SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇGD ödülleri sahiplerini buldu

ÇGD Genel Başkanı Abakay, düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü konusunda karşılarına çıkan kim olursa olsun mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2013 22:52
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2013 22:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
ÇGD ödülleri sahiplerini buldu

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi'nin 2012 Gazetecilik Ödülleri '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı'nda sahiplerine verildi.

Bursa Basın Kültür Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, gazetecilere önemli haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 52 yıl önce kabul edildiğini ancak aradan geçen zamanda köprünün altından çok sular geçtiğini ifade etti.

Gazetecilerin haklarının tek tek ellerinden alındığını belirten Abakay, "Gazetecilerin özellikle sendikal hakları ve sendikal örgütlülüğü yok edilme sürecine sokuldu ve hala Türkiye, tutuklu gazeteciler bakımından dünyada 1. sırayı işgal etmektedir'' dedi.

Cezaevinde bulunan bütün gazetecilerin serbest bırakılmasının ÇGD'nin talebi olduğunu dile getiren Ahmet Abakay, şöyle devam etti:

''52 yıl önce gazete patronları, 212 sayılı yasanın çıkmasına karşı çıktılar ve boykot yaptılar. Ama o dönemin gazetecileri, gazete yöneticileri ve önemli görevlerde bulunan gazetecileri kendi gazetelerini çıkartarak buna çok anlamlı yanıt verdiler. Bundan sonra da, bugün de ÇGD'nin misyonu olarak biz, düşünceyi düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü konusunda karşımıza çıkan kim olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz.''

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay

ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Bülent Sezgin de bugünün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu, ancak kutlanmaya değer bir durum olmadığını, o nedenle bugünü dayanışma günü olarak kabul ettiklerini söyledi.

2012 yılının da Türkiye'de gazetecilik mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir yıl olduğunu belirten Sezgin, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün, yayımladığı raporda, Türkiye'yi 'Gazeteciler için en büyük cezaevi' olarak nitelendirdiğini hatırlatarak,  "Basın özgürlüğüne yönelik baskıcı tutum ve davranışlar bir yana, Türkiye'deki gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarında bir iyileşme sağlanamadı" dedi.

Gazeteci Ahmet Şık'a 'onur ödülü' verildi

AHMET ŞIK'A ONUR ÖDÜLÜ

Konuşmaların ardından ÇGD yarışmasında jürinin seçtiği 7 gazeteciye ödülleri verildi.

TV Görüntü'de DHA'dan Faruk Kahraman, TV Haber'de Line TV'den Kübra Ulutaş, Genel Haber'de Olay Gazetesi'nden Halil Özçoban, Ekonomi'de Bursa Hakimiyet Gazetesi'nden Kadir Güzel, Spor haberi ile fotoğraf dalında Olay Gazetesi'nden Erkan Sağlık, Mizanpaj'da Bursa Hakimiyet Gazetesi'nden Raif Alan ve Magazin'de Olay Gazetesi'nden Ünal Özbay ödüllerini aldılar.

Törende; yazdığı kitap nedeniyle bir süre cezaevinde yatan gazeteci Ahmet Şık'a 'onur ödülü', termik santral yapımına karşı başarılı bir mücadele veren Keles'in Kozağacı köylülerine 'özel ödül', Aktif İnternet Medyası Derneği'ne de (AKİMED) 'mesleki dayanışma ödülü' verildi.

'Onur ödülü'nü ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Bülent Sezgin'den alan Ahmet Şık, ödülü Zonguldak Kozlu'da yaşamını yitiren maden işçilerinin onuruna aldığını ve onlara adadığını söyledi.

Kozağacı köylüleri de köylerinde termik santral yapımına sonuna kadar karşı duracaklarını bildirdiler.

Ödül törenine Bursa Vali Yardımcısı Vedat Müştüoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Nuri Kolaylı da katıldı.

Kozağacı köylüleri ÇGD'nin 'özel ödül'üne layık görüldü

AKİMED'e verilen 'dayanışma ödülü'nü Başkan Özcan Yazıcı CHP eski Bursa Milletvekili Kemal Demirel'den aldı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.