SON DAKİKA
Hava Durumu

Majör Tiyatro’nun ilk oyunu 'Gelecekteki Hekimini Destekle' projesi için sahnede

Sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilen tiyatro oyunu 'Müzikli Miras', 'Gelecekteki Hekimini Destekle' projesi için yola çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 15:58
https://www.bursaport.com
Majör Tiyatro’nun ilk oyunu 'Gelecekteki Hekimini Destekle' projesi için sahnede

Sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilen “Müzikli Miras” tiyatro oyunu, “Gelecekteki Hekimini Destekle” diyerek yola çıktı. Minteks Sanat ev sahipliğinde Majör Tiyatro Topluluğu’nun gönüllü oyuncuları tarafından sahnelenecek oyun, yazar Ayşe Alagöz tarafından kaleme alınırken, Dr. Yaşar Can Bağatırlar tarafından yönetiliyor. Aralarında hekimlerin de bulunduğu projeyle, maddi yetersizliği olan tıp fakültesi öğrencilerine destek amacıyla Türk Eğitim Vakfı (TEV)’in “Hekimler Söylüyor” burs fonuna bağışta bulunulacak.

Özkan İrman

'MİNTEKS SANAT’I KURDUK'

Minteks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan İrman, Minteks olarak kuruldukları günden beri beri kültür ve sanata olan sevgi ve bağlılıklarını destek verdikleri projelerle göstermeye çalıştıklarını belirterek, “Ancak sanatın gücünü her alanda hissetmek ve de toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla bir adım daha atarak ‘MintekSanat’ topluluğumuzu kurduk. Sanat, insanlığın en eski ve en güzel ifade biçimlerinden biridir. Biz de bu güzellikleri paylaşmak için öncelikle sanatseverlerin bir araya geldiği ‘Majör Tiyatro Topluluğumuzu’ oluşturduk. İlk olarak da bir sosyal sorumluluk hedefi olan bir oyun sahneye koymak bizim için çok değerli. Fikir annemiz sevgili Ayşe Alagöz güzel bir oyun yazmakla kalmadı adeta hepimizi tılsımladı. Proje koordinatörümüz Sibel Bağcı Uzun ve yönetmenimiz Dr.Yaşar Bağatırlar yönetiminde yorucu ve bir o kadar da anlamlı yedi ay geçirdik ama değdi. Şimdi sahne zamanı,” dedi.

Özkan İrman, Mintek Sanat Topluluğu bünyesinde; sanatın her dalında düzenlenecek sergiler, atölye çalışmaları, konserler ve diğer sanat etkinlikleriyle sanatseverleri ağırlamaya devam edeceklerini söyledi.

Ayşe Alagöz

SANATIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Oyunun öyküsü hakkında bilgi veren yazar Ayşe Alagöz ise, “Oyun, günümüzde Bursa’nın göç almış hayali “Giren Çıkmaz Mahallesi’nde geçiyor. Birbirinden farklı karakterlerden oluşan mahalleli arasında yaşananlarla birlikte, insan sevgisi ile yoğrulan birlik duygusunu da aktarmak istedim. Oyunda yaşamın her alanında ‘sanata evet’ diyerek, müziğin hayatımızdaki vazgeçilmez; iyileştirici ve birleştirici yönünü de vurguluyoruz,” dedi.

Bilim ve bilgiye hızlı erişimde teknolojinin amaç haline getirildiğinde günlük hayatımızın tehditlerinden biri olduğuna da dikkat çeken Alagöz, oyunda hayat bulan karakterlerin dijital bağımlılığa da dikkat çektiğini belirtti.

OYUN TARİHLERİ
8 Mayıs Nazım Hikmet Kültür Evi
10-11 Mayıs’ta Uğur Mumcu Sahnesi 
12 Mayıs Podyum Sanat Mahal 
SAAT: 20.30 (İki perde)
Bilet satış irtibat: 0530 918 24 20

MÜZİKLİ MİRAS
Proje Adı: “Gelecekteki Hekimini Destekle”

Yazan: Ayşe Alagöz
Yöneten: Yaşar Can Bağatırlar
Oyuncu Yönetmeni: Özlem Özkoşar
Proje Koordinatörü: Sibel Bağcı Uzun
Müzik Tasarım: Tolga Ataç - Arda İrman 
Kostüm: Aslıhan Pekün
Dekor: Halil Beysir
Aksesuar: İlknur Gürel
Afiş Tasarım: Arda İrman

Oyuncular:
Ayşe Alagöz
Ayşe Hande Özemre Gençosman
Esra Akdeniz Mütevelli
Arda İrman
Sibel Bağcı Uzun
Ece Köksal Uyanıklar
Dr.Özlem Kaya
Dr.Enis Egel
Özkan İrman
Alpaslan Aşan
Dr.Şule Aydın
Selin İrman
Dr.İlknur Gürel
Aslı Âdemoğlu
Tolga Ataç
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.