SON DAKİKA
Hava Durumu

Dündar ve Gül'ün bugünkü duruşmasında neler oldu?

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT tırları haberinden dolayı yargılandıkları 'casusluk' davasında mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme tutuksuz yargılamaya devam kararı vererek duruşmayı 22 Nisan'a erteledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2016 18:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2016 18:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Dündar ve Gül'ün bugünkü duruşmasında neler oldu?

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın bugünkü duruşması tamamlandı. Mahkeme duruşmayı 22 Nisan'a ertelerken Dündar ve Gül'ün tutuksuz yargılanmasına devam edilmesine karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren MİT tırları haberi davasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül bugün savunmalar yapıldı.

Geçen duruşmaya az bir zaman kala dava için görevlendirilen savcının talebi üzerine duruşma gizli yapıldı. Duruşma savcısı Dündar ve Gül hakkında yeniden tutuklama talebinde bulunmamış, ancak yurtdışına çıkış yasağının devam etmesini istemişti.

Can Dündar'ın savunmasının tamamlanmasının ardından duruşma savcısına söz verildi ve savcının "Kopuş savunması dinledik" diye sözlerine başlaması üzerine tepkiler yükseldi.

İstanbul Adalet Sarayı'nın 1. katındaki 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunun kapıları açıldı. Bir önceki celse mahkemenin verdiği kapalılık kararı gereği salona sanıklar, avukatları ve yakınlarının dışında kimse alınmadı. Bu doğrultuda özel güvenlik birimleri koridor girişinde kimlik kontrolü ve ellerindeki listeye bakarak salona girişe izin verdi. Bu arada CHP ve HDP'li bazı milletvekilleri de binaya geldi, salona girmek istedi ancak buna izin verilmedi. Mahkemeye duruşmayı izlemek için talepte bulunan milletvekillerinin talebi kabul edilmezken Can Dündar'ın oğlu Ege Dündar ise önce duruşma salonuna alınmazken daha sonra başvurulması üzerine salona alındı.

Bir önceki duruşmayı izlemek üzere adliye gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Sizin orada ne işiniz var?" dediği AB ülkelerinin bazı konsolosları duruşmanın başlamasına kısa bir zaman kalana kadar adliyede görülmedi.

İşte Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşması öncesi adliye önünde yaşananlar:

DÜNDAR'IN OĞLU İÇİN SONRA KARAR ÇIKTI

Can Dündar ve Erdem Gül'ün salona alınması sırasında Dündar'ın oğlu Ege Dündar içeriye alınmadı. Hakim kararıyla sanıkların eşleri, anne ve babaları ile avukatları salona alınabiliyordu. Dündar'ın avukatları Ege Dündar'ın da içeriye alınması için mahkeme heyetiyle görüştü. Talep üzerine mahkeme heyeti Ege Dündar'ın salona alınmasına karar verdi.

Öte yandan Dündar'ın avukatı Bülent Utku, mahkeme heyetiyle yaptığı görüşmenin ardından koridorda bulunanlara bir açıklama yaptı.

Önceki celse duruşmaya giren avukatların sadece bu duruşmaya alınacağını, yetki belgesi olan ve daha sonradan başvuran avukatların alınıp alınmaması yönünde henüz bir karar verilmediğini söyledi. Avukat Bülent Utku, avukat olan bazı milletvekillerinin de vekil olarak başvurduğunu ancak mahkeme heyetinin net bir dille milletvekillerinin talebini reddettiğini söyledi.

Adliye koridorlarında yaşanan hareketlilik duruşmayı izlemeye gelenlerin cep telefonu kameralarına yansıdı.

SAVCI: KOPUŞ SAVUNMASI

Hukukta Sol Tavır Derneği'nin Twitter hesabından Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşmasında yaşananlar aktarıldı. Duruşmada yaşananlar şöyle;

Can Dündar'ın savunmasının tamamlanmasının ardından duruşma savcısına söz verildi ve savcının "Kopuş savunması dinledik" diye sözlerine başlaması üzerine tepkiler yükseldi.

Savcı şöyle devam etti:

"Sizin görüntüleri yayınladığınız dönem farklı bir dönem FETÖ soruşturması başlamıştı. Görüntülerin yayınlandığı dönemde yayın yasağı vardı. Hangi saikle haberlerin yayınlandığını Can Dündar'a soruyorum."

Savcının sorusu üzerine avukatlar, "Böyle bir soru olamaz" diyerek mahkeme heyetine itiraz ederken Can Dündar "Ülkenin Cumhurbaşkanı 'kararları tanımıyorum' diyor; belki biz de buna uyduk ve yayın yasağını tanımadık. Hırsızın koyduğu yayın yasağını tanımıyoruz..." yanıtı verdi.

"ALGI OPERASYONUNUN MERKEZİ: ERDOĞAN!"

Savcının "Avukatınız haberi yapmadan önce sizi 'tutuklanırsınız' diye uyardı, haberi neden yaptınız?" şeklindeki sorusuna ise Can Dündar şöyle yanıt verdi:

"Burada hukuki norm yok siyasi oyun var. Devlet sırrı işlerine geldiği gibi kullanılıyor. Avukatımın uyarısı bu haberlere devletin ve yargının bu haberlere genel yaklaşımı ile ilgili uyarısıdır."

"FETÖ'den size bu haberi yayınlamak için bir teklif veya talep geldi mi?" sorusuna ise Avukat Akın Atalay tepki göstererek "Savcılık dava açıldıktan sonra dosya ile ilgili soruşturmaya devam edemez. Bu görev mahkemenindir" dedi.

Savcının ardından bu kez Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatı sorulara başladı. Erdoğan'ın avukatının "Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiğine dair yapılan algı operasyonunun merkezi nedir sizce?" sorusuna Can Dündar "Recep Tayyip Erdoğan" yanıtını verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.