SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Müşküle’de Nazım Hikmet’i anma etkinliği

Dünya şairi Nazım Hikmet Ran, Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin düzenlediği etkinlikle anıldı.
Haber Giriş Tarihi: 06.06.2022 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2022 13:55
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 5 Haziran pazar günü İznik Müşküle’de Türk ve dünya şiirinin büyük ustası Nazım Hikmet’i Anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte,TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Elif Öztürk, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İhsan Taşkınsel, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuray Yılmaz Gültekin konuşma yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği Başkanı Turan Yılmaz, tüm katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. Ardından, Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği Sekreteri Tarık Demiray konuşma yaptı. Demiray konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Haziran 1963 yılında sürgünde yitirdiğimiz şair, romancı, düşünür, çevirmen cezaevindeyken bile işçisini köylüsünü aydınlatmaya, örgütlemeye çalışan yurtsever bir devrimci ozan olan Nazım Hikmet Ran'ın onun yetiştirdiği köylümüz İsmail Başaran’ı, Fevzi Kavuk’u, birlikte omuz omuza mücadele eden, açtıkları bu yoldan mücadeleyi büyüten daha onlarca yoldaşımız var bu mücadele yitirdiklerimiz var, zindanlarda olanlar var. Bugün buraya katılamayan var, hepsini şahsım ve Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği ve Müşküle Köyü olarak sevgi ve saygıyla anıyoruz."

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Elif Öztürk, Müşküle Kültür, Çevre ve Düşünce Derneği ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ne bu etkinliği düzenledikleri için teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Bütün yaptığımız işlerde de ülkemize, topluma, doğaya, kültüre sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşte bu noktada yolumuz Nazım Hikmet ile ve diğer devrimci yazar ve ozanlarla birleşiyor. Onlardan çok şey öğrendik, onlarda kendimizi buluyoruz. Mesleğimizi yaparken yine onları buluyoruz, her zaman yanı başımızdalar, çok şey öğreniyoruz onlardan, şiirlerinden, yazılarından yaşamı öğreniyoruz, insanlığı, insan ilişkilerini öğreniyoruz, bizi gitmediğimiz yerlere götürüyorlar, tanımadığımız insanlarla buluşturuyorlar. O yüzden de bütün çalışmalarımızda hep yanı başımızdalar."

Ardından, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa ŞubeYönetim Kurulu Başkanı Ahmet İhsan Taşkınsel konuşma yaptı. Tüm katılımcıları saygıyla, sevgiyle ve dostlukla selamlayan Taşkınsel, Nazım'ı seven anlayan dostlarla bir arada olmaktan da son derece mutlu olduğunu ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Nazım, Orhan Kemal, Ahmed Arif, Gezi’de kaybettiğimiz fidanlar, ama bildiğimiz gibi anmak yaşatmaktır. Nazım’ın o anlamayı sağlayan betimlemesiyle, dünyasını değiştirdiği İsmail Başaran, bir köyün dünyaya bakışını değiştirdi. Şimdi Müşküle’de hasretin, özgürlüğün, vatan ve insan sevgisinin, aşkın, büyük şairin manevi huzurundayız. Onun yıllar öncesinde yazıp, bize dokunduğu şiirlerini okuyacağız."

Ardından, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa ŞubeYönetim Kurulu Başkan Vekili Nuray Yılmaz Gültekin, "Ağacımıza, meydanımıza, kentimize, parkımıza dokunma sloganı ile başlayıp, bütün ülkede milyonlarca kişiyi meydanlara döken Gezi Direnişi’nin, tarihimiz en heyecan verici o en parlak o en gururlu günlerinin dokuzuncu yılındayız. O görkemli haziran günlerini yaratanları ve elbette polis şiddeti nedeniyle kaybettiğimiz değerli arkadaşlarımızı Ethem’i, Ahmet’i, Ali İsmail'i, Mehmet’i, Abdullah’ı, Medeni’yi, Hasan Ferit’i ve simsiyah gözleri ile Berkin Elvan'ı anıyoruz. Anılarını ve hayallerini mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz. Yaşadığımız bunca karanlık, bunca baskı, bunca kötülük içinde bile bu ülkenin geleceğine dair umudumuzu koruyabiliyorsak eğer, bunu Gezi Direnişi’ne, Gezi Direnişini var eden gençlerimize borçluyuz." diye konuştu. 

Etkinlik, 10 Ekim Halk Korosu, Nida Ateş, İsidores Challioris’in seslendirdikleri, marşlar ve türküler ile sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar