SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

AGSYD: Gazetecilik güvencesiz meslek haline geldi

Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD), gazetecilerin sahipsiz kaldığı ve gazeteciliğin en güvencesiz meslek haline geldiğini belirtti.
Haber Giriş Tarihi: 09.01.2022 16:51
bursaport.com

Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD) Genel Merkez Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Açıklamada, gazetecilerin sahipsiz kaldığı ve gazeteciliğin en güvencesiz meslek haline geldiği vurgulandı. Halkın haber alma hakkının büyük yara aldığına işaret edilen açıklamada, gazeteciliğin kamusal sorumluluk ilkesinin de yok sayılmaya başlandığı ifade edildi. 

"SEKTÖRDE İŞSİZLİK KARTOPU GİBİ BÜYÜYOR"

AGSYD’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Kazanılan hakların neredeyse tamamı adeta buhar olup uçtu. O nedenledir ki artık 10 Ocak’lar, gazeteciler ve meslek kuruluşları tarafından bayram ya da seyran olarak kutlanmıyor. Tam tersine, meslekteki olumsuz gelişmeler nedeniyle ‘Dayanışma Günü’ olarak anılıyor. Günümüzde ise gerek çalışamayan gazetecilerin sayısının onbinleri aşması, gerekse her şeye rağmen çalışmaya devam edebilen basın emekçilerinin açlık ve yoksulluk sınırlarının gerisinde bırakılması, durumun gerçekten çok vahim ve bir o kadar da hazin bir noktaya geldiğini ortaya koyuyor.

AGSYD olarak, yıpranma paylarının eski haline kavuşturulması ve iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere; diğer tüm özlük hakların bütünüyle yeniden kazanılması ve basın özgürlüğünün evrensel kriterler ışığında yeniden tesis edilmesi için güç birliğinin zaman geçmeden yapılması gerektiğine inanmaktayız.

"BASINDA YÜZ YILIN SAHİPSİZLİĞİ YAŞANIYOR"

Bizler, Anadolu’nun gerçek temsilcisi medya emekçileri olarak, elimizi taşın altına koymaya her zaman hazır olduğumuzu özellikle vurgulamak istiyoruz. Aynı zamanda, tüm meslek kuruluşlarının da artık mutlaka güçlü bir dayanışma içine girmeleri gerektiğini yüksek sesle dile getiriyoruz. Şu gerçeği görüyoruz ki; özellikle yazılı basında yaşanan ve çok sayıda gazetenin kapanması, yüzlerce gazetecinin de işsiz kalmasıyla sonuçlanan trajik gelişmeler, meslektaşlarımızda çok büyük travmalar yaratıyor. Neredeyse yüz yılın sahipsizliğini yaşayan gerçek gazeteciler, son yıllarda da teknolojik değişime kurban edilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyorlar.

"GÜÇ BİRLİĞİ ŞART OLDU"

Gazetecilik, ülkemizde en zor yapılabilen görevlerden biri haline gelmiştir. Çok güç koşullarda yaşam mücadelelerini sürdürme çabasında olan meslektaşlarımız, bugün aynı işe ne kadar daha devam edip edemeyeceklerini dahi bilmiyorlar. Böylesine güç şartlarda çalışan meslektaşlarımızın sorunlarının kolay çözülemeyeceğinin de bilincindeyiz. Ancak meslekte en azından asgari müştereklerde ortak hareket edilip, güç birliği yapılırsa, problemlerin büyük ölçüde çözülebileceğine inanıyoruz. Meslektaşlarımızın çoğuna maalesef asgari ücret bile çok görülmeye başlandı. Daha kötüsü ise onbinlercesi çalışma olanağı bile bulamıyor. Hal bu ki gazetecilik, halkın gerçeklere öğrenebilmesi için yapılması gereken anlamlı bir kamu görevidir ve medyada mutlaka mümkün olan en ideal çalışma şartları sağlanmalıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar