağımız ondaydı.

Tanıdığım en iyi gazetecilerdendir Barış Pehlivan. Haber konuşurken gözleri ışıldar, gazetecilik heyecanı o kadar coşkuludur ki etrafındakilere bulaşır. Hakikat arayışında nefes alıp verir sanki. Sadece dürüstlüğüne değil zekasına, muhakeme yeteneğine güvendiğin için bilirsin yanlış yazmayacağını. Ne nezaketinden ne de cesaretinden bir adım geri atar. Kalemiyle adalet için mücadele eden tertemiz yürekli bir insandır. İki Barış'ın bir araya gelmesi ve onların gazeteciliği bu ülke için büyük şanstır.

Tam 6 ay önce o gece...

Barış Pehlivan kendisi dışarıdayken dostu, yoldaşı Barış Terkoğlu ile Hülya Kılınç'ın adliye içinde olmasından kederliydi. Üstelik önceki kumpasların deneyimiyle kendisinin de birkaç gün içinde tutuklanacağını biliyordu. Yine de halinde ufak bir endişe yoktu. 9.5 yıl önce Barış Terkoğlu ile 19 ay hapis yattıkları günleri konuştuk. Odatv Davası'nda beraat etmişler, onları yargılayan hâkim 'FETÖ'den tutuklanmış, daha sonra tahliye edilmişti. Barışlar şimdi yeniden hapse girecekti.

Murat Ağırel de o gece, adliye önünde Barış Pehlivan'ın yanındaydı. Her zaman olduğu gibi takım elbise giymişti, elinde tespihi vardı. 'Gazeteci' denilince akılda canlanan profilden farklıdır Murat. Bıçkın delikanlı duruşu vardır, aynı zamanda çok sıcakkanlıdır. Bu tezat gibi görünse de öyle olmadığını onu tanıyınca anlarsınız. Hazırladığı haberlerden ve kitap projelerinden heyecanla bahsediyordu.

Yolsuzluklar konusunda en güçlü kalemlerden olmasının sırrı; çalışkanlığı, zekası kadar vicdanı ve cesaretidir. Gazeteciliği yetim hakkını yedirmemek için aralıksız bir mücadeledir.

Tam 6 ay önce sabaha karşı...

Barış Pehlivan telefonuna baktı ve 'Tutuklandılar' dedi. Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, cezaevine götürüldü.

Hülya Kılınç ile hiç tanışmadım. İfadelerinden, Gazeteciler Davası'nın ilk duruşmasındaki sözlerinden, cezaevinden yazdığı haberlerden belli meslek aşkı ve vicdanlı, iyi bir gazeteci olduğu.

Bir gün sonra...

Savcılık tarafından çağırıldığı adliyeye cezaevi çantasıyla gelen Barış Pehlivan tutuklandı.

İki gün sonra...

Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser tutuklanıp Silivri Cezaevi'ne götürüldü.

3.5 ay sonra...

İlk duruşmada üç gazeteci tahliye oldu.

6 ay sonra...

Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Barış Pehlivan, halen ağır tecrit koşullarında hapsediliyor.

***

Gazetecilere mesnetsiz suçlamaları uzun uzun anlatmaya gerek yok. Aklımızla alay eden bir iddianame.

Gazetecilerin hapiste olmasından mutlu olanlara bakmak gerçeği anlamak için yeterli.

Melih Gökçek ve oğlu çok mutlu.

Gazeteciler Davası'nda suçlama konusu haberin yayımlanmasından haftalar önce kanalları Beyaz TV'nin Haber Müdürü'ne talimatı vermişlerdi. Cumhurbaşkanlığı uçağında Erdoğan'a Odatv'yi hedef alan soru sordurdular. Erdoğan cevabına soruya teşekkür ederek başlamıştı.

Osman Gökçek gazetecilere yönelik gözaltı kararlarından bir gece önce televizyonunda Odatv'ye iftiralar attığı özel yayın yapıyordu.

Çünkü Odatv, Gökçeklerin yolsuzluklarını haber yapmıştı. Murat Ağırel, Melih Gökçek'in helikopter vurgununu ve nice akçeli dümenleri yazmıştı.

Pelikan Grubu çok mutlu.

Yayın organlarındaki haberlerle, maaşlı trolleriyle gazetecileri linç etmek için çok çalıştılar. Sabah Gazetesi 'Murat Ağırel'in 15 dakikalık sır görüşmesi' başlığıyla casusluk algısı yaratmak için haber yaptı. 'Sır görüşme' dedikleri Youtube'da halen duran canlı yayına telefon bağlantısı çıktı.

Pelikancılar nasıl mutlu olmasın. Vakıflarına belediyelerden aktarılan milyonlarca doları, devlet içindeki örgütlenmelerini, FETÖ borsalarını anlatan gazetecileri hapsetmeyi başardılar.

Tarikatlar çok mutlu.

Gazetecileri, daha önce kellelerini almakla tehdit etmişlerdi. Çünkü Barışların, Metastaz, Murat Ağırel'in Sarmal kitabı, devlette yuvalanan tarikatlar gerçeğini gözler önüne seriyordu.

Saray çok mutlu.

Tüm çarklarının mutluluğu onun mutluluğu.

Yıllarca emek harcandı gazetecileri susturmak için. Çakma Goebbels'in yönettiği ülkedeki medyanın yüzde 95'i yeter mi? Saray alkışa doyar mı?

Sonuç olarak;

Marvel filmi gibi ülke. Kötüler ve iyiler, ucuz senaryolardaki kadar net.

Ama bizim gerçeğimiz işte.

9 Eylül Çarşamba, saat 09.00...

Gazeteciler Davası'nın ikinci duruşması görülecek.

Yine Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde olacağız.

Çünkü her kumpasta tekrar tekrar yaşayarak öğrendik:

Kötülüğe susmak iyileri yalnız bırakmaktır."

'Gazeteciliğin yargılandığı davada...'

Avukat Hüseyin Ersöz de Cumhuriyet gazetesinin Olaylar Ve Görüşler köşesinde, "Eleştirmek Özgürleştirir" başlıklı ele aldığı yazısında, Odatv'nin hukuksuzca kapalı olmasını ve 9 Eylül günkü duruşmadan bahsetti.

Özgür basının hedefe konulduğunu ifade eden Ersöz, "Eleştirel yayıncılık çizgisi herkesin malumu olan Odatv'ye, BTK kararıyla erişim engeli getirildiği; genel yayın yönetmeni, haber müdürü ve haber Sahibinin tutuklandığı bir davada özgürlük hakkı, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğünün 'defaten' ihlal edildiğini söylemek abartılı bir yorum olmaz" dedi.

"Diğer yandan 'Sızıntı' ve 'Metastaz' gibi 'devlet içinde devlet' uygulamalarını yazan Barış'lar ve 'Sarmal' ile yolsuzlukları kaleme alan Murat Ağırel'in aynı davada bir araya gelmelerini 'tesadüf' görmek, ahmaklıkla eşdeğer bir iyi niyet değil de nedir" diye soran Ersöz, "9 Eylül'de görülecek yargılama, adalet terazisinde basın özgürlüğü ve ifade hürriyetinin değerinin tartılması yanında, ülke insanın 'demokratik yaşam standardının' ölçüleceği bir davaya dönüşmüştür" diye belirtti.

Ersöz ayrıca, "Suç ve suçlunun bulunmadığı, gazeteciliğin yargılandığı davada, değil yarın, derhal olması gereken sadece gazetecilere özgürlüklerinin iadesi değil, aynı zamanda beraat kararı'dır. Ülke insanına soluk aldıracak, demokrasi ve hukuk devletine olan inancı tazeleyecek olan da budur" diye ifade etti.

Hüseyin Ersöz'ün yazısı şu şekilde:

"Bilinen bir söylemdir, "eleştirmek özgürleştirir". Bu sebeple ifade hürriyeti, özgürlükler rejimi demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Ancak siyasi iktidarları çoğu zaman rahatsız eden ve "çizdikleri sınırlar" içinde kullanılmasını bekledikleri de bir alandır.

Özellikle karizmatik liderlik üzerine kurulu bir düzende, parti başkanını "karikatürleştirerek" gülünç gösterecek ya da onun halk üzerindeki "karizmasına gölge düşürecek" bir özgürlük alanı tanınmak istenmez.

Bu durum zamanla "rol model" halinde sadece parti başkanına değil, her kademeye sirayet eden bir yaklaşım haline gelir. Bakanlar, danışmanlar, belediye başkanları ve bürokratlar bu kısıtlamanın kendileri için de uygulanmasını bekler.

Bu da bizi gittikçe daralan bir özgürlük alanına ve "otoriterleşen" yönetime götürür. Eleştiri hoşgörülmez, "devlet düşmanı" olarak yaftalanmanız uzun sürmez. Çünkü parti, devlet; devlet de parti kademelerine hizmet eden bir araçtır. Bugün yaşadığımız da tam olarak budur.

'Gazeteci, sosyal ve siyasi hayatın soluğudur!'

Oysaki, geçmişte statükoya karşı olduğunu söyleyen, baskıcı rejimden yakınan, özgürlüklerin güvencesi olarak kendini gören bir siyasi hareket için ne kadar çelişkili bir durum değil mi? İşte böyle zamanlarda ilk hedef alınan, düşünce adamları ve gazeteciler olur. Vatandaşın "sesi", sosyal ve siyasi hayatın "soluğu" oldukları için. O vakit baskı ve sansür devreye girer.

Devlet ihaleleri ile palazlanan sermaye, önce gazete ve televizyon kanallarını satın alır. "Satılık olmayanların" gelirleri kesilir, cezalar yağdırılır, ekranları karartılır. İnternet medyası için yargı eliyle engelleme kararları, en kolay çözümdür. Bir başka seçenek ise idari tedbir uygulanmasıdır.

BTK'ye yapılan başvuru üzerine sorgusuz sualsiz "erişim engeli" getirilir. Bu tedbirin süreklilik kazanması için Sulh Ceza Hâkimliği'nden alınacak karar "bir günde" çıkar, "yıllar boyu" uygulanır.

'Silivri soğuktur'

Sosyal Medya Yasası ile internetteki fikir beyanları denetim altına alınmaya çalışılır. Buna rağmen "eleştiri" için mecra bulmayı başaran gazeteciye, cezaevi tehdidi devreye girer. Öyle ki, "birkaç ay yatsın aklı başına gelsin" yargılamalarıdır bunlar. Bugün iktidarı eleştiren her söyleme karşı, çekinceyi ifade eden, "Silivri soğuktur" betimlemesi tam da bu sebeple ortaya çıkmıştır.

Bugün "İkinci Odatv Davası" olarak bilinen Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel'in tutuklu; Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser'in ise tutuksuz yargılandığı dava, süreci takip eden her hukukçunun üzerinde uzlaştığı haliyle, "özgür basının" hedefe konulduğu bir yargılama sürecidir.

Eleştirel yayıncılık çizgisi herkesin malumu olan Odatv'ye, BTK kararıyla erişim engeli getirildiği; genel yayın yönetmeni, haber müdürü ve haber Sahibinin tutuklandığı bir davada özgürlük hakkı, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğünün "defaten" ihlal edildiğini söylemek abartılı bir yorum olmaz.

Mahkeme Başkanının muhalefet şerhi

Diğer yandan "Sızıntı" ve "Metastaz" gibi "devlet içinde devlet" uygulamalarını yazan Barış'lar ve "Sarmal" ile yolsuzlukları kaleme alan Murat Ağırel'in aynı davada bir araya gelmelerini "tesadüf" görmek, ahmaklıkla eşdeğer bir iyi niyet değil de nedir?

Davada suçlama konusu yapılan "MİT mensubunun Libya'da şehit düşmesi" hadisesinde, cenazenin kamuoyunun dikkatini çekmeden defnedilmesini eleştiren gazetecilerin, "3 satır haber" ve atılan "1 tweet'le" bırakın tutuklanmasına, "demokratik ülkelerde" haklarında dava açılmasına dahi şahit olmazsınız.

Öyle ki haber içeriğinde şehidin ismi dahi sansürlenirken onları ifşa ile suçlamak, hukukun "araçsallaştırıldığına" delalet etmez mi? Buna kimsenin hakkı yoktur, olmamalıdır.

Davada gelinen aşamada tutukluluk incelemesini yapan mahkeme başkanının, Barış Pehlivan'ın tahliye edilmesi görüşünü yansıtan 31 Ağustos tarihli muhalefet şerhi, isnatların yüzeyselliğini de gözler önüne sermekte. Mahkeme başkanının "delil durumu" ve "atılı suçun sanık lehine vasıf değiştirme ihtimali" mütalaası, aslında ortada "ne suç ne de suçlu var" demenin hukuk dilindeki şekli.

Duruşmaya 9 gün kala yazılan muhalefet şerhi, aslında ilk gün Savcılıkça verilmesi gereken "takipsizlik kararının gerekçesi" olmalıydı. Oysaki adalet sisteminin çözüm bekleyen bu problemi, gazetecilerin "6 ayı aşkın süredir neden özgürlükleri kısıtlanıyor" sorusunun herkesçe bilinen "malum cevabı" aslında.

'Demokratik yaşam standardı ölçülecek!'

Gazetecileri cezaevinde olan, en çok takip edilen haber sitesine erişim engeli getirilen, televizyonların ekranları karartılan, ifade hürriyetinin kullanılması her geçen gün daha ağır yaptırımlara bağlanan, siyasi iktidarı temsil edenlerin sosyal medyadan parmak sallaması ile gazetecilerin tutuklandığı, yaftalandığı, "vatan hainliği" ile suçlandığı bir ülkeye ne "demokrasi" ne de "hukuk devleti" denebilir.

Herkesten daha fazla güvenceye sahip olan gazetecilerin "hukuk güvenliğinin" olmadığı bir ülkede, sıradan vatandaşın temel hak ve özgürlüklerini en geniş şekilde yaşamasını beklemek hayalden öte anlam taşımaz.

İşte bu sebeple 9 Eylül'de görülecek yargılama, adalet terazisinde basın özgürlüğü ve ifade hürriyetinin değerinin tartılması yanında, ülke insanın "demokratik yaşam standardının" ölçüleceği bir davaya dönüşmüştür.

Suç ve suçlunun bulunmadığı, gazeteciliğin yargılandığı davada, değil yarın, derhal olması gereken sadece gazetecilere özgürlüklerinin iadesi değil, aynı zamanda beraat kararı'dır. Ülke insanına soluk aldıracak, demokrasi ve hukuk devletine olan inancı tazeleyecek olan da budur.

*** Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız'ın da özgürlüğüne kavuşması dileğiyle..."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.