SON DAKİKA
Hava Durumu

Myrleia Antik Kenti için destek çağrısı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde Myrleia Antik Kenti üzerine yapılmak istenen alışveriş merkezine tepkiler arttı. Myrleia Antik Kent Platformu, "2 bin 700 yıllık tarih için nöbetteyiz! Myrleia Antik Kenti Platformu olarak bizler, 2012 yılından bu yana sürdürülen talana, yeni bir eylem planıyla karşılık veriyoruz. Tarihi AVM ile örtme projesine karşı bu kentin değerlerini savunan tüm kentlilerden destek bekliyoruz" çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2018 22:08
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2018 22:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Myrleia Antik Kenti için destek çağrısı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde Myrleia Antik Kenti üzerine yapılmak istenen alışveriş merkezine Bursa Barosu, Mudanya Belediyesi ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından tepki geldi. 

Myrleia Antik Kent Platformu, Mudanya Tarihine ve Geleceğine Sahip Çıkanlar Platformu, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Bursa Barosu, DOĞADER Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Mudanya Belediyesi, Bursa Kent Konseyi Arkeoloji Çalışma Grubu, Bursa Tabip Odası, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilciliği ve KESK Bursa Şubeler Platformu'ndan ortak açıklama yapıldı. 

Myrleia Antik Kenti üzerinde yapılmak istenen AVM'nin inşaat çalışmasına 2012'den bugüne kadar çok sayıda basın açıklaması yapıldığı ve yürüyüş düzenlendiği belirtilen açıklamada,  Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kararı'na açılan davanın kazanılmasıyla inşaatın iptal edildiği belirtildi. Temyize gönderilen dava kararının bozularak geri gönderildiği söylenen açıklamada, 2017 yılında bilirkişilerin hazırladığı raporla mahkeme, davayı aleyhte karar verdi. İkinci kez temyize gönderilen davanın, yargılama süreci devam ederken, 3. Derece Arkeolojik SİT Alanı ilan edilen bölgede antik kente ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. 

Öte yandan yer sahibi Hüseyin Özdilek'in çıkarılan İmar Barışı'ndan yararlanarak AVM'yi açabilmek için Yapı Kayıt Belgesi aldığı belirtilen açıklamada, "2 bin 700 yıllık tarih için nöbetteyiz! Myrleia Antik Kenti Platformu olarak bizler, 2012 yılından bu yana sürdürülen talana, yeni bir eylem planıyla karşılık veriyoruz. Tarihi AVM ile örtme projesine karşı bu kentin değerlerini savunan tüm kentlilerden destek bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

"MYRLEİA ANTİK KENTİ'NE SAHİP ÇIK!"

Myrleia Antik Kent Platformu'ndan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"M.Ö. 670 yılında İyonya'dan gelen Koloponhonlu kolonistler tarafından kurulan Myrleia, bugün 2 bin 700 yıllık tarihiyle bir AVM inşaatına hapsedildi. 
2010 yılında Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle o zaman doğal yapısında olan alanda yapılan bilimsel inceleme ve ön kazılarda, ciddi buluntular olduğu belirtilmiş ve alanın Tarihsel SİT sınıfının yükseltilmesi talep edilmişti. Ancak bu rapor 2 yıl boyunca sümen altı edildi. Bölge; 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı kapsamına alınması gerekirken, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 3. Derece Arkeolojik Alan kapsamına alınmıştı. Müzeler Müdürlüğü ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu görevini yerine getirmeyince bu alan, plan değişikliği ile "Ticaret Alanı" ilan edildi. 13 Nisan 2012'de Myrleia Antik Kenti üzerinde KİPA AVM bir inşaat çalışması başlattı. Mudanyalılar ve içlerinde Mudanya Belediyesi, Bursa Barosu, akademik odalar ve derneklerin bulunduğu kurumlar, tarih katliamına ciddi tepki gösterdi. Myrleia Antik Kent Platformu adıyla çok sayıda basın açıklaması, yürüyüş düzenlendi.

Tarih katliamına izin veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kararı'na dava açıldı. Açtığımız davaya atanan bilirkişi haklılığımızı kanıtladı ve 2014 Aralık ayında dava Platformun, Mudanya'nın Bursa'nın ve tarihsel geçmişin zaferi ile sonuçlandı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun verdiği karar iptal edildi. Kültür Bakanlığı, kendi varlık nedenine ihanet ederek kazandığımız davayı temyize taşıdı. Bu sırada tarih katliamına neden olan AVM'yi Bursa'da Bursalıların teveccühüyle büyüyen Özdilek satın aldı. 24 Mart 2016'da daha önce alışık olmadığımız bir şey gerçekleşti. Temyizdeki davamıza bakan Danıştay 14. Daire kazandığımız dava kararını BOZARAK geri gönderdi. Dosya davayı kabul eden mahkemeye geri döndü ancak heyet değişmişti. Keşfe karar veren Mahkemenin atadığı bilirkişiler özel seçilmiş gibiydi. Üç kişilik bilirkişi heyetinden biri Hasankeyf'i sulara gömen bilirkişi raporunu imzalayan kişiydi. Diğeri TOKİ için Spragon Antik kentini yok sayan rapor hazırlamıştı. Üçüncüsü çalıştığı kurumun aleyhine açılan bir davada kanunlara aykırı olarak bilirkişi olarak yer almıştı. Beklediğimiz gibi bilirkişilerin raporu aleyhimize geldi ve davamıza bakan mahkeme 12.07.2017 tarihinde davayı aleyhimize sonuçlandırdı.

O kararla kaybettiğimiz davayı bu kez biz temyize taşıdık. Danıştay davayı bir kez daha bozdu. Bozma gerekçesi tam da bizim dilekçemizde belirttiğimiz gibi dava konusu ile bilirkişi olarak atanan kişilerin görev alanlarının uyumsuzluğuydu. Yerel mahkeme kararları Danıştay tarafından bozulurken, alana ilişkin yargılama süreci halen devam etmekte... Diğer yandan söz konusu alanın güneyinde, yine 3. Derece Arkeolojik SİT Alanı'nda başlatılan kazı işlemleri sırasında da antik kente ait kalıntılar ortaya çıkarılmış ve bu alan Mudanya Belediyesi tarafından plan değişikliği ile Arkeopark alanına alınarak halka açılması için çalışmalara başlanmıştır. Dolayısıyla 2 bin 700 yıllık geçmişi olan Myrleia Antik Kenti'nin kalıntılarını hapseden AVM'nin varlığını sürdürmesi tarihi talandan başka bir şey değildir. Bu alanın kamu eline geçerek kazı çalışmalarının da tamamlanması ile birlikte halka açılması, gerek Mudanya gerekse ülke ve bölge açısından çok büyük önem taşımaktadır.

"HAVLU HAMAMDA, MYRLEİA YERİNDE GÜZEL"

Hal böyleyken, yer sahibi Hüseyin Özdilek, çıkarılan İmar Barışı'ndan yararlanarak AVM'yi açabilmek için Yapı Kayıt Belgesi almıştır. Dava süreci devam eden Myrleia Antik Kenti için İmar Barışı'ndan yararlanarak Yapı Kayıt Belgesi alınması, kamu vicdanını bir kez daha yaralamıştır.

Bursa'da doğan, Bursalıların teveccühüyle büyüyen ve katrilyonla ölçülebilen bir servete sahip olan Özdilek, AVM'yi açma ısrarıyla kendisini var eden topraklara ihanet etmektedir. Özdilek bilmelidir ki binlerce yıllık Mudanya'nın tarihi ile birlikte kendi tarihini de AVM'nin altına gömecektir.

Bizler inanıyoruz ki kazandığımız ilk davada olduğu gibi adalet yerini bulacak. Tarih katledilerek yapılan AVM'nin haksızlık hukuk tarafından da onaylanacak.

Mudanya'da toprağın altında yatan tarihsel zenginliği, Myrleia'nın sermayenin ve bireylerin özel çıkarları doğrultusunda yok edilmesine bundan sonra da izin vermeyeceğiz.

2 bin 700 yıllık tarih için nöbetteyiz! 

Myrleia Antik Kenti Platformu olarak bizler, 2012 yılından bu yana sürdürülen talana, yeni bir eylem planıyla karşılık veriyoruz. Tarihi AVM ile örtme projesine karşı bu kentin değerlerini savunan tüm kentlilerden destek bekliyoruz.

TARİHİ TALANA KARŞI NÖBETTEYİZ 
HAVLU HAMAMDA, MYRLEİA YERİNDE GÜZEL"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.