SON DAKİKA
Hava Durumu

'Zamanın Ruhu: Mavi' Uluslararası Seramik Bienali Bursa’da

Türk Seramik Derneği (TSD) tarafından Durma Sanat ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Seramik Bienali 20 Ekim-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2022 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 13.10.2022 22:22
https://www.bursaport.com
'Zamanın Ruhu: Mavi' Uluslararası Seramik Bienali Bursa’da

Binlerce yıllık seramik geleneğini yaşatan ülkemizde çağdaş seramik sanatının diğer sanat disiplinleri arasındaki ayrıcalıklı yerini vurgulamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Seramik Bienali 20 Ekim- 20 Kasım 2022 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek. Türk Seramik Derneği (TSD) tarafından Durma Sanat ana sponsorluğunda düzenlenen Bienal’in bu yılki ilk edisyonunun ana teması “Zamanın Ruhu: Mavi”.

Küratörlüğünü Mutlu Başkaya, Fatma Batukan Belge ve İlhan Marasalı’nın yaptığı Uluslararası Seramik Bienali’nin sergileri ve etkinlikler Bursa Mimarlar Odası BAOB Yerleşkesi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi bahçesi, ÇEK Sanat Vakfı galerisi, Hilton Oteli fuayesi ve bahçesi, Akeramos Sanat Merkezi ve Turgut Tuna Çini Çiftliği olmak üzere çeşitli mekanlara yayılacak.

Kente yayılan seramik sergileri

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Seramik Bienali kapsamında beş sergi izlenecek. İlki bienalin ana sergisi niteliğindeki “Zamanın Ruhu: Mavi”. Yüze yakın seramik sanatçısının bu tema kapsamındaki yapıtları Mimarlar Odası’nın BAOB Yerleşkesi’ndeki salonunda yer alacak. İkinci sergi Hacettepe Üniversitesi’nin Macsabal Heykelleri Koleksiyonu ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin bahçesinde gösterilecek. Bir diğer sergi Türkiye Seramik Federasyonu’nun “Zamanın İzinde” başlıklı koleksiyonundan oluşuyor. Çağdaş Türk seramiğinin tüm kuşaklarından sanatçıların yapıtlarından oluşan bu değerli koleksiyon Hilton Oteli’nin fuayesinde sergilenecek. Ayrıca Hilton Oteli’nin bahçesinde de yine Macsabal heykellerinden bazıları yer alacak. Bienal’in onur sanatçıları Prof. Beril Anılanmert ve Kim Yong Moon’un çalışmaları Akeramos Sanat Merkezi’nde açılacak özel bir sergide sunulacak. ÇEK Sanat Merkezi ise genç sanatçı adaylarının çalışmalarından oluşan “Düşler ve Arabalar” seramik sergisine evsahipliği yapacak. Bursa Uludağ, Bilecik Şeyh Edebali, Hacettepe ve Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinden Seramik bölümü öğrencilerinin çalışmaları görülebilecek.

Koreli sanatçıdan performans

Bienalin iki onur sanatçısı var; biri seramik sanatçısı ve akademisyen Prof. Beril Anılanmert, diğeri de Koreli sanatçı Kim Yong Moon. Beril Anılanmert “Yaşamı Renk ve Tonlar ile Algılamak” başlıklı bir konuşma yapacak. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders veren Kim Yong Moon ise açılış sırasında bir performans sergileyecek ve seramik karoları izleyicilerin önünde boyayacak.

Zamanın Ruhu: Mavi

Bienalin ana temasını “Zamanın Ruhu: Mavi” olarak belirleyen küratörler Mutlu Başkaya, Fatma Batukan Belge ve İlhan Marasalı bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Renk, günümüzde önemli bir iletişim biçimi, düşünceleri ve duyguları ifade etmenin bir yolu. Sadece sanatta değil, yaşamın tüm alanlarında renklerin etkisi göz önüne alınıyor. Küresel renk otoritesi Pantone Renk Enstitüsü de 2022 için veri tabanında olmayan yeni bir ton yarattı: Sükunetle ortaya çıkan bu mavi kişisel yaratıcılığı vurguluyor ve cesaretlendiriyor, içindeki kırmızı ise heyecan ve dinamizm katıyor. Tüm dünya pandeminin etkisiyle dönüştürücü bir dönemden geçti; kavramlar ve yaşam standartları değişti; fiziksel ve dijital yaşamlar iç içe girdi. Yapay zeka ve dijital dönüşümün damga vurduğu çağımızın zeitgeist’ine uygun bu mavi bizim için de yola çıkış noktası oldu. Bu kırmızı-mor tabanlı mavi ile seramik sanatçılarımızın yaratıcılıklarının buluşmasından harika fikirler ve özgün yapıtlar doğabileceğini düşündük. Seramik tarihinde en çok kullanılan ve ayrı bir yeri olan mavinin çağdaş seramik sanatındaki yansımalarını görmek istedik.”

Küratörler ayrıca insan enerjisinin en büyük kaynağının umut olduğunu vurgulayan Alman düşünür Robert Havemann’a gönderme yaparak “Hayata canlı, neşeli bir tavırla, iyimserlik ve umutla baktığımız zaman enerji dolabiliriz. Zor zamanlardan geçiyor olmamız yılgınlığa düşürmemeli bizi. Toplumsal iyileşme yolunda çok büyük bir desteğimiz var: Sanat ve yaratıcılık. Çağdaş seramik sanatçılarımızın 2022 yılının rengi mavi ile hepimizi umuda taşıyacağına inanıyoruz!” diyorlar.

Etkinlikler tüm ay boyunca sürecek

Uluslararası Seramik Bienali sergilerinin açılış seremonileri iki gün sürecek olsa da bienal etkinlikleri tüm aya yayılacak. Seramik sanatçılarının atölye çalışmaları ve seramik konulu söyleşiler gerçekleştirilecek. Bienal süresince gerçekleştirilecek konuşmalar şöyle: “Seramik ve Çağdaş Sanat”- Emre Zeytinoğlu, “Mavi-Beyaz Seramikler Ekseninde Osmanlı, Uzakdoğu ve Avrupa Etkileşimleri”- Fatma Batukan Belge, “Çiniden Porselene”- Turgut Tuna, “Çiniye Adanmış Bir Ömür Turgut Tuna”- Figen Özden, “Bursa’da Çağdaş Seramik Sanatının Gelişimi”- Canan Temizelli, “Seramik Eğitimi”- Tülin Öztürk, “Sanatçının Yolu- Sanat Konuşmaları 1”- Yasemin Sungur, “Seramik Üretim Sürecinde 3 Boyutlu Yazıcıların Kullanımı ve Sanatsal Öneriler”- Emre Can. Ayrıca Bursalı seramik sanatçıları atölyelerinde özel çalışmalar düzenleyecekler. Bunlar; “Tabak üzerine Uygulamalar”- Figen Özden, “Seramik Çamur Şekillendirme Temel Teknikleri”- Canan Temizelli, “Cuerda Seca/ Black Line Tekniği”- Arzu Karayel, “Çocuk Seramik Atölyeleri”- Huri Aykut Ülker.

Bienal süresince gerçekleştirilecek konuşmalar şöyle:

“Seramik ve Çağdaş Sanat”- Emre Zeytinoğlu, “Mavi-Beyaz Seramikler Ekseninde Osmanlı, Uzakdoğu ve Avrupa Etkileşimleri”- Fatma Batukan Belge, “Çiniden Porselene”- Turgut Tuna, “Çiniye Adanmış Bir Ömür Turgut Tuna”- Figen Özden, “Bursa’da Çağdaş Seramik Sanatının Gelişimi”- Canan Temizelli, “Seramik Eğitimi”- Tülin Öztürk, “Sanatçının Yolu- Sanat Konuşmaları 1”- Yasemin Sungur, “Seramik Üretim Sürecinde 3 Boyutlu Yazıcıların Kullanımı ve Sanatsal Öneriler”- Emre Can.

Canan EKİNCİ YILMAZ - Huri AYKUT ÜLKER - Fatma BATUKAN BELGE

Açılış Programı
20 Ekim 2022, Perşembe / Bursa Mimarlar Odası BAOB Yerleşkesi:
14.00: Piyanist Ezgi Aykanat dinletisi
15.00: Prof. Beril Anılanmert konuşması; “Yaşamı Renk ve Tonlar ile Algılamak”
16.00: Kim Yong Moon, “Macsabal video sunum” / Hilton Bursa Oteli:
19.00: “Zamanın İzinde” TSF Koleksiyonu sergisi açılışı
            Onur sanatçıları Prof. Beril Anılanmert ve Kim Yong Moon’a plaket takdimi
           “Seramiğe Adanmış Bir Ömür” Onur Ödülü’nün Turgut Tuna’ya takdimi
            Kim Yong Moon ve Kim Hyekyoung’un Performansı, “Nimet”
            Çok Sesli Müzik Topluluğu Trio dinletisi

21 Ekim 2022, Cuma / Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi:
11.00: “Hacettepe Üniversitesi Macsabal Heykelleri Koleksiyonu” sergisi açılışı
12.00: Mutlu Başkaya konuşması; “Macsabal Heykelleri”  

21 Ekim 2022, Cuma / ÇEK Sanat Merkezi:
14.00: “Düşler ve Arabalar” öğrenci çalışmaları sergisi açılışı 
15.00: “Üniversitelerde Seramik Eğitimi” Paneli, Konuşmacılar: Prof. Beril Anılanmert, Prof. Candan Dizdar Terwiel, Prof. Sevim Çizer, Turgut Tuna - Moderatör: Aysun Çölbayır

21 Ekim 2022, Cuma / Akeramos Sanat Galerisi:
18.00: Beril Anılanmert- Kim Yong Moon sergi açılışı

22 Ekim 2022, Cumartesi / Turgut Tuna Çini Çiftliği:
12.00: Kim Yong Moon Performansı, “Topraktan...”

22 Ekim 2022, Cumartesi / ÇEK Sanat Merkezi:
16.00: Yazar ve eğitimci Yasemin Sungur konuşması, “Sanatçının Yolu”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.