SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'de perdeler barışa açıldı

5. Nilüfer Tiyatro Festivali, 'Seyirci Kalma' sloganıyla perde açtı. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Müzikli Gala ile yapılan açılışta konuşan Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem "Geleceğimize vereceğimiz hesabı düşünerek seyirci kalamayız" dedi. Gecede ünlü sanatçı Zuhal Olcay da sahne aldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2016 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2016 13:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Nilüfer'de perdeler barışa açıldı

Türkiye'den ve yurtdışından ünlü oyunları Bursalı izleyici ile buluşturacak olan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Nazım Hikmet Kültürevi'nde düzenlenen gala ile 'perde' dedi.

28 Nisan'a kadar her gün en az bir oyunun sahneleneceği Nilüfer Tiyatro Festivali'nin Müzikli Galası tiyatroseverlerin akınına uğradı.

Supervizorlığını Engin Alkan'ın yaptığı Müzikli Gala gecesine katılanlar unutulmaz bir müzik ziyafetine tanık oldu. Gecede Şef Burak Tüzün'ün yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, belleklerde unutulmaz izler bırakan yerli ve yabancı müzikallerin seçkin eserlerini, tiyatro ve müzik dünyasının önemli ismi Zuhal Olcay, sanatçı Başak Zengin Kayabınar, Bilkent Üniversitesi öğrencileri ve Nilüfer Belediyesi "Tiyatro" işbirliği ile birlikte seyirciyle buluşturdu.

Sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Güner Özkul'un üstlendiği Müzikli Gala gecesine Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Nilüfer Belediyesi Başkanvekili Fırat Emiroğlu, Başkan Yardımcıları Turgay Erdem, Yalçın Işıkyıldız ve Bukle Erman ile Nilüfer Belediyesi Meclis üyelerinin yanı sıra ve çok sayıda davetli katıldı.

Unutulmaz müzikallerin büyük bir ustalıkla sahnelendiği gala gecesinde Türk tiyatrosunun emektar isimleri de unutulmadı.

"Perdeler hiç bir zaman kapanmayacak"

'Tiyatroya gönül veren tüm emekçilere selam olsun' diyerek açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, herkesin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutladı. Erdem, "Tiyatro dünya döndükçe var olacak ve bu perdeler hiçbir zaman kapanmayacak. 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, gündemin tüm ağırlığı, kayıplarımızın içimizde yarattığı büyük boşluk ve insanın en doğal güdüsü olan korkuyla bu kadar sık yüzleştiği şu günlerde 'Seyirci Kalma' diyerek açılıyor. Nilüfer Belediyesi olarak, kentlerin yaşamın tüm dinamiklerini kapsamasından hareketle seyirci kalmamanın bizleri bu duyarlılıkla farklı kılacağı bilincindeyiz" dedi.

Son zamanlarda yaşanan olayların endişe verici olduğunun altını çizen Turgay Erdem, "En temel haklarımız seyirci kalmaya değil, sahip çıkılmaya ihtiyaç duyuyor. Bugün yaşama hakkımız, güvenli bir yaşam hakkımız başta olmak üzere düşünme, konuşma, tartışma, eleştirme ve hatta yorumlama hakkımız konusunda derin endişeler duymaya başladık. O nedenle üzerimizdeki sorumluluğu sahiplenerek geleceğimize vereceğimiz hesabı düşünerek seyirci kalamayız" diye kaydetti.

Turgay Erdem, "Bugün tüm insanlığa tehdit haline gelen savaşa, teröre, şiddetin her türlüsüne, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına, hak ve hukuk ihlallerine yönelik söyleyecek bir sözümüz olmalı. Tabi ki bunları söyleyecek ortamlarımız da olmalı. Barışa ve iyiliğe dair inancımızı da umudumuzu yitirmeden, seyirci kalmadan aşka, doğaya, eğlenmeye, gülmeye, sokaklarda özgürce yürümeye, yaşam hakkına selam olsun diyorum. Başta değişimi yönettiğimiz bu kentte verdiği destekle adımlarımızı sağlam atmamızı sağlayan siz değerli Nilüferliler olmak üzere, 5. Nilüfer Tiyatro Festivali'nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

32 günde 115 temsil

28 Nisan'a kadar devam edecek olan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali'nin koordinatörlüğünü üstlenen Emre Feza Soysal da Nilüfer Belediyesi tarafından iki yılda bir düzenlenen Tiyatro Festivali'nin Türkiye'nin en kapsamlı Tiyatro Festivali olduğuna dikkat çekti. 32 gün içerisinde 115 temsil gerçekleşeceğini kaydeden Soysal, festival kapsamında 3 konser, 1 sergi ve çeşitli atölyeler düzenleneceğini söyledi. Feza Soysal, "Bunları organize ederken çok kalabalık olmayan ama ciddi bir ekiple çalışıyoruz. Başkalarının bunu yapamamasının nedeni bu ekiplerin olmaması değil Mustafa Bozbey gibi bir başkanlarının olmaması. Bütün bunlar onun sayesinde oluyor" dedi. Emre Feza Soysal, biletler çıkar çıkmaz bir günde 12 bin bilet alan izleyicilere de teşekkür etti.

Unutulmaz müzikaller büyüledi

Konuşmaların ardından devam eden müzikli galada seyirciler seçkin müzikallerle keyifli anlar yaşadı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın eşliğinde Bilkent Üniveristesi öğrencileri ve Nilüfer Belediyesi "Tiyatro"nun genç oyuncuları başarılı yerli ve yabancı müzikalleri başarılı bir performansla sahneledi.

Ulusal Bildiriyi Feyha Çelenk okudu

Oyuncu ve yönetmen ve aynı zamanda gecenin supervizorlığını üstlenen Engin Alkan'ın da sahne aldığı gecede Zeliha Berksoy'un kaleme aldığı Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi'ni Feyha Çelenk okudu. "Karanlık bir çağda yaşıyoruz. Nasıl bir çağ bu? Oyunun adı: insanlık dramı" sözleriyle başlayan bildiride "Shakespeare'in dediği gibi, "Doğduğu günde, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek, çağımızın ne olup ne olmadığını ortaya koymak" ifadeleri yer aldı. Çelenk'in okuduğu bildiride "Çağımızın tiyatrosu bilimsel olmak durumundadır. Toplumda gelişmişliğin, aydınlığın kanıtı tiyatronun nerede durduğudur. Tiyatroların yaşatılması ve yaygınlaştırılmasının ötesinde, başta izleyiciyi kucaklayacak birikimde tiyatro binalarının inşa edilmesi, sanatçılar için yeni yapılanmalar sağlanması ve böylece yurt sathında tiyatroların geliştirilmesi zorunludur. Tiyatro yönetiminde çağını yakalayan ve toplumuyla buluşturan yetkin yöneticilerin görev alması kaçınılmazdır" sözleriyle tiyatroya ilişkin beklentilere yer verildi

Gecenin finali Zuhal Olcay'dan

Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi'nin okunmasının ardından ünlü tiyatro ve ses sanatçısı Zuhal Olcay sahne aldı. Usta sanatçı seslendirdiği parçalarla seyirciye müzik ziyafeti yaşattı.

İzleyicinin ayakta alkışladığı Zuhal Olcay'ın orkestra eşliğinde verdiği mini konserin ardından tüm sanatçılar sahnede buluştu. Nilüfer Belediye Başkanvekili Fırat Emiroğlu, Başkan Yardımcısı Turgay Erdem ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti.

Seçkin oyunlar izleyici ile buluşuyor

5. Nilüfer Tiyatro Festivali, 28 Mart Pazartesi günü Bizim Tiyatro'nun sahneleyeceği Yargı ile başlıyor. 31 Mart ve 1 Nisan'da Haldun Dormen'in rol aldığı Müfettiş isimli oyun Nazım Hikmet Kültürevi'nde izleyici ile buluşacak.

1 ve 2 Nisan'da da Tiyatro İstanbul'un "Anlatılan Senin Hikayendir" isimli oyunu tiyatroseverler için "perde" diyecek.

Seçkin eserlerini Nilüfer Tiyatro oyuncuları, Zuhal Olcay, Başak Zengin Kayabınar ve Bilkent Üniversitesi öğrencileri ile birlikte sahnelendiği gecede Zeliha Berksoy'un kaleme aldığı Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi'ni Feyha Çelenk okudu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.