SON DAKİKA
Hava Durumu

Kolaylı: RTÜK payının düşürülmesi sevindirici

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı: "Reklam gelirlerinden RTÜK payının düşürülmesi kararı, çok isabetli bir karar. Darbe girişiminin önlenmesinde büyük payı olan yazılı basın kuruluşları da benzer şekilde desteklenmeli"

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2016 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2016 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Kolaylı: RTÜK payının düşürülmesi sevindirici

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, reklam gelirlerinden RTÜK'e ödenen payın yüzde 3'den yüzde 1,5'e düşürülmesinin özellikle yerel televizyon ve radyo kuruluşlarına olumlu yansıyacağını bildirdi.

Kolaylı, yaptığı yazılı açıklamada, aylık reklam gelirleri üzerinden kesilen yüzde 3'lük RTÜK payının televizyonlar ve radyoları ekonomik olarak zorladığını belirtti.

RTÜK payının düşürülmesiyle radyo ve televizyon yayıncılarının giderlerinde önemli bir azalma olacağına dikkati çeken Kolaylı, "RTÜK payının düşürülmesi kararı, çok isabetli bir karar. Darbe girişiminin önlenmesinde büyük payı olan yazılı basın kuruluşları da benzer şekilde desteklenmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Gazetelerde yayımlanan reklamlardan alınan KDV'nin yüzde 18'den yüzde 1'e indirilmesini öneren Kolaylı, şunları kaydetti:

"Basınımızın ekonomik açıdan desteklenmesi için öncelikle ilan ve reklamlardaki KDV oranı yüzde 1'e düşürülmeli. Basın kuruluşları giderleri için yüzde 18 KDV öderken, gazete satışlarından yüzde 1 KDV almaktadır. Aradaki fark basınımızın zarar hanesine yazılmaktadır. Diğer yandan, Basın İlan Kurumu (BİK) şubesi olmayan yerlerde gazete sahipleri tahsilat güçlüğü çekmektedir. Tüm iş ve işlemlerinde devlete karşı yükümlülüklerini tam olarak yerine getiren yazılı basın kuruluşları, kesmiş oldukları resmi ilan faturalarının hem KDV'lerini hem de gelir vergilerini zamanında ödüyor. Ancak kimi yerlerde resmi kurumlardan ilanlarının bedellerini 6 ay, hatta 1 yıl boyunca tahsil edemiyor. Hem 197 Sayılı BİK Kanunu'na hem de ilgili diğer mevzuata aykırı olan bu durum, basın işletmelerine büyük zarar veriyor. Bu nedenle KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesi büyük önem taşıyor."

Basın kuruluşlarının desteklenmesine yönelik atılacak her adımın, sektöre iş imkanı getireceğini belirten Kolaylı, BİK komisyon oranının da yüzde 15'ten yüzde 10'a indirilmesini istedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.